Jõgevamaa tänavuse aasta sädeinimeseks tunnistatud Adavere vabaajakeskuse juhataja, mitmetes organisatsioonides ning isetegevuses kaasa lööv Evi Rohtla on põline Põltsamaa kandi elanik, kes kodukandis igavust ei tunne.
Keskkoolipäevil polnud Evil ühtegi konkreetset mõtet, kuhu oleks tahtnud edasi õppima minna või kelleks saada. Pigem mõtles ta siis õpetajaameti peale ja kaugemas südamesopis lootis inglise keelt õppima asuda. Just 1988. aasta suvel, kui Evi oli keskkooli lõpetanud, hõigati raadios palju kordi välja, et Viljandi kultuurikoolis võetakse jätkuvalt dokumente vastu. Nii ta sinna õppima asuski, kus tema erialaks sai kultuuritöötaja, isetegevusliku puhkpilliorkestri juht. Ta osutus viimaseks selle lennu õppuriks, kes sai ilma eelneva muusikakoolita orkestrijuhtimist õppida. Koolis alustas küll päris palju orkestri- ja koorijuhi eriala õpilasi, ent lõpuni pidasid neist vastu vähesed.
Streikiv auto viis kokku tulevase abikaasaga
Viljandi kultuurikooli lõpetas Evi 1990. aasta detsembris ja juba 1991. aasta märtsis sündis tal poeg. Viljandi õpingute järel pöördus Evi tagasi koju. Paar aastat pärast tema kultuurikooli lõpetamist, 1993. aastal otsiti Põltsamaa kodu- ja põllutöökooli, hilisemasse Põltsamaa ametikooli kultuuritöötajat. Sama aasta septembrist asuski Evi sellesse ametisse. Samal ajal õppis selles koolis musikaalsest perest pärit Merle Tali (praegune Soonberg). Tema eestvedamisel ja Evi kaasabil sündis seal tüdrukuteansambel Robert, mis oli siis üsna tuntud. Kutsekoolis töötades kohtus Evi ka oma tulevase abikaasaga, kellega nad olid tegelikult erinevates seltskondades juba tunduvalt varem kokku saanud. Taaskohtumine oli üsna omapärane. Evi oli just autoga poes käinud ja auto tuled põlema unustanud, mistõttu auto enam ei käivitunud. Siis tulid talle appi noormehed, kes auto käima lükkasid, nende hulgas oli ka Evi praegune abikaasa Illar. Nende abielu registreeriti tegelikult alles 2012. aasta novembris.
Pärast nelja aastat kultuurijuhitööd Kaarlimõisas sai Evil sellest mõõt täis ja ta leidis endale uue töö Põltsamaa raamatupoes. Kui Põltsamaa ühisgümnaasiumi huvijuht Heidi Klamp jäi esimese lapsega koju, asus Evi seal algklasside huvijuhi ja hiljem ka projektijuhi ülesandeid täitma.
Juudi talu tüdrukust Undi talu perenaiseks
Suurem muutus Evi ellu saabus 2004. aasta juulis, kui nad abikaasaga endale Evi kodukülla maja ostsid. Olgugi et esmane pilt uuest kodust oli üsna trööstitu, müügiks pakutud maja põhjalikult rohtu kasvanud ja mitte kõige paremas seisus, võlus miski neid selle maja juures siiski. Veel samal aastal koliti uude koju. Enne maja ostmist oli ta sama aasta kevadel koolist töölt ära tulnud. Evi abikaasa töötas sellel ajal Soomes ja Evi asus siis kohapeal “varustajana” tegutsema. Kui varem elas Evi Juudi talus, siis pärast maja ostmist sai temast Undi talu perenaine.
2006. aasta alguses võttis Eviga ühendust Riina Valdmets, kes pakkus talle võimalust hakata Põltsamaa spordipoes müüjana tööle. Evi otsustaski selle tööpakkumise vastu võtta ja temast sai seitsmeks kuuks müüja. Samas tehti talle aga juba järgmine tööpakkumine. Poodi juhtus sisse astuma Adavere põhikoolis töötav Merle Karuks, kes tegi Evile ettepaneku asuda tööle Adavere Mõisa Seltsi ehk vabaajakeskuse juhatajana. Siis ei teadnud Evi Adaverest veel suurt midagi, aga töö tundus ahvatlev. Küll oli alguses probleem sellega, et Põltsamaa vallal polnud kohe vabaajakeskuse töötajale palka maksta. Vald pakkus välja idee, et kui Adavere Mõisa Seltsile eraldatud toetussumma raames Evile tehtud töö eest kompensatsiooniks raha leitakse, pole vallal tema tööleasumise vastu midagi. Nii Evi 2006. aasta septembri keskel sinna tööle asuski. Esimesed töökuud kuni uue aastani tuligi leida lahendus, kus töö oleks tehtud ning ka palgaraha kindlustatud.
Oma igapäevase tegevuse tutvustamiseks lausus Evi, et vabaajakeskus peab võimaldama tegevust kõigile beebidest kuni pensionärideni. Keskuses tegutseb eakate jututuba, naisansambel, vanaemade ja naiste rahvatantsurühm, 4H klubi, kangakudumise ring. Naiste tantsurühmas tantsib ka Evi ise. Lisaks sellele tegeleb ta tikkimise, õmblemise ja muude näputöödega. Adavere Mõisa Seltsil on tikkimismasingi olemas. Põltsamaa linna puhkpilliorkestris mängib Evi metsasarve. Eriti töiseks kujunes masuaegne 2008. aasta suvi, kus orkestriga esinemisi oli sedavõrd palju, et Evil polnud siis ainsatki vaba nädalavahetust. Sellise töörütmiga tuleb tal kui kultuuritöötajal lihtsalt leppida. Evi lausus, et kui ta tõeliselt hinge tõmmata tahab, siis tuleb tal Põltsamaa kandist ja võimalusel ka Eestimaalt mõneks ajaks eemale minna, näiteks Soome, kus tema abikaasa töötab.
Tahaks rohkem perega olla
Lisaks sellele, et kultuuritöötajal on puhkust keeruline saada, on Evil ka kodus olemiseks aega napilt. Neil hetkedel, kui ta kodus on, ei saa sealgi tööst päriselt eemale jääda. Ikka on “töö kotiga kaasas”. Ka mõisaseltsi tikkimismasin on praegu Evil koju viidud, sest nii saab ta seda tööd teha vastavalt vajadusele ja võimalustele. Lisaks tikkimisele meeldib talle kodus ka teiste näputöödega tegeleda. Samuti on tema suureks hobiks kokkamine. Aias tegutsemiseks aega kuigi palju ei ole ning suurem osa krundist on muru all, millega saab natuke lihtsamini hakkama kui rikkalikult kujundatud iluaiaga. Vähest vaba aega kasutab Evi lihtsalt kodus olemiseks. Olgugi et abikaasa on tihti ära Soomes, ei tunne Evi üksi maamajas elades enda sõnul hirmu, vaid hoopis naudib üksiolemist. Juba kaks aastat on tal vanaema tiitel ja aeg-ajalt tuleb tal ka lapselast hoida, sest Põltsamaal elav minia käib tööl. Tööpäevadel peab aga Kaironit hoidma teine vanaema Tiia. Eelmise kuu lõpus sai ta veel ka vanatädiks, sest õde sai just siis esimest korda vanaemaks.
Reisimisekski on tal piisavalt võimalust olnud, eriti just puhkpillimängijana. On reisitud nii kooli puhkpilliorkestri kui Põltsamaa linna orkestriga. Ka noorteorganisatsiooni juhtidega on ta mitmetel reisidel saanud osaleda. Omal käel käisid nad abikaasaga 2013. aastal Türgis. Teatrisse ja kontsertidele satub ta enamasti mõisaseltsi või mõne kultuurikollektiivi liikmetega koos.
Palju ühiskondlikke ameteid
Evi sõnul tema oma elus suuri plaane ei kavanda ja on rahul sellega, mis elu talle on andnud, olgu või näiteks läbi juhuse tulnud töökohad. Lisaks põhitööle on tal veel muid ühiskondlikke ameteid, mis igavust tunda ega nukrutsema jääda ei lase. Põhitöö kõrval tegutseb ta noorteorganisatsiooni 4H Jõgevamaa piirkonna juhina, Jõgevamaa Kodukandi ühenduse juhatuse liikmena, IRLi Põltsamaa valla osakonna juhatajana ja ka Põltsamaa vallavolikogu liikmena. Ka Adavere Mõisa Seltsi raamatupidamine on tema õlul. Kui Evil millestki elus vajaka jääb, siis eelkõige aega kodus ja pere keskel olemiseks.
Õnneks mõistavad abikaasa ja poeg teda ning on selles mõttes toetavad. Evi ise on oma töö ja tegevusega rahul. Tema sõnul ei oleks ta ju nii kauaks Adaverre tööle jäänud, kui see amet talle ei meeldiks. Üle kõige soovib ta, et saatus talle head tervist annaks. Kõige muuga saab toimekas ja energiline naine ise hakkama.
Evi Rohtla elukäik
*Ilmavalgust nägi 1970. aasta 1. jaanuaril Põltsamaal
*Kasvas linna lähedal Pauastvere külas Juudi talus
*Oli viielapselise pere keskmine laps
*Ema töötas sigalas, isa oli kolhoosis zootehnik
*Koolitee algas 1977. aastal Põltsamaa keskkoolis
*Neljandas klassis hakkas käima kooli puhkpilliorkestri õpperühmas
*Õppis pillimängu Lembit Vingi käe all
*Alustas aldiga, hiljem hakkas metsasarve mängima
*Puhkpilliorkestris mängib tänaseni
*Kooli ajal jõudis ta ühe õppeveerandi ka Põltsamaa muusikakoolis õppida
*1988 alustas õpinguid Viljandi kultuurikoolis orkestrijuhi erialal ja lõpetas kooli 1990
*1993. aasta septembrist Põltsamaa kodu- ja põllutöökooli, hilisema ametikooli kultuuritöötaja
*On töötanud Põltsamaa raamatupoes, ühisgümnaasiumis huvi- ja projektijuhina, spordipoes müüjana
*Praegu Adavere vabaajakeskuse juhataja
*4H Jõgevamaa piirkonna juht
*Jõgevamaa Kodukandi Ühenduse juhatuse liige
*IRLi Põltsamaa valla osakonna juhataja
*Põltsamaa vallavolikogu liige
TOOMAS REINPÕLD