Kohaliku elu edendajate koostöös kujunevad tänavuse suve üheks märkimisväärsemaks sündmuseks avatud külaväravad, mille raames mõtteerksuse ja huvitavate ideede elluviimisega silma paistvad paigad end lähemalt ja kaugemalt saabujatele tutvustavad. 21 . juulil avatakse külaväravad Sadalas, kus tegevust jätkub hommikutundidest hilisõhtuni.
Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees Pillet Tutt märkis, et ammustest aegadest on paikkonna inimeste kooskäimiskohaks rahvamaja, seega toimuvad põhilised sündmused selle hoone õues ja ka majas sees.
Muusikalised etteasted on Sadala naisrühmalt, naisansamblilt, Torma valla segakoorilt ja teistelt esinejatelt. Ka päevajuhid vennad Karl ja Tanel Sakrits leiavad aega laulmiseks ja pillimänguks.
Õpitoad, oksjonid ja sabatants
“Õpitubades harjutakse käsitööoskusi. Rahvamajas on avatud käsitöötuba. Päeval saab tutvuda-degusteerida erinevaid kohvisorte ja keha kinnitada Luule Väina valmistatud pajaroaga. Tõukoerte demonstratsioonil näeb, mida on õppinud neljajalgsed sõbrad ja kui väärikalt nad käituda oskavad. Jõudu ja osavust proovitakse rahvalikel spordivõistlustel. Sadala Külade Teater mängib vabaõhuetendusena Hugo Raudsepa komöödiat “Roosad prillid”, mis tegevuspaiga järgi võib kutsuda ka suvekomejandiks Pungerlas. Liikumise Kodukant ja Sadala Külade Seltsi koostöös viiakse simmani ajal läbi oksjon “Kõige suurem toetaja”, loteriikorvis on eestimaised tooted sponsorite ja toetajate toodangust. Õhtul toimub ka seltsile traditsiooniks saanud loterii, oksjoni ja loterii tulud laekuvad seltsile uute ideede elluviimiseks. Üheks lustakamaks ja atraktiivsemaks osaks kujuneb usutavasti Sadala sabatantsu selgeks õppimine simmanil. Sabatants tähendab, et nii rahvamaja õue kui ja maja läbides tantsitakse üheskoos tantsu, mida pakub välja Sadala naisrühm. Simmanilugusid mängib vanas heas koosseisus rahvalik ansambel “Untsakad”. Uus tants peaks olema jõukohane kõigile erinevas vanuses inimestele,” rääkis sadala Külade Seltsi juht Pille Tutt.
Sadala Külade Seltsi juhatuse liikmete Tiina Ivaski ja Vilja-Mari Luhalaidi sõnul on oodatakse Külaväravatele inimesi erinevatest paikadest. “Juba on teada, et rahvast tuleb Viru- ja Mulgimaalt ning paljudest teistestki paikadest. Loodame, et koos kohaliku rahvaga tuleb meile külla vähemalt viis-kuussada inimest. Usume, et sel päeval tulevad meie külade vanavanematele külla kaugemal elavad lapsed ja lapselapsed, head sõbrad ning tuttavad, et koos ühise perena veeta üks mõnus laupäev. Ootame külla kõiki maaelu väärtustavaid ja hoidvaid inimesi,” laususid nad.
Järgmisel laupäeval järg Kamari käes
Projekti sihtrühm on Eestimaa avalikkus, kellele tutvustatakse igast maakonnast omanäolisemat küla või külade piirkonda. “Sadala valimisel Avatud külaväravate läbiviimise paigaks Jõgevamaal mängis olulist rolli Hea Piirkonna Edendaja tiitli andmine Sadala Külade Seltsile 2009. aastal. Möödunud aasta lõpul kuulutati sama selts Jõgevamaa parimaks kodanikeühenduseks Peipsi piirkonnas. Olen külastanud Sadala Külade Seltsi eestvedamisel renoveeritud kolmekümnendatel aastatel ehitatud rahvamaja, milles pärast nüüdisajastamist rohkem valgust ja avarust,” märkis külaliikumise Kodukant külavaldkonna juht Külli Volmer.
“Projekt annab võimaluse senisest veelgi jõudsamalt teada anda, mida kogukond ära suudab teha,” ütles Pille Tutt.
28. juulil tehakse aga külaväravad lahti Põltsamaa vallas Kamari külas.
i
JAAN LUKAS