Sada väärikat aastat

Sel aastal tähistab oma sajandat sünnipäeva mitte ainult meie riik, vaid ka Põltsamaa ühisgümnaasium. Tõsi, tegelikult asutati kool 1917. aasta detsembris, kuid nii endisi kui ka praegusi õpilasi ja õpetajaid on suvel kergem kokku kutsuda. Nii toimubki Põltsamaal suur pidu nüüd.

Saja aastaga võib palju juhtuda ning kool ei ole selles osas erand. Lisaks kaheteistkümnele direktorile ja õppeasutuse neljateistkümnele nimele, meenutavad vilistlased ja õpetajad ka aegu, mil vana Põltsamaa kinohoone lammutuse puhul väljaastumine korraldati. Selleks, et õpilased rahuneksid, ehitatigi uus kinohoone. Ja kuigi sealgi täna enam filme ei näidata, on see omamoodi verstapost Põltsamaa ja kogu Eesti ajaloos.

Mälestusi koguneb koolimaja seinte vahele sadu ja tuhandeid, sest koolis juhtub kogu aeg midagi. Ilmselt on kõige rohkem muljeid ja mälestusi täna koolimajja tulevatel endistel ja praeguste õpilastel ja õpetajatel, kelle lood ajalooraamatusse mingil põhjusel ei sattunud.

Põltsamaale gümnaasiumi rajamine on ka kogu Eesti hariduse jaoks oluline, sest just sellega innustati unistama eestikeelsest haridusest. Ehk võib kogu Eesti tänane hariduselu toona Põltsamaale loodud kooli tänada, sest täna oleme eestikeelse hariduse üle rohkem kui uhked.

Oma sajandal aastal on Põltsamaa gümnaasium ületanud igasuguseid prognoose, sest lapsi on tulnud siia rohkem, kui kunagi arvata osati. Kolmanda klassini tegutseb täna neli paralleelklassi. Tõsi, gümnaasiumiosa ei ole nii rahvarohke, kuid küll ka need mured lahenevad.

blog comments powered by Disqus