Saaremaalt laureaaditiitel ja kolm preemiat

Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja vanem trupp tõi ülemöödunud nädalavahetusel Saaremaal toimunud miniteatripäevadelt kaasa laureaaditiitli, ühe näitlejapreemia ja kaks eripreemiat. Edu tõi trupile Ivan Turgenevi jutustusel „Mumuu“ põhinev lavastus „Ükskord Moskvas…“.

Turgenevi tuntud jutustuse lavale toomise mõtet oli Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur juba ammu endas kandnud, sest see on üks tema lemmikuid klassikaliste kirjandusteoste hulgas. Trupi praegune koosseis tundus selleks sobiv olevat. Kui omal ajal ei pääsenud „Mumuu“ lugemisest ükski eesti koolilaps, siis nüüd puutuvad õpilased selle tekstiga kokku vaid siis, kui õpetaja seda neile soovitab.

„Liblikapüüdja trupi praegustele liikmetele ma ise kirjandustunde andnud pole ja nende jaoks oli „Mumuu“ tundmatu tekst. Kui hakatuseks ühislugemise ette võtsime, valitses loo lõppedes ruumis täielik vaikus. Arvasin algul, et noortele lugu ei meeldinud ja selle lavastamise mõte tuleb peast visata. Siis aga selgus, et nad olid kuuldust sügavalt puudutatud ning seepärast sõnatud,“ ütles Lianne Saage-Vahur.

Et tal „Mumuu“ sobivat instseneeringut kusagilt (isegi mitte Venemaalt) leida ei õnnestunud, palus ta selle kirjutamisele appi Liblikapüüdja vilistlase Karl Sakritsa. Tüki lavaletoomiselgi olid abis mitu trupi vilistlast eesotsas Karl Sakritsa, Virgo Ernitsa ja Maarja Zelinskiga. Häid ideid pakkusid välja  ka trupi liikmed.

Tõeline rühmatöö

„Tegemist on tõelise rühmatööga,“ kinnitas Lianne Saage-Vahur. „Praegune trupp on hästi kaasa mõtlev, nii et kõiki ideid ei jõua ka parema tahtmise juures realiseerida.“

Näiteks ei suutnudki Lianne enam meenutada, kelle idee oli, et loo nimitegelast, koerakest nimega Mumuu võiks sümboliseerida punasesse salli mähitud kelluke ja koera haukumist kellukesehelin. Töötas kujund aga suurepäraselt, sest noored suutsid elutu rekvisiidi elavaks mängida. Kujunditeks tõusevad ka teised rekvisiidid, näiteks valged kindad, traksid jms, mis sümboliseerivad ameteid ja ametis olemist kui niisugust. Zhürii poolt Liblikapüüdja trupile antud eripreemia kujundi täpsuse eest näitab, et noored suutsid rekvisiitidega tõesti oskuslikult mängida.

Lisaks Liblikapüüdja trupile antud eripreemiale tunnustas zhürii, millesse kuulusid näiteks tuntud teatrimees Jaak Allik, teatrikriitik Rait Avestik, Eesti Televisiooni lavastuslike saadete toimetuse juhataja Gerda Kordemets, näitekirjanik ja lavastaja Urmas Lennuk, Raadioteatri juht Toomas Lõhmuste jt, Karl Sakritsat „Mumuu“ dramatiseerimise eest ning Liblikapüüdja näitlejat Mihkel Schasminit Kapitoni rolli eest.

Miniteatripäevade peapreemia läks seekord Tallinna Tööstushariduskeskuse näiteringile Rainer Verner Samolbergi käe all sündinud lavastuse „Neonatalism“ eest. Kolm laureaaditiitlit läksid peale Liblikapüüdja Saaremaa Ühisgümnaasiumi trupile Kreisis („Vetelkõndimisest“, lavastaja Sirje Kreisman) ja Rakvere Reaalgümnaasiumi Laulu- ja Mänguseltsile Karla („Omaküpsetatud kook“, lavastaja Tiina Kippel).

Teise päeva viimased

„Ükskord Moskvas…“ sai Liblikapüüdja trupil lavaküpseks vahetult enne miniteatripäevi. Ärasõidu eelsel õhtul, st ülemöödunud reedel anti sellega väiksemas ringis kontrolletendus, mida võis ka lihtsalt läbimänguks nimetada. Kuressaares tuli Liblikapüüdjal üles astuda festivali teise päeva ehk laupäeva viimase trupina. See on riskantne aeg selles mõttes, et publik on pikast päevast väsinud ega suuda, kui asi vähegi igavaks muutub, enam keskenduda.

„Kartsin natuke, et saalist võib tulla ebaadekvaatseid reaktsioone. Näiteks et keegi hakkab valel kohal naerma. Aga seda ei juhtunud. Saal elas vaikides kaasa,“ ütles Lianne Saage-Vahur.

Miniteatripäevad toimusid Saaremaa Ühisgümnaasiumis kahekümnendat korda ja neil osales 16 truppi kogu Eestist. Liblikapüüdja on kohal olnud kõigil miniteatripäevadel. Et vahemaad on pikad, on Saaremaal käimine päris kulukas ettevõtmine. Seekord leevendas rahamuret asjaolu, et Liblikapüüdja trupp andis mullu detsembris kaks nädalat jutti etendusi Jõgeva kultuurikeskuse päkapikumaal. Etenduste eest teenitud tasu kattis ligemale poole Saaremaa sõidukuludest.

Nädal pärast miniteatripäevi astus Liblikapüüdja lavastusega „Ükskord Moskvas…“ üles Tabiveres maakondlikel näitemängupidustustel ning teenis välja õiguse esindada Jõgevamaad Rakveres 9. ja 10. aprillil toimuval gümnaasiumiastme kooliteatrite riigifestivalil. Loodetavasti leiab Liblikapüüdja aja ja võimaluse näidata lavastust ka Jõgeva publikule.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus