Sel suvel jõuab Jõgevamaale nime Rural Urban Art kandev tänavakunsti festivalide sari, mille eesmärk on viia tänavakunsti maapiirkondadesse. Eestis on tänavakunst seni levinud pigem suuremates linnades.
Esimene Rural Urban Art festival toimus juulis 2018 nii Eestis Põlvamaal kui ka Soomes Laitilas. Tänavu 14. kuni 20. juunini tehakse Eestis seinamaalinguid avalikus ruumis Jõgeva maakonnas.
Festivali korraldajad Ita Puusepp ja Salme Kulmar on varem olnud tegevad tänavakunstifestivalide korraldamisel nii Tallinnas kui ka Tartus. Ülikoolilinnas on varem toimunud Stensibility ning Tallinnas tänavakultuurifestival Street Art Jam, mille üheks osaks oli ka tänavakunsti projekt. Ita Puusepp jõudis tänavakunstini tänavatantsu kaudu. Salme Kulmar on koostanud õppematerjali tänavakunsti kujunemisest teeb ka linnatuure, mis nii Tallinnas kui Tarus seda põnevat nähtust tutvustavad. Sel aastal lööb korraldustiimis kaasa ka Elise Lillemägi.
Ettevalmistused algasid eelmisel aastal
Põlvamaa oli tänavakunstifestivaliga väga rahul, kunstnikud said hulga positiivset tagasisidet möödujatelt ning korraldajad omavalitsustelt. Jõgevamaale aitas festivalil tulla Liia Lust Jõgevamaa Kodukandi Ühendusest.
„Kui mullune Rural Urban Art Põlvamaal lõppes, kutsusid tegijad üles piirkondi kandideerima,“ rääkis ta.
Eeltööna otsiti välja ja lepiti kokku seinad, mis festivali käigus kunstiteoseid kandma hakkavad. Sel nädalal avalikustasid RUA korraldajad ka esimesed kunstnikud. Osad seinad on siiski veel kunstniketa ja autorid selguvad aprillikuus.
Jõgeva kunstnik Ülle Ottokar, kes oma kavandi maalib Jõgevale, Suur 22, BitBoardi seinale, alustas eeltööd juba eelmise aasta lõpul. Ta avas Facebookis vabas vormis küsitluse, et leida erinevate generatsioonide ühised väärtused Jõgeval. Küsitlusele vastas 146 inimest, neist kolmandik mehed. Vastanuid oli lastest pensionärideni.
Küsimustes esitatud nime „Jõgeva“ jättis kunstnik täpsemalt piiritlemata, sest selle nimega on meil ju kolm asulat, vald ja maakond. „Iga vastaja võis koha mõttes vastata enda mälumaastiku ja soovi järgi. Vastuseid lugeda oli ülitore. Need olid mitmekesised ja mahukad. Äratundmisrõõmu oli palju,“ ütles kunstnik.
„Keskendusin meelega positiivsele, sest mis on halvasti, teame kõik ja sellest ka räägime. Aga võib-olla on nii, et need asjad, mille kohta ütleme, normaalne, on hoopiski need, mille kohta tuleks öelda ON HÄSTI!“
Jõgeva kaubahall saab „lõuendiks“
Ülle Ottokar on teinud mitu graffitilaagrit koos noortega, kuid kas ta seekord koos kogukonnaga maalima hakkab, pole kindel: „Seekord on kavas ise maalida, sest olen samal ajal tööl ja parem on teha paindlikult, õhtuti, aja ja ilma järgi. Mitte päeval ja programmiga seotult. Kui keegi tahab kampa tulla, siis maalin heameelega koos. Seekord ei saa mitmel päeval grupijuhendaja rollis olla.“
Põltsamaa Ühisgümnaasiumi tööõpetuse maja seina saab endale Eesti kunstnikrühmitus MultiStab, Põltsamaa Kultuurikeskuse fassaadile tuleb kaks maali Soome kunstnikult Terhi Ekebomilt. Kati Kohviku sein Põltsamaal on Eesti kunstniku Taavi Kase päralt. Väike-Kamaris tuleb kogukondliku seinamaali töötuba, mis on huvilistele avatud ja mida juhendab Viktor Gurov.
Mustveesse teeb maali Hollandi kunstnik Johan Moorman. Kaarepere pansionaadi nurgale teeb pildi Martin Rattas. Kuid kõige pikem „lõuend“ Jõgeva Kaubahalli põhjasein esimese korruse kohal on kunstnik Ingmar Järve päralt. Kaubahalli fassaadisokli kunstnik selgub märtsis.
RUA-d toetab Akzo Nobel Baltic AS.
ANDRA KIRNA