Rotiga juba igav ei hakka

Astroloogilised aastad pakuvad peale horoskoopide lugemise ja uskumise võimalust argielu huvitavamaks ja fantaasiarikkamaks muuta. Samuti on põhjust austada looma, kes ühele või teisele Hiina horoskoobi aastale nime on andnud, ja rääkida temast nii läbi tegelikkuse kui ka müütide prisma.


Jõgeva keskväljakul purskkaevu kõrval avatakse täna kunstnik Marek Lille jääskulptuur rotist, mis on pühendatud valge metallroti aastale.

Roti jääskulptuuri avamine on hästi ajastatud. Samal päeval jätkuvad Jõgeval ka Betti Alverile pühendatud luulepäevad „Tuulelapsed“. Loodetavasti saavad mõnedki luulelembesed kooliõpilased ja nende juhendajad tulla kaasa elama roti kuju avamisele. Nii levib uudis atraktiivsest skulptuurist üle Eesti.

Kindlasti levitavad kirjandushuvilised tüdrukud-poisid ja nende õpetajad sõnumit jäisest rotist. Kas Betti Alver ka ise rotist luuletanud on, pole teada. Karl Eduard Söödi 150. sünniaastapäevale pühendatud luulekogumik kannab aga pealkirja „Roti pulmad“, Kristiina Vilipõld on loonud samanimelise tantsu ning Leelo Tungla üks luuletusi kannab pealkirja „Roti rahakotid“.

Proosakirjanikest on Oskar Luts rotid kuulsaks kirjutanud vaid ühe episoodiga, milles Toots räägib köstrile, et tema kodus viisid rotid kapsaraua ära ega toonudki tagasi.

Siil pärineb rotist

Inimese fantaasia on otsinud rottide sugulust eri loomadega. „Unustada ei maksaks hiirte-rottide pimedat sõpra ja sugulast mutti, saati veel tema nimekaimu Mihklit,“ on keegi kirjutanud internetiportaalis Naistekas.

Ühe Kalevipoja muistendi põhjal pärineb rotist ka siil. „Seal ütleb üks rott, kes võitlusväljale liginenud, raagude ja hagude vahelt Kalevipojale: „Löö serviti“. Hea nõu oli vägimehele kallis, ta tegi selle järgi ja virutas vihatud vastase, kes koledatele hoopidele vastu ei suutnud panna, võidurikkalt maha,“ räägitakse pajatuses.

Edasi läks lugu nii, et Kalevipoeg kummardus, võttis maast natuke männiokkaid ja riputas need rotile peale. Okkad kasvasid loomale silmapilk naha sisse ja nii ta seisis seal kui esimene hästi kaitstud seasiil. Ja kui edasi mõelda, siis peaksime siiliks muutunud muistset rotti tänama sõna „serviti“ väljaütlemise eest.

Selle sõna järgi on ju nime saanud Mustvee vallas Kääpal tegutsev segakoor, Põlva käsipalliklubi ja Andres Raidi saade internetitelevisioonis.

Roti aastal sündinutele on antud palju häid, samas ka vastandlike omadusi.

Nii märgitakse, et rotid on atraktiivsed inimesed, keda ümbritsevad alati sõbrad. Samas nimetakse rotte ka üksikuteks uitajateks, kes leiavad harva püsivaid sõpru. Rottide-inimeste omadustena tõstetakse esile kinnihakkamist võimalustest ja oskust neid ära kasutada, väsimatust ja ambitsioonikust. Neid nimetakse ka sügavate tunnetega armastajateks.

Maailma kuulsatest inimestest on rotiaastal sündinud William Shakespeare, Wolfgang Amadeus Mozart, Wintson Churchill, George Washington, Richard Nixon, prints Charles, Andrew Llyod Webber jt.

Rändroti pealetung

Shakespeare´i tragöödias „Hamlet“ vestleb Hamlet kuningannast emaga teravatel teemadel, vihjab siis korraks rotile ja torkab mõõgaga läbi riide. Nii tapab ta kantsleri ja nõunik Poloniuse. See episood nagu klassika ikka, on andnud võimalusi eri tõlgendusteks.

Kirjanik Kaupo Meiel on ERRi portaalis sellest inspiratsiooni saades kirjutanud lühinäidendi, kus tekst kõlab nii:

Hamlet: „Mis, kas rott!“

Polonius: „Ei, see on Eesti Vabariigi põhiseadus.“

Hamlet: „Haa! Haa!“

Ägedat võitlust, mis läbi aegade on käinud inimeste vahel, on pidanud ka rotid.

  1. sajandi lõpus ilmus Eestisse rändrott, kes tõrjus välja koduroti, keda tänapäeval võib kohata vaid Ida-Eestis.

Rändroti teeb kodurotist jõulisemaks suurus ja agressiivsus, äärmuslike ilmastikuolude parem talumine ja valmisolek süüa mitmekesisemat toitu. Väidetavalt elab suurlinnades rändrotte rohkem kui inimesi.

Üks näide sellest, kuidas roti nägemine võib põhjustada šoki ka väga julgele inimesele.

  1. aasta 18. veebruaril ilmunud ajalehes „Rott ja revolutsionäär“ kirjutakse kuulsast Prantsuse näitlejannast Rachelist, kes ilmus teatrilavale, deklameeris „Marseljeesi“ ja hüüdis: „Kodanikud, sõjariistad kätte!“ Korraga vaatas aga üksisilmi põrandale ja minestas. Nimelt oli revolutsionäär näinud ühte tüsedat rotti, kes üle näitelava jooksis.

Loodame, et Jõgeva ja selle ümbruse elanikke ei ehmata roti jääkuju. Kui ta aga peaks õhtupimeduses mõne pahade kavatusega tegelase ära hirmutama, on see mõistagi positiivne. Üsna kindel võib olla selles, et jäärotile lendab peale Jõgeva sümbollind vares.

Huvitavat ja põnevat rotiaastat kõigile. Rotiga juba igav ei hakka.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus