Romantikaviisid päikeses ja vihmas

Nagu kahel varasemal suvelgi, sai ka tänavu Peipsi ääres Kasepääl kahel juuliõhtul kaunist muusikat ja head sööki-jooki nautida. Tänavu tuli kontsertide sarja “Peipsi romantika” korraldajatel paraku rinda pista kehva ilmaga: teise kontserdi publik kuulas väärt esinejaid vihmas.


“Peipsi romantika” sarja kontserdid said teoks möödunud reedel ja laupäeval. Esimese õhtu peaesinejat, ansamblit Terminaator tuli kuulama hinnanguliselt kuussada inimest. Kontserdile tegid väärika sissejuhatuse Palamuse naisrahvatantsurühm Sirtsuline ning Romantiline Meeskvartett koosseisus Mikk Saar, Anti Reinthal, Mart Toome ja Aare Kodasma.

Kahele lauljale ja kahele laulvale näitlejale oli see esimene kord koos avalikkuse ees üles astuda. Kvarteti kolm liiget – Anti Reinthal, Mart Toome ja Aare Kodasma – õppisid omal ajal koos Eesti Muusikaakadeemia kõrgemas lavakunstikoolis ja elasid ühes ühiselamutoas. Kui Anti ja Mart viisid oma õpingud lavakunstikoolis lõpuni, siis Aare lahkus sealt pärast teist kursust ning asus tööle Estonia teatrisse. Sealse ooperikoori bassirühmas laulab ta tänini.

Kui Antil, Mardil ja Aarel tekkis koos laulmise mõte, kutsusid nad kvarteti neljandaks liikmeks Mikk Saare. Viimasest sai ka koosseisu kunstiline juht. Kvarteti kontsertmeistriks oli nõus hakkama Johan Randvere, Eesti üks paremaid noori pianiste.

Proove hakati tegema umbes pool aastat tagasi.

“Et oleme kõik tööga üpris hõivatud inimesed, ei saanud me kaugeltki nii palju proove teha, kui algselt lootsime,” tõdes Kääpalt pärit näitleja ja teleprodutsent Anti Reinthal pärast Romantilise Meeskvarteti etteastet. “Ka eilseks planeeritud stuudioproov jäi ära, sest Johan Randvere pidi Järvide muusikafestivali asjus Pärnus olema. Seepärast oli täna lavale minnes veidi kõhe tunne.”

Avastamisrõõm

Publikule ütles Anti Reinthal justkui vabandades, et nende ansambel koosneb kolmest muusikust ja kahest viisipidajast. Tegelikult poleks aga mingit vabandamist vaja olnud, sest laulud kõlasid väga kenasti. 1960. aastatest pärit repertuaar pakkus soliidsemas eas kuulajatele võimalust nostalgitsemiseks ja nooremas eas kuulajatele avastamisrõõmu.

“Paljud täna esitatud laulud, nagu Valter Ojakääru “Õhtu rannal” ja teised, on teenimatult unustusehõlma vajunud ja meil on suur rõõm need taas publiku ette tuua,” ütles Anti Reinthal. “Nii mõnedki meie repertuaari kuuluvad palad on kõlanud kunagi Eesti raadio meeskvarteti – selles laulsid mäletatavasti Kalju Terasmaa, Uno Loop, Eri Klas ja Arved Haug – esituses, ent neist pole säilinud neljahäälse seade nooti. Jaak Jürisson kirjutas meie tellimisel lintidelt kuulmise järgi partiid maha ja nüüd on meil ainsana need seaded olemas.”

Reinthal kinnitas, et Romantiline Meeskvartett tahab kindlasti tegutsemist jätkata. Arvatavasti kuuleme neist tulevikus mõndagi.

Erinevalt Romantilisest Meeskvartetist on ansamblil Terminaator lavastaaži kogunenud ligemale kolmkümmend aastat ning fänne neil juba jätkub. Kasepää kontserdil esineti n-ö tugevdatud koosseisus (bändiga liitus selleks korraks viiuldaja Tiit Kikas) ja astuti üles akustilise kavaga. Niipea kui Jaagup Kreem ja sõbrad lood ja laulud valla lõid, täitus lavaesine plats tantsijate, kaasaelajate ja kaasalauljatega. Muusikuid ei tahetud pärast kesköödki lavalt ära lasta.

Lisaks heale muusikale, sai kontserdil nautida samovariteed ja koduseid küpsetisi, aga ka restoranitoitu ja -teenindust, häid veine, ilusat õhtut ja lõkketuld. Publikut tuli reede õhtul Kasepääle nii lähedalt kui ka kaugemalt. Janika ja Andres Altmäe sõitsid mootorrattal kohale paarikümne kilomeetri kauguselt Saare vallast.

“Nii mõnigi meie lemmiklugu pärineb just ansambli Terminaator repertuaarist ja me ei saanud kuidagi mööda lasta võimalust neid peaaegu oma koduõuel kuulata,” ütlesid Janika ja Andres. Janika lisas, et “Peipsi romantikal” on hea seltskond: keegi ei kakerda purjuspäi ringi ega tülita kaaskodanikke. Ning muusikat kuulates saab üksiti nautida kaunist järvevaadet õhtuse värvidemänguga.

Ilma vingerpuss

Laupäeva õhtul astusid Kasepää rannalaval üles Palamuse segarahvatantsurühm Paunvere Tootsid-Teeled, Jassi Zahharov, Nele-Liis Vaiksoo ja Olav Ehala ning Eda-Ines Etti oma bändiga. Paraku polnud ilmataat sel õhtul enam sugugi nii sõbralik: morn pilvevine läks pärastpoole üle üha tugevnevaks vihmaks, mis osa publikust poole kontserdi pealt koju peletas. Need vaprad, kes ka Inese esinemise ajaks kohale jäid, olid aga väga rahul.

“Inese esinemise ajaks pidime inimeste ja tehnika kaitseks lavale telgi üles panema, sest sadu läks nii tugevaks,” ütles “Peipsi romantikat” korraldava MTÜ Parim Valik juhatuse liige Hannes Soosaar. “Mis esinejatelt tulnud tagasisidesse puutub, siis see oli nii esimesel kui ka teisel õhtul positiivne: Kasepää rannalava on kõigi meelest suurepärane esinemispaik.”

Kui kahel esimesel aastal sai Parim Valik “Peipsi romantika” korraldamiseks toetust Leader-programist, siis tänavu tehti sündmus teoks üksnes erasponsorite toel. Hannes Soosaarel on juba tekkinud mõtteid, kuidas tuleval aastal kontserte veelgi paremini korraldada.

“Programmi võiks minu meelest pikemaks teha. Peaksime ka kaaluma, kas tasub jätta meie üritust Rally Estoniaga ühele nädalavahetusele. Meie publik ju osaliselt kattub. Samas on suvi üritusi nii tihedalt täis, et sellist aega, mis päris tühi oleks, pole niikuinii võtta,” sõnas Soosaar.

1. augustil peetakse Kasepää rannalaval eelkõige venekeelsele publikule suunatud muusikafestivali, mille peaesinejateks on kunagi nimekasse gruppi Miraaž kuulunud Jekaterina Boldõševa ja Aleksei Gorbašjov.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus