Robot valmis kahe päevaga

Kaks nädalat tagasi Tallinna Tehnikaülikoolis toimunud tehnoloogiapäevadel peeti ka First Lego League (FLL) esimesed Eesti meistrivõistlused. Kolmest Jõgevamaa esindusest läks kõige paremini Jõgeva Gümnaasiumi õpilastest koosneval võistkonnal JGrobootikud.

FLL on enam kui 50 riigi noori hõlmav robootika-alane võistlussari, mida toetavad firmad First ja Lego Group ning mille eesmärgiks on teaduse ja tehnoloogia populariseerimine. Jõgevamaalt osales esimestel FLL Eesti meistrivõistlustel peale JGrobootikute veel Jõgeva Ühisgümnaasiumi võistkond Viies ning Laiuse ja Vaimastvere põhikooli õpilastest koosnev võistkond Vanameistrid.

FLLi juhtteemaks on tänavu “Food factor” ehk “Toidufaktor”. Robootikavõistluseks valmistudes tuli kõigil võistkondadel uurida mõnd toiduga seotud tõsielulist probleemi ja leida sellele innovaatiline lahendus ning ehitada ja programmeerida Lego Mindstorms robot, mis suudaks kahe ja poole minuti jooksul täita enam kui 2,5 ruutmeetri suurusel nn missiooniväljakul korraldajate poolt ette antud ülesanded. Needki olid seekord seotud toiduainete ja nende käitlemise teemaga: robot pidi aitama farmis või tööstuses toodetud toitu baasi transportida, võitlema näriliste ja bakteritega, peatama reostuse jne.

Kukkus, aga jätkas

Väljaku ülesseadmiseks ning roboti ehitamiseks ja programmeerimiseks vajalikud võistluskomplektid said osaleda soovivad võistkonnad kätte oktoobri alguses. Jõgeva Gümnaasiumi võistkonnal, millesse kuulusid Jaagup Nael, Greete Kõnnussaar, Kadri Mehide, Aleksander Kirna, Siim Tolmusk, Simo Sirel, Tauri Treial ja Janus Pinka, kulus suurem osa võistluseni jäänud ajast väljaku ülesehitamisele.

“Roboti ehitamiseks ja programmeerimiseks jäi meil tegelikult ainult paar päeva,” tunnistas Simo Sirel.

Õigupoolest ehitati valmis küll tervelt kaks robotit: ühe tegi Aleksander Kirna üksinda valmis, ent teised pidasid seda võistluse jaoks liiga suureks ja kohmakaks. Ühistööna tehti valmis väiksem ja vilkam eksemplar. Noori robotiehitajaid juhendas füüsikaõpetaja Vello Mägi, ent nagu FLL võistlusjuhend ette näeb, ei tohtinud ta õpilastele ühtegi lahendust ette anda, vaid nad pidid nendeni jõudma ise.

“Korraldajad esitavad õpilastele võistluste ajal kontrollivaid küsimusi, et kindlaks teha, kas nad on ikka kõik ise välja mõelnud,” ütles Vello Mägi.

Robotimängus oli igal võistkonnal kasutada kolm katset. Kui esimesel kahel katsel läksid JGrobootikute robotil mõned asjad untsu, siis kolmandal katsel osutus see tublimakski kui treeningutel.

“Ehkki robot kukkus enne missiooni lõppu ümber, suutis see isegi sellest asendist veel viimased ülesanded ära täita,” ütles Simo Sirel. “See oli suisa uskumatu vaatepilt.”

Kandepind laiemaks

Et kolmest katsest läks kirja vaid parima tulemus, said JGrobootikud robotimängus 21 võistkonna hulgas tubli kuuenda koha. Ent peale robotimängu tuli esitleda ka oma uurimisprojekti ning kaasa teha omapärane koostööharjutus.

Üldjärjestuses, mida mõjutasid mitte ainult eri aladel kogutud punktid, vaid ka publiku hulgas liikunud nn salasilmade jälgimisandmed, sai JGrobootikud üheksanda koha. Lisaks sellele saadi üks kümnest nn väärtuspõhisest karikast — sõbraliku professionaalsuse karikas. Enda arvates teenisid noored karika välja sellega, et ei hoidnud kõiki oma ideid endale, vaid jagasid neid konkurentidelegi. Võidukarika ja õiguse osaleda maailmameistrivõistlustel pälvis seekord Tartu Kivilinna Gümnaasiumi võistkond Õ-Team.

Ehkki võistluspäev oli päris väsitav, andis see samas noortele uusi ideid ja oskusi, õpetas paremini meeskonnatööd tegema ning tekitas soovi minna tulevikus juba vanematele ja oskajamatele mõeldud võistlusele Robotex.

Vello Mägi sõnul osalesid FLL tänavustel meistrivõistlustel väljavalitud nn pilootkoolid, edaspidi tahetakse aga ala kandepinda laiendada. Asjast huvitatud võivad minna Jõgeva Gümnaasiumi ja  Jõgeva Ühisgümnaasiumi ning Laiuse põhikooli missiooniväljakut ja roboteid kaema.

“Senise toetuse eest oleme aga tänulikud Jõgevamaa Omavalitsuste Liidule ja Jõgeva vallavalitsusele, kes on aidanud võistlussõite rahastada ning kohalike võistluste jaoks auhindu varuda,” ütles Vello Mägi.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus