Riigifestivalilt tuli laureaaditiitel

Möödunud nädalavahetusel Rakveres peetud gümnaasiumiastme kooliteatrite riigifestivalil saatis Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja vanimat truppi suur edu: nad tõid koju ühe kolmest laureaaditiitlist. Tunnustuse tõi neile Lianne Saage-Vahuri käe all välja toodud lavastus “Viimne romantik”, mis põhineb August Gailiti samanimelisel novellil.

Festivalietendusi mängiti Rakvere teatris ning Liblikapüüdja astus üles teise festivalipäeva ehk laupäeva õhtupoolikul. Lavastusi hindasid teatri NO99 näitleja ja lavastaja Eva Koldits, Rakvere teatri näitleja Anneli Rahkema, teatriõpetaja Maret Oomer, lavakõne õpetaja Toomas Lõhmuste ja ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja Madis Kolk. Peapreemia vääriliseks tunnistasid nad Tartu Waldorfgümnaasiumi lavastuse “Ülikond”. Laureaaditiitli pälvisid peale Liblikapüüdja veel Rakvere gümnaasiumi teatriansambel lavastusega “Naabrivalve” ja Läänemaa ühisgümnaasiumi muusikalitrupp lavastusega “Valeühendus”. Välja anti ka rida eri- ja näitlejapreemiaid.

“Viimne romantik” on allegooriline lugu, mille tegelasteks on küll kodulinnud, ent milles on tegelikult juttu ikka inimlikest probleemidest. Loo peategelasteks on aateline tõukukk Kerill-Kerkerill, keda kehastab Tanmar Sirel, ning argise ja materialistliku eluvaatega kukk Kurlukk, keda mängib Kristjan Pint.

Kui märtsi esimesel poolel Palamusel toimunud maakondliku kooliteatrite näitemängupäeva ajal kannatas “Viimne romantik” veel teatava lõpetamatuse all, siis riigifestivali ajaks oli see juba korraliku lihvi saanud ning läbinud märtsi teisel poolel ka Saaremaa Miniteatripäevade “tuleristsed”. Kuressaareski tunnustati lavastust laureaaditiitliga.

Vaikus saalis

“Rakveres hakkas meie kasuks töötama suur teatrilava: meie tükk sobis sinna pareminigi kui väikesele kooli- või rahvamajalavale,” ütles Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur. “Kutsusin Rakverre kaasa ka Karel Kansveini, kes Betti Alveri luulepäevade ajal alati valguspuldis istub, ning tema suutis meile laval tõeliselt müstilise ruumi luua.”

Tagasisideminutitel sai Liblikapüüdja žüriiliikmetelt palju kiita professionaalsuse, täpsuse ja sõnumi edastamise oskuse eest.

“Esimese tagasiside saime tegelikult juba etenduse ajal: kui saalitäis noori haudvaikselt etendust jälgib, siis tähendab, et see läheb neile korda,” sõnas Lianne Saage-Vahur.

Tema sõnul on Liblikapüüdja gümnaasiumitrupp tore ja ühtehoidev seltskond, kellega on hea tööd teha ja hea festivalidel käia. Gümnasistid võtsid toredasti omaks ka “Viimse romantiku” trupi noorima liikme Nelly Saare, kes alles tänavu kooliteed alustab. Ühte rolli oli nimelt väikest näitlejat vaja ning trupi liige Annabel Saar tõi kohale oma õe Nelly.

“Peaosalise, enam kui kahe meetri pikkuse Tanmar Sireli ja väikese Nelly vahel tekkis laval eriline side ning nende ühised stseenid olid väga liigutavad. Eriti meeldejääva etteaste tegi Rakveres aga minu meelest Kristjan Pint,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Mis teiste truppide lavastustesse puutub, siis tõstis ta esile Rakvere reaalgümnaasiumi kooliteatri Karla 10. klassi noorte lavastust “Kuu peal on parem”. Peapreemia saanud lavastust ta kahjuks ei näinud, sest Tartu Waldorfgümnaasium esines vahetult enne Liblikapüüdjat ning Lianne ja tema õpilased valmistusid nende etenduse ajal omaenda etteasteks.

Kooliteatrioaasid

Žüriiliige Toomas Lõhmuste tõdes Rakvere festivalist kõneldes, et Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja pakub laval jätkuvalt head kvaliteeti.

“Võrreldes Saaremaa Miniteatripäevadega oli “Viimne romantik” läbi teinud arenguid nii lavastuslikus kui ka rollikäsitluse mõttes ning muutunud veelgi paremaks,” ütles Lõhmuste. “Riigifestivali laureaaditiitel on suur saavutus ja mul on Liblikapüüdja noorte üle väga hea meel. Tänu Lianne Saage-Vahurile on Jõgeva kujunenud Kuressaare ja Rakvere kõrval üheks kolmest müstilisest kooliteatrioaasist ning jõgevalased võiksid õnnelikud olla selle üle, et see nii on. Paljud inimesed mäletavadki kooliteatrite festivale selle järgi, mida Liblikapüüdja seal mängis.”

Jõgeva teatrihuvilised näevad “Viimset romantikut” 19. mail Jõgeva kultuurikeskuses, kus saab teoks Liblikapüüdja traditsiooniline kevadine teatriõhtu.

“Kahju, et meil seda lavastust rohkem pole võimalust mängida: see vääriks seda,” arvas Lianne Saage-Vahur.

Rakvere festivalil andis Eesti Harrastusteatrite Liit üle ka oma tänavused kooliteatri valdkonna teenetemärgid ning ühega neist tunnustati Coop Jõgeva juhatuse esimeest, suurt kooliteatri sõpra Toomas Vahurit.

“Teenetemärke anname välja üle aasta ning sellega tunnustatakse harrastusteatrite näitlejaid, lavastajaid, toetajaid ja arendajaid,” ütles Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuht Kristiina Oomer. “Toomas Vahur on vaiksel ja avalikkusele enamasti nähtamatuks jääval viisil juba aastaid kaasa aidanud Betti Alverile pühendatud luulepäevade “Tähetund” ja “Tuulelapsed” ning Ranna kooliteatrite suvekoolide korraldamisele. Nii et teenetemärgi on ta auga välja teeninud.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus