Eesti Energia e-teeninduses täietud 11 000 energiaprofiilist selgub, et reaalajas jälgitakse elektritarbimist mõne mõõteseadmega üksnes 11 protsendis kodudest ehk ligemale igas kümnendas kodus. Kahe viimase aasta jooksul on selliste kodude hulk küll paari protsendi võrra kasvanud, kuid sellegipoolest on eestimaalaste teadlikkus ja huvi nutikate mõõteseadmete vastu veel madal.
Energiasäästu puhul kehtib lihtne põhimõte: pole võimalik juhtida kulu, mida ei mõõdeta. Näiteks pistikupesa arvestit kasutades võib majapidamise elektritarbimist vähendada kuni 20 protsenti, sest see seade aitab välja selgitada, kus ja millal elektrit peamiselt tarbitakse. Seda teades saab perekond otsustada, milliseid käitumisharjumusi on nad valmis muutma, et rohkem elektrit kokku hoida.
Soovitan energiasäästu huvilistel kõigepealt tutvuda just pistikupesa arvestitega. Nende hinnad algavad kümnest eurost. Pistikupesa arvesti abil saab välja selgitada, millised koduseadmed tarbivad enim elektrit. Pistikupesa arvesti ühendatakse pistikupesa ja koduseadme vahele. Arvesti LCD-tabloo kuvab juba tarbitud elektri kogust ja hetkevõimsust. Kallima hinnaklassi arvestid võimaldavad sisestada ka elektri hinna, et näha koduseadme jooksvat kulu ka rahas.
Soovitan tähelepanu pöörata just seadmetele, mis on ühendatud vooluvõrku, kuid mida igapäevaselt ei kasutata. Nii saab teada, kui palju elektrit tarbivad erinevad koduseadmed ooterežiimil töötades.
Lisaks tasuks majapidamisse soetada ka vähemalt üks lülitiga pikendusjuhe, et mugavamalt ooterežiimi elektrikulu vähendada. Lülitiga pikendusjuhet või kaugjuhitavat pistiklülitit saab kasutada energiasäästu seadmena, sest selle abil saab hõlpsalt välja lülitada seadmed, mis parajasti on töös või ooterežiimil. Lülitiga pikendusjuhe on mugav lahendus seadmete juures, mida pole otseselt tarvis ööpäev ringi vooluvõrgus hoida, nagu näiteks telekad, muusikakeskused, digiboksid. Enne tuleks aga veenduda, et voolu väljalülitamine digiboksi ja teleka seadustust paigast ei nihutaks. Poodidest leiab ka ooterežiimi tuvastusseadmed, mis ühendatakse seinakontakti. Need tunnevad ise ooterežiimi ära ning lülitavad sel juhul seadme ise täielikult välja.
Veel nimetan kasuliku seadmena elektrikulu monitori, millega saab analüüsida osa või kogu majapidamise elektrienergia tarbimist. Kodust lahkudes või magama minnes on sellelt mugav kontrollida, kas elektriseadmed on asjatult tööle või ooterežiimile jäänud.
Elektrikulumonitor koosneb elektrikappi paigaldatud sensorist ja saatjast ning mõõtmistulemusi kuvavast monitorist, mis on sageli juhtmevaba ja seda saab hõlpsalt tuppa paigaldada. Paljud seadmed ühilduvad arvutiga, kus saab eritarkvara kasutades täpsema ülevaate kodu energiatarbest.
i
TEET KEREM, Eesti Energia energiasäästu valdkonna projektijuht