Kevadperioodil jõuab politseisse üha enam avaldusi varastatud jalgrataste ning mopeedide kohta. Ometi tahan inimeste tähelepanu juhtida sellele, et rõõm kaherattalisest sõbrast ei pea tingimata olema nõnda üürike, sest oma vara kaitseks saab igaüks midagi ära teha.
Pange oma ratas lukku
i
Kindlasti tuleb jalgrattaid hoida lukustatult, sest vargal kulub vaid sekund lukustamata ratta sadulasse istumiseks ja võõra varaga minema sõitmiseks. Rattaluku ostmisel tuleb tähelepanu pöörata sellele, et hinnalisemad lukud on turvalisemad, nende peale iga sae- või tangihammas ei hakka.
Kõige kindlam on tugev U-lukk, mille lõhkumisele kulub vargal oluliselt rohkem aega, ja võimalus, et keegi vargust märkab, on kohe ka kordades suurem. Oma osa rattavarguse ennetamisel on ka õiges lukustamises, sest paljudel juhtudel on varaste pikad näpud viinud ära ka mitmeid lukuga kinnitatud kaherattalisi.
Parkides tuleb lukk kinnitada raami ja tagumise ratta külge. Vastasel juhul paneb varas ratta raami või hinnalise tagumise ratta siiski pihta ja sulle jääb mälestuseks vaid … lukk esirattaga.
Hoidke ratast vähenähtavas kohas
Ratast tuleks hoida vähenähtavas kohas, garaažis või trepikojas, mille ust ka lukustatakse. Nii on sõiduvahend kõrvaliste pilkude eest varjul. Ei tohi unustada, et ratas tuleb lukustada ka trepikojas, sest tugeva trepikäsipuu või rattahoidja küljest on vargal seda taas keerukam kätte saada. Muidugi võib ratta viia ka tuppa, ent alati ei ole eluruumides sõiduvahendi hoiustamiseks piisavalt ruumi või ei jaksata seda näiteks kõrgematele korrustele kanda.
Poodi minnes ei tasuks jalgratast hooletult kaupluseukse taha vedelema jätta. Olgu ratas kui tahes odav – varas ju ratta väärtust ei tea, vaid viib igal juhul ära selle, mis laokil. Samuti tuleks ettevaatlik olla oma jalgratta laenutamisel juhututtavatele.
Ärge jätke laste rattaid lohakile
Praegune linnapilt Jõgeval on muidugi hoopis risti vastupidine – laste jalgrattad on lohakil trepikodade uste ees, mänguväljakutel, kaupluste juures asuvates rattaparklates ning enamasti täiesti lukustamata.
Muidugi on mul konstaablina hea meel näha, et siinsed inimesed tunnevad end igati turvaliselt ega tunne ohtu vargustest. Samas tuleks oma varaga ikkagi hoolsamini ümber käia, seda mitte valveta jätta ka siis, kui vaid korraks kusagil ära käiakse.
Esinenud on õnneliku lõpuga juhtumeid, kus omanikud saavad varastatud jalgratta kiirelt ja kergesti tagasi, sest keegi on ratast sõiduks vaid ajutiselt kasutanud ning seejärel ratta hüljanud. Halvematel juhtudel jäävad varastatud jalgrattad aga lõpuni teadmata kadunuks ning nende õiged omanikud peavad leppima vargusest põhjustatud suure varalise kahjuga.
Kui juhtub siiski, et pikanäpumees su ratta varastab, anna sellest kindlasti teada politseile ning hoia silm peal politsei koduleheküljel oleval leitud esemete andmebaasil. Rattaostu korral hoia alles selle dokumendid ja kirjuta üles ratta tundemärgid, sest varguse korral on igasugune info ratta kohta politseile oluliseks abimeheks sinu sõiduvahendi leidmisel ja selle tagastamisel omanikule.
Laske oma ratas üle vaadata
Maikuus viidi läbi alaealistele jalgratturitele mõeldud kampaaniat, mille käigus kontrolliti jalgrataste tehnoseisundit, noorte ratturite juhtimisõigust, kiivri kasutamist ning liikluseeskirjade järgimist. Need, kel jalgratas korras, said politseilt kleebise, millel Lõvi Leo annab teada, et ratas on igati sõidukõlbulik ja tehniliselt korras. Jalgrattaid kontrollivaid politseinikke ja nendega suhtlemist ei tasuks küll kellelgi karta, sest rataste ülevaatusel teevad ametnikud märkmeid eelkõige enda jaoks ja nende eesmärk pole noori liiklejaid trahvida. Oluline on siinkohal ikkagi asjaolu, et käesoleva aasta 1. juulist jõustuv uus liiklusseadus toob kaasa mitmeid muudatusi ka ratturite jaoks ning üheskoos peame nendeks juba varmalt valmistuma.
Nähes õigusrikkumist, helista politseisse!
i
DIANA ERIKSON, piirkonnapolitseinik