Rannas näidati, kuidas kaitsta end ja aidata teist

Kahepäevases laagris võistlesid kümne kooli kaheksaliikmelised võistkonnad, kuidas käituda eriolukordades. Võistlusmängudega hakati pihta juba enne telklaagri püstitamist Peipsi kaldale. Peakohtunik ja rajameister Toomas Puss oli Kääpal Kalevipoja muuseumi lähistel ette valmistanud 2,6 kilomeetri pikkuse orienteerumisraja ja kontrollpostid mehitanud. Kõige kiiremini jooksid raja läbi ja leidsid kaarti ja kompassi abil kõik viis kontrollposti üles Türi Gümnaasiumi esindus. Vaid kümme sekundit hiljem jõudis fini?isse Pala ja tema järel Saduküla põhikooli võistkond. Et tegemist oli eelkõige võistlusmänguga ja laagriga, kus tuli näidata meeskonna koostööd ja seda, mida koolis õpitud ja harjutatud, jätkusidki võistlused ja testid kohe pärast laagri avamist ja Lõuna-Eesti Päästekeskuse direktori Margo Klaose tervituskõnet Rannal.

Mitmed eriolukorrad

Eriolukorras tegutsemise teatevõistlusel pani võistleja end tuletõrjuja-päästja riietusse ja kiivri pähe. Käepärasest materjalist tehti lõke, mis tuli teha nõnda suur, et see põletaks tule kohale pingutatud nööri läbi. Seejärel kustutas järgmine meeskonnaliige lõkke pulberkustutiga, ühendati tuletõrjevoolikud ja lasti veejoaga märki. Eriolukorras tegutsesid teistest kiiremini ja taibukamalt Lustivere, Laiuse ja Maarja põhikooli poisid ja tüdrukud.

Liikluseeskirjade tundmises ja jalgrattaga vigursõidus oli edukaim Laiuse põhikool, järgnesid Türi ja Palamuse gümnaasium. Kannatanule esmaabi andmise ja elustamisega sai Laiuse ja Maarja kooli õpilaste ees  paremini hakkama külalisvõistkond Järvamaalt.

Laagripäevade üheks oodatumaks ja põnevamaks alaks kujunes tuletõrjeolümpia, mille korraldasid Järvamaa pritsimehed. Kui tuletõrjesireen mängud lõppenuks kuulutas, osutusid kümne ala ( tuletõrjevooliku läbi keppredeli ajamine, imivooliku ühendamine, slaalom auto õhukummiga ja tuletõrjujavöödega kokku seotud võistkonnaga, ämbri täitmine veega, valades seda ahelat pidi kruusust kruusi   jm) kokkuvõttes tublimateks just need, kes olid teistel võistlustel vähem edukad.  Tuletõrjeolümpia esikolmikusse pääsesid Jõgeva Gümnaasiumi ning Kaarepere ja Pala Põhikooli esindajad.

Kahe võistluspäeva kokkuvõttes tuli võistlusmängu “Kaitse end ja aita teist” võitjaks Türi Gümnaasium, Jõgevamaa parima võistkonna tiitli ja rändkarika sai Laiuse Põhikool (juhendaja Vallo Väljaots), järgnes Palamuse Gümnaasium (juhendajad Tiina Luige ja Katrina Tammistu). Külalisvõistkonna ühepunktiline edu Laiuse ees ei tulnudki laagrilistele erilise üllatusena ? oli ju Järvamaa  saatnud siia oma maakonna sarnaste võistluste võitja.

Laagrisse tuli olümpiavõitja    

     “Vahva laager, ja seegi, et tänavu jäime kõik kuivaks. Varasematel aastatel on ikka vihma sadanud, tunamullu oli siin aga paduvihm ja lausa torm. Ujumas käisin ikkagi ja lähen tänagi,  see mul juba laagritraditsioon. Võistlustel saime üsna hästi hakkama ? orienteerumises tulime kolmandaks. See ala mulle meeldib, oleme seda ka koolis harjutanud,” rääkis “vana laagrihunt” Tanel Orumaa Sadukülast. Tema arvates oli vahva   kohtuda ja kuulata olümpiavõitjat Indrek Pertelsoni: mees rääkis mitte üksnes judost, vaid elust, tahtejõust, eesmärkide seadmisest ja sellestki, et pole mõtet raisata oma energiat sellele, mis sinust ei sõltu.

Igaühest sõltub aga enda kaitsmine ja teise aitamine. Kaheteistkümnendat aastat maakonna põhikoolides peetavate õppuste ja suvelaagri võistlusmängu eesmärgiks ongi vähendada koolilaste vigastustest tekkinud haigestumust. Nendel üritustel osalevad päästeteenistuse, politsei, Punase Risti Jõgevamaa seltsi, liiklusohutuse ja teiste valdkondade spetsialistid.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus