Kaks aastat on Luua Metsanduskool Eesti poolse juhtkoolina osalenud projektis, mis võrdles Euroopa kvalifikatsiooniraamistikku. Kui teiste jaoks on Euroopa kvalifikatsiooniraamistik enamasti vaid tekst paberil, siis viie riigi õpilased ja õpetajad uurisid, kuidas see tegelikkuses toimib. Kahe aasta pikkuse töö tulemusena on selge, et ka meie kutseharidussüsteem vajab muutusi.
Kõige paremini sai keeleoskuse vajadus loodetavasti kõikidele nendele noortele inimestele selgeks, kes nägid poolteist aastat tagasi Hispaania noori Jõgevamaal praktikal. Noorte keeleoskus jättis soovida ja neil oli siin alguses võrdlemisi raske. Kui saabus õpetaja, kes neid vahendas ja julgustas, läks asi paremaks. Kõik välismaal õppinud ja praktikal olnud teavad, et keeleoskus on ülioluline, sest muidu jääd võõral maal päris üksi.
Oluline on ka kultuurierinevuste austamine. Ka neid peab varem teadma ja tundma õppima, et võõrasse riiki jõudes šokki ei saaks või hoopis sobimatu käitumisega endale asjatult ebameeldivusi kaela ei tõmbaks.
Kui räägime piirideta tööjõuturust Euroopa Liidus, peame endale aru andma, et tegelikkuses on selleni jõudmiseks veel pikk tee käia. Esimesed kogemused julgustavad, et saame hakkama. Kuid muutusteta me selleks valmis pole.
27. oktoober 2009