|
Eile Kasepääl peetud Jõgevamaa puuetega inimeste XI perepäevale kogunes üle saja inimese maakonna eri paigust. Kokkutulnuile pakkusid suurt huvi päästetöötajate jagatud nõuanded ja päästetehnika demonstratsioon, aga ka Peipsi kandi loodus ja vaatamisväärsused. |
Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimehe Luule Palmiste sõnul korraldas ühendus 2002. aastal Kasepääl ka oma esimese perepäeva. “Tänavune kokkusaamine otsustati taas siin läbi viia. Kohalik omavalitsus oli nõus meid igati toetama,” lisas organisatsiooni tegevjuht Helika Sõber. Perepäeva avanud Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev soovis koosolijatele rõõmu igasse päeva ja päikesepaistet hinge. Oma kõnes tõstis ta esile Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja missioonitundlikku tegevust. Kasepää valla nimel tervitasid vallavanem Jüri Vooder, Omedu külavanem Lembit Mangulson ja Kasepää külavanem Heiki Post.
Päästeautod tekitasid elevust
Perepäeval osalenute hulgas tekitas elevust mitme päästeteenistuse auto saabumine: Mustvee päästekomando töötajad tulid demonstreerima uuemat päästehnikat. “Päästetöötajad annavad endast parima ja peavad oma kohustuseks õnnetuskolded võimalikult kiiresti likvideerida. Iga inimene saab aga oma ohutuse ja turvalisuse huvides ka ise palju ära teha,” rääkis Lõuna-Eesti päästekeskuse Jõgevamaa päästeosakonna juhtivspetsialist Tõnu Vare.
“Väga oluline on kontrollida küttekehade korrasolekut. Möödunudaastase statistika põhjal põhjustasid kõige rohkem tuleõnnetusi mitte hooletus, vaid ahjude, pliitide ning elektriliste küttekollete rikked. Meeles tasub pidada sedagi, et tänapäeval võib ahje ja pliite ehitama kutsuda vaid litsentseeritud pottseppi,” selgitas ta.
“Väga hea, et tuletõrjujad meie juurde tulid. Tuleohutus on oluline teema ja seda eriti maal. Vanemates majades kipuvad ka elektrisüsteemid vananema. Ise olen pidevalt jälginud, et elektripliit korras oleks. Äsja vahetasin suitsuanduril ka patarei,” rääkis üks perepäeval osaleja, Ilme Lillental Jõgeva linnast.
Rõõmsad kohtumised ja uued teadmised
“Oleme osalenud peaaegu kõikidel perepäevadel. Hea on nendel sündmustel kokku saada mitmete tuttavate ja sõpradega. Alati on olnud siin võimalus end ka mõnel vajalikul teemal harida. Seekord saime palju uusi teadmisi tuleohutustest ja õnnetuste ärahoidmisest,” ütlesid Virve Vahter ja Helgi Lääne Põltsamaalt.
Kasepää valla sotsiaalnõunik Rene Rumm arvas, et ohutuseeskirjad tasub ikka aeg-ajalt üle korrata. “Kui meie kandis suitsuandureid jagati, käisin kodudes kaasas. Küsimusi oli mitmeid ja mõnigi asi vajas mitu korda ülerääkimist.”
Rummi sõnul oli perepäevale tulnud ka rohkesti inimesi Kasepää vallast ja Mustvee linnast.
Jõgevamaa Kutsehaigete Ühingu juhatuse esimees Anna Lagutina märkis, et paljud perepäeval osalejad kuuluvad sellesse organisatsiooni.
Kultuuriprogramm ja vaatamisväärsused
Perepäeval osalejad külastasid samovarimuuseumi ja Peipsi järve elutuba. Kultuuriporogrammi sisustasid laulude ja näidendiga isetegevuslased Kasepää rahvamajast ja Omedu külaseltsist. Päeva juhtis Kasepää rahvamaja perenaine Terje Paalits.
“Väga hea, et paljudel inimestel jätkub hoolimata terviseprobleemidest optimismi ja energiat meie perepäevadel kaasa löömiseks. Sündmuse läbiviimist on alati toetanud Jõgeva maavalitsus ja kohalikud omavalitsused. Seekord erilised tänud Kasepää vallale. Üritus sai teoks tänu Kohaliku Omaalgatuse Programmi rahastusele,” ütles Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Helika Sõber.
“Perepäevi on plaanis korraldada ka edaspidi,” lubas ta.
i
JAAN LUKAS