Projekt “Maa sool” jõudis Poolas väärika lõpuni

Comenius-projekti “Salt of the Earth” ehk eesti keeles maa sool lõpetamine toimus Poolas. Projektis osalenud kümne riigi koolide hulka kuulus ka J. V. Veski nimeline  Maarja Põhikool. Maarjast sõitis lõpetamisele neli õpetajat ja neli õpilast.

 

Maarja koolis peeti soolapäeva

Meie koolis algas nn Soolaprojekt suure soolapäevaga. Korraldati erinevate soolade näitus, soolateemaline ajurünnak, koostati plakateid soola kasutamise kohta, peeti ettekandeid ja viidi läbi viktoriine. 5. ja 6. klassi õpilased käisid ekskursioonil Värskas, kus räägiti mineraalveest ja mineraalidest.

Valmis näidend “Soolaprintsess”, mis tõlgiti ka inglise ja saksa keelde. Detsembri alguses käisid õpilased Berliinis jõululaadal, kus müüdi koolis valmistatud soolateemalisi meeneid – küünlatopse, soolatopse ja –lusikaid, soolakotte, jõulukaarte jms.

 

Poolas külastati Euroopa suurimat soolakaevandust

 

Poolas oli meil Klodava linnas võimalik külastada üht Euroopa suuremat soolakaevandust, mis asus 600 m sügavusel. Maa alla sõitsime lifitga, mille kiirus oli 6 m/s. Alguses nägi kaevandus  välja nagu vana metrootunnel, kus kandiliste vagunite seest paistsid ilusad valged soolakristallid. Kui tunnelis edasi liikusime, muutusid tuhmid kiviseinad ilusateks ja läikivateks soolaseinteks, kuhu oli graveeritud vappe ja pilte ning raiutud kujusid.

Kaevanduse käigud olid mitmeid kilomeetreid pikad. Käikude vahel olid suured avarad koopad, kust kaevandati soola.

Ühes koopas olid sees pingid ja lava ning seal pidid toimuma kuulsad klassikalise muusika kontserdid. Kaevanduses ringi kõndides nägime me erinevat värvi soola, kujukesi, kunstiteoseid, altareid, müstilisi tegelasi – need kõik olid valmistatud soolast. Käikudest võis igaüks soola kaasa võtta nii palju kui jaksas.

 

Emotsiooniderohke Euroopa päev

Meid võõrustav kool asus Barlinekis. Seal toimus suur Euroopa päevale pühendatud üritus, mis algas rongkäiguga. Iga selle kooli klass oli maskeerunud ühe Euroopa riigi sümboolikale vastavalt. Neil oli oma müügitelk, kus sai maitsta selle riigi hõrgutisi ja tutvuda riigi tuntumate toodetega. Pärast emotsiooniderikast Euroopa päeva mängisid kõik projekti kaasatud linnamängu. Moodustatud segavõistkondadele anti juhend linnas liikumiseks ning ülesanded lahendamiseks. Parimad meeskonnad said autasud.

 

Lõppenud projekti käigus koostati e-raamat, mis räägib Zoey ja karu soolaotsingutest. Lõpetamisel tutvustati valminud tööd, mis on väga huvitav, sest sisaldab peale muinasjutu ka  laste joonistatud pilte, muusikat ja videosid. Muinasjutu iga peatükk valmis erinevas riigis. Õige pea on võimalik raamatut ka internetis lugeda.

 

Tagasiteel peatusime ühe öö Berliinis. See võimaldas meil ka sealsete vaatamisväärsustega tutvuda. Kuna õpilased ööbisid Türgi päritolu peres, said nad pisut aimu ka nende kommetest ja tavadest. Reisi lõpus olime küll väga väsinud, kuid õnnelikud ja rahulolevad. Saime uusi teadmisi nii poola, saksa kui ka türgi kultuurist.

 

EGLE LELLEP, MARJANNE  TREIER

blog comments powered by Disqus