Põua tõttu on oodata kummalise välimusega kartuleid

Üks Jõgevamaa suuremaid kartulikasvatusfirmasid, osaühing Hansukartul kasvatab kartulit enamasti Jõgeva, kuid ka Pajusi valla põldudel. Osaühingu juhataja Hans Tamm rääkis, et varane kartul on juba ära koristatud. “See kartul oli suhteliselt kesine, sest mugula moodustamine jäi just põuaste ilmade perioodi. Hilistel sortidel olid hiljuti pealsed veel rohelised, kuid nüüd võttis külm pealsed ära. Loodame, et nädala või kümne päeva pärast saab seda kartulit võtma hakata.”

“Kasvatame Taani ja Saksa päritoluga kartulisorte ‘Milva’ ja ‘Folva’, sest nende vastu on turul suurem huvi. Ühtlasi selgitame katsetuste korras, milline sort on parem, kusjuures vahel osutub vanem sort uuest ka etemaks,” ütles Hans Tamm, kes rääkis ka kartulikasvatamiseks tehtud investeeringutest. “Möödunud sügisel valmis meil Jõgeva alevikus kartulihoidla, mille ehitamiseks kulus ligi 8 miljonit krooni. See on seni suuremaid kulutusi firmale. Hoidla mahutab 1600 tonni kartulit ja tänavune varane kartul on juba seal paigas.”

Saak jääb kehvemaks

Käesoleva aasta kartulisaaki kommenteeris Jõgeva Sordiaretuse Instituudi kartuliaretaja, teaduste kandidaat Aide Tsahkna. “Põuaste ilmade tõttu jääb tänavune kartulisaak kolmandiku või koguni poole võrra väiksemaks kui tavaliselt. Ilmastiku mõjud polnud aga siiski ühesugused. Seal, kus varane kartul pandi mulda kevadiste vihmade perioodil ja kus põlde veel ka kasta jõuti, võib loota päris head saaki, näiteks üle 30 tonni hektarilt. Keskvalmiv kartul jääb aga tänavu mugulatevaeseks. Hilistel kartulisortidel võttis külm Jõgeva alevikus pealsed, Tormas seevastu jäid pealsed alles,” rääkis kogenud teadlane.

Hans Tamm avaldas arvamust, et tänavu ei tohiks kartulile turu leidmisega probleeme tekkida, sest nõudlus on suurem kui pakkumine. “Meie müügipiirkond on kogu Eesti, põhiliselt turustame aga Ida-Virumaale ja Tallinna piirkonda.”

Väiketootja on murelik

Murelikum oli aga Pajusis köögiviljakasvatusega tegelev väikeettevõtja Pille Soidik, kel tänavu kartulipõldu kolm hektarit. “Välisriikidest tuuakse sisse odavat kartulit, mida hulgilaod edasi müüvad. Eestimaa põllumeestel on raske selliste hindadega konkureerida, seetõttu kasvatavadki turustamiseks kartuleid vähesed. Ka meie majapidamisel on väike kartulipõld, kuid teadaolevat kasvatame Pajusi piirkonnas kartulit siiski kõige rohkem. Osa kartulisaagist turustame firma Eesti Talukartul kaudu, osa müüme ümbruskonna koolidele. Ostja püüame kartulile ikka leida, sest niisama ära kinkida seda ju ka ei tasu,” kõneles väikeettevõtja.

Sordiaretaja Aide Tsahkna rääkis tänavuse kartuli kohta veel huvitavaid tähelepanekuid: “Põua tõttu seiskus paljudel kartulisortidel kasv, kuid augustikuu vihmade ajal see jätkus. Sellistes oludes võib kasvada ka moondunud mugulaid, millel on küljes mitmesugused kummalised moodustised. Kokkadel ja perenaistel tasuks tähelepanelik olla seetõttu, et põuase ilmaga kasvanud kartul sisaldab rohkesti kuivaineid ja kipub seetõttu kergesti lõhki keema.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus