Põlvkonnad kohtuvad raamatukogus

20.-30. oktoobrini peetakse kogu Eestis taas raamatukogupäevi. Nagu mullugi, on nende motoks Kohtume raamatukogus”.

 

“Mullune moto osutus nii heaks, et raamatukogupäevi korraldav Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing otsustas seda kasutada ka tänavu,” ütles Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu peaspetsialist Siiri Õunap. “Raamatukogu on ju inimeste kokkusaamiskoht nii meil kui mujal. Et tänavune aasta on Euroopas kuulutatud aktiivsena vananemise ja põlvkondade vahelise solidaarsuse aastaks, on motole lisatud alateema “Põlvkondade sidusus”.”

Siiri Õunapi sõnul võib raamatukogupäevi nimetada raamatukogude mainekujundus- ja turundusürituseks. Ning aastate jooksul on raamatukogurahvas harjunud selleks puhuks üha uusi ja huvitavaid ettevõtmisi välja nuputama ja nende jaoks eelarves ka raha planeerima.

“Tagantutsitamist keegi ei vaja, kõik lasevad oma fantaasial niigi lennata,” ütles Siiri Õunap.

Nagu ikka, korraldatakse raamatukogupäevade puhul kohtumisi kirjanikega. Seekord on meie maakonda oodata nii ulme- ja kriminaalromaanide kui ka seriaalistsenaariumide kirjutamisega tuntust kogunud Indrek Harglat (tuleb Jõgevale ja Põltsamaale), Imbi Paju (tema toob Mustvee linnaraamatukogusse tulles kaasa ka oma filmi “Soome lahe õed”), Heiki Vilepit (kohtub Aidu ja Pajusi lugejatega) jt. Keeleinspektsiooni peadirektor ja kirjanik Ilmar Tomusk käis aga Siimusti raamatukogus juba üleeile.

Lisaks kohtumisõhtutele korraldatakse luulepärastlõunaid (Adaveres, Kaareperes ja Elistveres), reisimuljete õhtuid (Aidus räägib Rutt Rimmel Iisraelist, Tabiveres Tiina Teder Ameerika Ühendriikidest ja Maarja-Magdaleenas Aivo Prükk Hawaii saartest), vestlusringe (Mustvees, Maarja-Magdaleenas, Palamusel, Puurmanis ja Saarel). Mustvee linnaraamatukogus võtavad gümnaasiumide kirjandusõpetajad ja raamatukogutöötajad näiteks vaatluse alla eesti kirjanike sulest tänavu ilmunud raamatud ja kirjandusauhindu võitnud raamatud. Saarel hakatakse vaagima paber- ja e-raamatute eeliseid ja puudusi, Palamusel ja Maarja-Magdaleenas toimuvad vestlusringid rõhuvad aga põlvkondade sidususe teemale: neis räägitakse eri põlvkondade lemmikraamatutest.

Teevad võistu näitusi

Raamatu- ja muid näitusi toimub peaaegu igas raamatukogus. Põltsamaal saavad noored lugejad ise näituse koostamise alal kätt proovida: sealne lasteraamatukogu kuulutas 7.-9. klasside õpilastele välja sellealase võistluse. Nii loodetakse hoida raamatuhuvi alal ka neis, kes lasteraamatueast välja hakkavad kasvama. Noori näitusekoostajaid on valmis abistama õpetajad ja raamatukogutöötajad ning võistlus kestab, kuni huvilisi jätkub. Võitjad saavad auhinnaks ekskursiooni Tallinnasse Eesti Lastekirjanduse Keskusesse.

Raamatukogupäevadesse mahub ka töötube, viktoriine, infootsingu ja teatmeteoste kasutamise võistlusi. Ning mõistagi võtavad meie raamatukogud osa üleriigilistest aktsioonidest, nagu ettelugemispäev ja infokirjaoskuse päev. Ettelugemispäeval soovitatakse tänavu keskenduda kevadel juubelit tähistanud Aino Perviku loomingule, ent mitmel pool loetakse ka teiste autorite tekste. Tabivere gümnaasiumis korraldatakse koguni öölugemine.

Sel aastal korraldatakse ettelugemise alal ka võistlusi. Ülehomme Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuvas ettelugemiskonkursi üleriigilises finaalis (seal loetakse tõesti ainult Aino Perviku loomingut) esindab Jõgevamaad Helena Stroom Põltsamaa ühisgümnaasiumist.

Infokirjaoskuse päev on 25. oktoobril ning siis korraldatakse raamatukogudes kasutajakoolitusi laiale ringile inimestele. Kasutajakoolitustest saab osa tegelikult ka teistel raamatukogupäevade sisse jäävatel päevadel. Õpitakse tundma RIKSWEBi ja muid andmebaase, aga ka arvutikasutamise algtõdesid.

Karuga raamatukogusse

Nagu mitmel viimasel aastal, saavad tänavugi raamatukogupäevade ajal raamatukoguhoidja tööd proovida inimesed, kes tavaliselt muud ametit peavad ning kes on ka avalikkusele natuke rohkem tuntud. Kui ettevõtmine omal ajal käivitati, oli põhirõhk omavalitsustöötajatel. Tänavu tulevad aktsiooni nende kõrval rahvale raamatuid laenutama ka õpetajad, kultuuritöötajad, kirikuõpetaja, mittetulundusühingute eestvedajad, aga ka õpilased.

27. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist kaisukarude päeva. Mujal maailmas on seda tehtud juba üle kolmekümne aasta, nüüd on komme jõudnud ka meile. Raamatukogupäevade ajal toimubki karude ja karuraamatute näitusi, karujuttude ettelugemisi ja muid kokkusaamisi, millel peategelaseks kaisukaru.

Raamatukogupäevad annavad nii mõnelegi lugejale võimaluse tasuta kirjavara hankida. Jõgeva ja Elistvere raamatukogus seatakse selleks ajaks sisse tasuta raamatute riiul, Põltsamaal maakonna keskraamatukogus korraldatakse aga suisa tasuta raamatute laat. Mõne raamatu võrra rikkamaks võib saada ka see, kes end raamatukogupäevade ajal Palamuse raamatukogu lugejaks registreerib: selliste inimeste vahel loositakse välja raamatupoe kinkekaart. Mustvee raamatukogus on nõuks võetud kuulutada välja oma piirkonna tublim lugejaperekond. Põltsamaal maakonna keskraamatukogus saab aga tuleval neljapäeval filmi vaadata: seal näidatakse uut eesti komöödiat “Seenelkäik”.

Nagu varasematel aastatelgi, ei taha raamatukogupäevad, piltlikult öeldes, oma ajalistes raamides püsida. Et raamatukogud on aktiivsed osalised ka praegu käimas oleva Täiskasvanud Õppija Nädala tegemistes, võib öelda, et raamatukogupäevad on sisuliselt juba alanud. Paljud lastele mõeldud raamatukoguüritused toodi aga selle nädala peale lähtuvalt asjaolust, et järgmisel nädalal on lastel koolivaheaeg. Kultuuriministeeriumi, Eesti Kirjanike Liidu ja rahvaraamatukogude koostöös toimuv kirjanike raamatukogutuur saab jälle teoks mõnevõrra hiljem, novembris. Tuur jõuab meie maile 9. novembril ning toob Jõgeva ja Põltsamaa kirjandussõprade ette Jürgen Rooste, Sulev Olli ja Veronika Kivisilla.

Raamatukogupäevi peetakse Eestis juba 22. sügist järjest. Nende homsel avamisel Haapsalu kultuurikeskuses osalevad ka Jõgevamaa raamatukogutöötajad. Neist kolm — Maili Ernits Põltsamaa valla raamatukogust, Nele Tõnissoo Torma raamatukogust ja Ene Sööt Jõgeva linnaraamatukogust — löövad kaasa raamatukoguhoidjate üle-eestilises mälumängus, kõigil ülejäänutel on võimalik kaasa rääkida paneeldiskussioonis, mis jätkab kultuuriminister Rein Langi poolt mulluste raamatukogupäevade avamisel paraja “pauguga” algatatud mõttevahetust raamatukogudes pakutava kirjavara üle. Raamatukogupäevad lõpevad 30. oktoobril Alatskivi lossis maaraamatukoguhoidja päevaga.

Täpsemat infot raamatukogupäevade kohta leiab huviline RIKSWEBist (http://riks.microlink.ee/index.asp?action=223), aga ka maakonna raamatukogude kodulehtedelt ja blogidest.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus