Mai alguses meenutati Põltsamaal Mati Nuudet, kellel oli veebruaris 70. sünniaastapäev. Sel puhul sai Põltsamaal kaante vahele tuntud lauljat meenutav raamat, mida esitleti Carl Schmidti majas.
Põltsamaalase Jaak Valdre sõnul mäletavad Mati Nuudet eriti hästi keskealised ja vanema põlvkonna inimesed. Raamat Mati Nuudest sündis tänu sellele, et Valdrega võttis läbi Eesti Tõstespordi Liidu ühendust laulja lesk, kes on ka raamatu autor, ning palus teda toimetajaks. Trükivalgust nägi mälestusteraamat Vali Pressi trükikojas.
Lauljat meenutati lavastseenides
Jaak Valdre sõnul esitleti Mati Nuude raamatut ka Tallinnas, kus osalesid tuntud lauljad ja ansamblid. Samas märkis ta, et Mati Nuude mälestus vääriks suuremat tähelepanu ka väljaspool pealinna.
Põltsamaa amatöörnäitlejad Jaak Valdre, Mati Adoma ja Aivar Natus esitasid lühistseene, kus üheks tegelaseks Mati Nuude. Noorukest Nuudet mängis Mati Adoma. Aivar Natus, kes välimuselt Nuudega pisut sarnane, kehastas teda lauljana.
Valdre kunagise klassivennana otsustas Natus Mati Nuude mälestusele pühendatud näitemängustseenides kaasa teha.
Aivar Natus mängis aastatel 1972-1974 kunagises paljudele Põltsamaa Keskkooli vilistlastele tuntud ansamblis “HONK”. Ta kinnitas, et talle meeldib Nuude laule laulda.
“Küllap on nii mõnigi siinolijatest Mati Nuude kontsertidel käinud või osalenud peoõhtutel, kus kõlasid tema esitatud laulud,” lausus Valdre. Paljud mäletavad aga Nuudet ka kui kunagist nimekat tõstesportlast.
Läbi raskuste
Tegelikult polnud armastatud estraadilaulja elutee kerge, sest tema Eesti sõjaväe kaptenist isa arreteeriti 1940. aastal ning saadeti Siberisse. Kaheksa-aastane Mati koos vanaema ja vennaga küüditati Siberisse Krasnojarski kraisse 1949. aastal. Ema järgnes neile sinna aasta hiljem. Siberis vene lastega koos koolis käies polnud nooruki suhted kaasõpilastega kuigi head ja sageli sattus ta kiusamise ohvriks. Just sellest sai alguse Mati Nuude soov end tugevaks treenida.
Siberist naasis ta 1958. aastal. Tõsisemalt võttis ta tõstespordiga tegelemise käsile keskkoolis õppides ning hiljem armees aega teenides. Tema treener oli esimene Eesti olümpiavõitja Alfred Neuland.
Endine Eesti Tõstespordi Liidu president Taimu Viir meenutab hiljuti ilmunud mälestusteraamatus Mati Nuudet kui ausat, otsekohest ja väga töökat inimest. “Nuude saavutas oma tulemused tänu oma tarkusele, oskustele ja julgusele. Mati Nuudel oli puhas süda – nagu lapsel,” ütleb Taimu Viir oma meenutuses.
Kunagine tõstesportlane Toivo Kurg meenutab raamatus seika, kui ta koos Nuude ja teiste Eesti tõstesportlastega Moskvasse spartakiaadile sõitis. Spartakiaad algas piduliku avatseremooniaga jalgpalliväljakul. Kui kõlas endise NSVL hümn, tõusid kõik püsti, Nuude istus aga rahulikult edasi. “Olime hämmingus. Alles hiljem kuulsime Mati Nuude minevikust ja mõistsime tema käitumise tagamaid,” meenutab Kurg.
Laul tõi rahva armastuse
Eelmise sajandi seitsmekümnendatel jättis Mati Nuude sportlasekarjääri. Ka tema esimene armastus oli õnnetu ja vahepeal tundis ta ennast mitte kellelegi vajalikuna. Aastal 1975 sai temast menuansambli “Apelsin” laulja ja ta kuulus ansamblisse üheksakümnendate aastate alguseni. Endise Nõukogude Liidu on Nuude risti-põiki läbi sõitnud, kõikjal saatis teda suur menu. Hiljem oli tal ka oma bänd. Aastal 1981 Mati Nuude abiellus. Abikaasa oli sageli kontsertreisidel kaasas ning 1998. aastal käisid nad väliseestlaste palvel koos ka USAs
Nuudel oli osa ka 1992. aastal valminud Mosfilmi mängufilmis “Imeilus tundmatu”.
Paljud Eesti inimesed mäletavad Mati Nuudet kui sümpaatset ja armastatud lauljat, tema lauludega plaate on ostetud Eestis kõige rohkem. Nuude on pälvinud kolmel korral Kuldse Plaadi, neist viimase juba postuumselt.
Edukas sportlasekarjäär
*Nuude on võitnud Eesti meistrivõistlustel viis kuld-, neli hõbe- ja ühe pronksmedali
*Ta tuli ka ühel korral Nõukogude Armee meistriks
*Maailma tõstespordi edetabelis püsis Mati Nuude mõnda aega 8. kohal
*Ta püstitas tõstespordis 12 Eesti rekordit
*Esimese Eesti tõstjana oli Nuude saavutuseks tõukamises 200 kilogrammi
i
TOOMAS REINPÕLD