Põltsamaal avastati kollatõvejuhtumid

Põltsamaal on registreeritud kuus A-viirushepatiidi juhtu. Kaks perekonda on omavahel kaudselt seotud, seega pole haiguse levik laialdane ning paanikaks pole põhjust.

Terviseameti Jõgevamaa esinduse epidemioloogiaspetsialist Antonina Järviste ütles, et tegemist on A-viirushepatiidiga ehk viirusliku maksapõletiku n-ö kergema variandiga. A-viirushepatiit on üldjuhul healoomulise kuluga ning levib fekaal-oraalsel teel. See tähendab, et viirus peab sattuma suhu ja sealt edasi seedetrakti. Nakatumine toimub enamasti inimese väljaheitega saastunud käte või toidu/joogivee vahendusel. 

Pesemata käte haigus

Käte pesemine pärast igat kontakti esemete või toiduainetega on oluline ettevaatusabinõu. “Käsi tuleb pesta õigel ajal. Kui pistate midagi suhu, siis enne vaadake, kas see, mida te endale suhu hakkate panema, on ikka pestud või piisavalt kuumutatud. Samuti tuleks meelde tuletada, kas käed on ikka pestud. Kui kahtlete, peske uuesti, vähemalt 15-20 sekundit,” rõhutas Järviste.

Kollatõve peiteperiood on väga pikk, ulatudes 30 kuni 50 päevani. “Meile teada olevate haigusjuhtumite järgi on see umbes 30 päeva. Kui detsembri lõpuks enam uusi haigeid juurde ei tule, on haiguspuhang selleks korraks läbi,” nentis Järviste.

Inimene on nakkusohtlik üks kuni kaks nädalat enne haigusnähtude ilmumist. Kollatõve tunnusteks on palavik, oksendamine, väsimus, kõhuvalu. Nahk muutub kollaseks ja sügelevaks, uriin tumedaks ja väljaheide heledaks.

Haigus võib kulgeda ka ilma kollasuseta, eeskätt lastel. Sellepärast ei osata kollatõbe kahtlustadagi ja usutakse, et tegemist on lihtsalt külmetushaiguse või lihtsalt viirushaigusega.

A-viirushepatiit lõpeb harva surmaga, kuid haigus võib kulgeda raskelt ning vajada pikaajalist haiglaravi või põhjustada haigusnähtude kordumist kuni kuue kuu jooksul.

A-hepatiidi viiruse hävitab kuum. Näiteks piparkoogid, mida laatadel jagatakse või müüakse, tuleks enne söömist korraks prae- või mikrolaineahju panna. Samamoodi võiks toimida ka pirukatega. A-hepatiidi viirus hävib +85 kraadi juures mõne minuti jooksul.

B-hepatiidi viirus levib aga vere ja nahakahjustuste kaudu ning kahjustab juba oluliselt tõsisemalt maksa. 

<span style=”FONT-FAMILY: Arial; FONT-SIZE: 10pt; mso-ansi-language: ET” lang=”ET”>Võimalik end vaktsineerida

Ravimifirma pakkus Põltsamaa inimestele võimalust end kollatõve vastu soodsamalt vaktsineerida. Soodushinnaga vaktsiin tuleb Järviste sõnul mõlemasse Põltsamaal tegutsevasse apteeki, soodustuse määr on 25 protsenti.

Kombineeritud A+B viirushepatiidi vaktsiin maksab alates 16. eluaastast 31,09 eurot, lastele 24 eurot.

Järviste sõnul on mõned kauplused teatanud, et ostavad oma töötajatele vaktsiini ning lasevad inimesed vaktsineerida. Põltsamaa linnavalitsus on lubanud kinni maksta Põltsamaa ühisgümnaasiumi köögipersonali ja koristajate ning lasteaedade töötajate vaktsineerimise. “Kõik ettevõtted, kes tahavad oma töötajatele teha jõulukingituse, lastes neid A- ja B-viirushepatiidi vastu vaktsineerida, saavad seda teha,” kinnitas ta.

Järviste sõnul on oluline, et vaktsineeritud saaksid nn riskirühmad ehk  need inimesed, kes teiste jaoks midagi valmistavad. “Siis võib kindel olla, et inimene ise ei haigestu ning ei kanna ka haigust edasi,” märkis ta.

Haigeks jäänud inimene ei tohiks heituda. Haigus leiab meid igalt poolt üles, me võime korralikult käsi pesta ja kõikidest hügieenireeglitest kinni pidada ning sellegipoolest haigeks jääda. “Me ei tea kunagi, kus viiruskehad meid nakatada võivad,” tõdes ta.

Haiged ei tohiks mingil juhul haigust maha salata, vaid peaksid kohe pöörduma arsti poole, samuti tuleks haigestumisest informeerida kooli, lasteaeda või siis oma töökohta.

Antonina Järviste rõhutas, et mingil juhul pole ülejäänud Jõgevamaa piirkondades vaja mingeid erilisi rangeid ettevaatusabinõusid tarvitusele võtta. “Kõik peaks toimuma nii, nagu ette nähtud, siis pole ka midagi karta,” lisas ta.

Jõgevamaal oli kõrge haigestumine A-hepatiiti aastatel 1977 – 1989, mil aastas registreeriti kuni 250 haigusjuhtu. Hiljem on haigestumus pidevalt vähenenud ning 1995. aastast alates on ühes kalendriaastas registreeritud null kuni neli kollatõvejuhtu.

Möödunud aastal registreeriti Viljandimaal üle 70 A-hepatiidi juhtumi. 

Vaktsiini saab kuni 25 protsenti soodsamalt

*A-hepatiidi vaktsiin maksab kuni 16-aastastele 17,41 eurot,

alates 16. eluaastast 24,63 eurot

*B-hepatiidi vaktsiin maksab patsientidele alates 16. eluaastast 19,81 eurot

*Kombineeritud A+B hepatiidi vaktsiin maksab alates 16. eluaastast 31,09 eurot

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus