Kaja Kaus sattus “Hermese” truppi tänu kaasalöömisele üle-eestilises neidude kooris Leelo.
“Põhiliselt koosneb “Hermese” koor küll segakoori Noorus lauljatest, ent kuna Nooruse dirigent Raul Talmar juhatab Toomas Volli kõrval ka Leelo-koori, siis pakkus ta “Hermeses” kaasa löömise võimalust meilegi: Nooruse lauljatest üksi jäi lihtsalt väheks. Mina võtsin pakkumise rõõmuga vastu ja kutsusin omakorda kaasa paralleelklassis õppiva Tamar Nugise,” ütles Kaja Kaus.
Kajat ja Tamarit seob ka ühine laulmine Põltsamaa Muusikakooli noortekooris. Mai keskel kirjutasid nad alla lepingutele, juuni algul läksid aga Tallinna, kus algasid proovid ? Prantsuse Lütseumi ruumides. Esialgu harjutas koor oma partiisid eraldi, juuni keskpaigast liitusid nendega näitlejad ning juuli algul ka orkester. Pärast laulupidu koliti proovidega etenduspaika, Pirita velotrekile. Kus “Hermese kannul” 12. juulil ka esietendus. Ent pärast 15. juulil toimunud viimast, neljandat Tallinna-etendust teatas muusikali tootjafirma Limelight Productions esindaja, produtsent Kristian Hein trupile, et järgnema pidanud tuur kuude Eesti linna, Pärnusse, Viljandisse, Rakveresse, Haapsallu, Võrru ja Raplasse jääb publiku vähesuse ja kehva ilma tõttu ära.
Külm du??
“See oli trupile nagu kesköine külm du??: kõigil oli ju järgmisel päeval tuurile siirdumiseks vaim valmis ja aeg planeeritud,” ütles Kaja Kaus. “Mind tegi kurvaks seegi, et paljudel mu tuttavatel oli muusikal veel nägemata: oleksin ma teadnud, et tuurile ei minda, oleksin nad viimasele Tallinna-etendusele kutsunud.”
Seda, et tuur ära jäetakse, ei teadnud enne produtsendi avaldust lavastaja Ivo Eensalugi, kuigi mingid kõlakad olid enne siiski liikvel olnud. Tuuri ärajätmist põhjendas produtsent vähese publikuhuvi ja kehva ilmaga. Nagu lehed hiljem kirjutasid, loodeti Tallinna-etendustega teenida 1,2 miljonit krooni, teeniti aga vaid 200 000. Põhjusteks on peetud seda, et muusikal toodi välja ebasobival ajal: vahetult laulupeo ja Õllesummeri järel ning pealegi nädala alguses, samuti see, et piletitele oli määratud utoopilisevõitu hind. Osa kriitikuid olid lavastuse ka meedias üpris maha teinud.
“Meie enda meelest oli lugu küll vahva ja eriti tore oli see, et trupp proovide käigus väga kokku kasvas, vaatamata sellele, et osa olid professionaalsed näitlejad, osa popmuusikastaarid ja osa lihtsad koorilauljad nagu meie. Asjaolu, et koos tuurile mineku asemel laiali tuleb minna, oli saamata jääva tasu kõrval üks meie pettumuse olulisi põhjuseid. Mis minusse ja Tamarisse puutub, siis meie jaoks oligi rahateenimine teisejärguline, palju olulisem oli muusikalitrupis kaasa tegemisest saadud kogemus: olime ju laval koos selliste tähtedega naguTõnu Kilgas, Marika Korolev, Tanel Padar ja paljud teised,” ütles Kaja Kaus.
Tema sõnul tuli koorilauljail peale laulmise ka tantsida ja täita muid ülesandeid: kehastada pulmakülalisi, armunuid ja muid tagaplaani-tegelasi. Kaja näiteks pidi muuhulgas olema Balti jaama pirukamüüja.
“Poistel oli tegelikult tüdrukutest põnevamgi: tegemist on ju motomuusikaliga,” ütles Kaja.
Spontaanne vastuseis
Just trupi üksmeelsus sünnitas spontaanse vastuseisu produtsendi otsusele tuur ära jätta.
“Pärast produtsendi avaldust kutsuti kokku koosolek, millest võtsid osa ka lavastaja Ivo Eensalu ja dirigent Raul Talmar ning mis lõppes alles kell pool neli hommikul. Esialgu kavatseti sõita omapäi esimesse tuurilinna Pärnusse ja seal etendus ikkagi ära anda. Ent kuna etenduse andmiseks vajalikku heli- ja valgustehnikat meie käsutuses polnud, langes see plaan lõpuks ära. Järgmisel päeval toimus Sakala keskuse ees järgmine koosolek, kus arendati edasi tuuri läbiviimise võimalust. Tanel Padar oli eriti aktiivne ja kuulutas, et me teeme selle ära niikuinii, sest tema Rakveres elav vanaema tahab muusikali kindlasti näha,” meenutas Kaja.
Möödunud esmaspäeval toimunud koosolekul ta enam ei käinud, küll aga luges huviga järgmise päeva lehtedes olnud artikleid, millest nähtus, et muusikali produtsendi kohuseid on asunud täitma Eva-Maria Eensalu, et muusikali kordusesituse päevadeks on valitud 13., 14., 19. ja 20. august, et esituspaigad valitakse kuue linna hulgast, kus etendused esialgsete kavade kohaselt toimuma pidid ning et piletihinda on plaanis alandada varasemalt 175 kroonilt 100, pensionäride puhul aga 50 kroonile. See, kas ja kui suurel määral trupp oma töötasud rahastajafirmalt Tequila AD kätte saab, sõltubki sellest, kas tuur korraldada õnnestub ja kui menukaks see osutub.
Värskemaid uudiseid “Hermese” tuuri saatuse kohta ei paku kahjuks ei lehed ega internet ning neid pole pakkuda ka Kaja Kausil.
“Tean vaid seda, et 12. augustil tuleb trupp Tallinnasse kokku, et proovi teha. Ja loodetavasti siis ka tuurile minna,” ütles Kaja Kaus.
RIINA MÄGI