Põltsamaa lapsed mängisid „Väikest nõida“

Aprillikuu lõpus ja maikuu alguses esinesid Põltsamaa ühisgümnaasiumi 4a ja 4b klassi lapsed näidendiga „Väike nõid“ oma noorematele koolikaaslastele, lasteaialastele ja vanematele. Kolmel korral mängitud näidend pälvis publikult sooja vastuvõtu  ja ergutas nii lapsi kui õpetajaid ka edaspidi näitlemisega tegelema.

Rumpumpeli osatäitja Gerda Pruus lausus, et kõik 4a ja 4b klassi 40 last olid etendusse kaasatud ja talle meeldis väga just oma roll.  Õpetajate Valli Kulu ja Kaja Raimetsa sõnul võttis näidendi selgeksõpetamine aega üle kuu. Peaosalist väikest nõida kehastas  Margit Miks. Tema truu kaaslase Abraksase osatäitjaks oli Egert Lepp. Õpetajate sõnul tuli osatäitjate valimisel arvestada ka laste lauluoskusega. Margit Miks on osa võtnud ka laste Laulukarusselli võistlusest, seetõttu saigi just tema peaosa.

Kõik lapsed said osa

Muusikalise osa aitas näidendile sobivaks kohandada muusikaõpetaja Meeli Nõmme, kes õpetas lastele selgeks laulud. Margit Miks lausus, et nii olulist esinemist pole tal varem olnud, kuid hirmu, kas ta hakkama saab, ta ka ei tundnud. Renee Vasara kinnitusel sai tema ülemnõia osaga samuti hakkama. Valli Kulu lausus, et kuna poisse on kahe klassi peale palju, siis tuli neil täita väga erinevate nõidade rolle. Kaasa tegid põuanõid, soonõid, piksenõid, udunõid ja veel paljud teised. Ka nõidade räpp oli äge. Näidendi lõpus laulsid kõik 40 osatäitjat üheskoos „Nõiaelu“ laulu. Õpetajad kinnitasid, et mida rohkem esinemisi oli, seda julgemaks ja vabamaks laste näitlemine muutus ning seda julgemini nad improviseerisid. Publikut oli kõigil kolmel etteastel saalis rohkesti.

Veidi pelglikumaks muutusid väikesed näitlejad siis, kui neil oma vanematele esineda tuli. Publiku hulgas olid muidugi ka näitlejate vanaemad-vanaisad ja õed-vennad. Kõige vabamalt tundis näitetrupp ennast aga lasteaialastele esinedes. Vaatamata väikesele lavanärvile, oli laste kinnitusel siiski tunduvalt toredam publiku ees  esineda kui eelnevalt proove teha. Kooli õppealajuhataja Riina Valdmetsa sõnul oli tegemist päris pika etendusega, mis kestis 40 minutit. Just seetõttu nõudis see ka piisavalt pikka õppimisaega. Ta avaldas heameelt, et õpetajad võtsid ette sellise suure töö ja lastele vahva koostegutsemise võimaluse andsid.

Koos on toredam

Kaja Raimets leppis oma kolleegi Valli Kuluga kokku, et  on mõistlik võtta kahe klassiga ette suurem projekt, kuhu oleksid kaasatud kõik lapsed. Näidend sai lavaküpseks õppetöö raames: muusikatunnis õpiti selgeks laulud, eesti keele tunnis sõnalised osad, tüdrukute kehalise kasvatuse tunnis tantsud. Etenduses leidis kasutust ka muusikakoolis õppiva Johanna Järva flöödimänguoskus.

Ja lõpuks seati õpitu ühtseks tervikuks. Lavakujunduses kasutati varasematest näidenditest olemas olevaid dekoratsioone, kostüüme aitasid õmmelda ja osale sobivaiks kohendada  lapsevanemad.

Asjaosalised kinnitasid, et etendus oli väga vahva ja nad tahavad  ka edaspidi mõnes nii lahedas näidendis kaasa lüüa. Neljandate klasside lapsed on tänu koostööaldis õpetajatele väga palju koos ette võtnud. Nii on koos käidud Tartus Ahhaa keskuses ning plaanis on Kohtla kaevandusmuuseumi külastada ja Sopimetsa karjääris tehtavat vaatama minna.

Kaja Raimets ja Valli Kulu kinnitasid, et lastega on tore koostööd teha, aga samas on sobiva näidendi otsimine nii suurele hulgale lastele päris keeruline. Seekordse näidendivalikuga on pedagoogid  rahul, sest see pakkus lustakat väljaelamise võimalust ka energilistele poistele. Veel ühe aasta saavad nad klassiõpetajatena nende lastega koos tegutseda.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus