Põltsamaa jõe kaldal tervitab möödujaid kuningas Magnus

Enamasti on ikka nii, et kui kusagil linnaruumis mõni vana puu maha võetakse, siis üldjuhul tehakse sellest küttepuid. Nüüd on Põltsamaal, kirikla juures, ühest mahavõetud jalakatüvest valmimas kuningas Magnuse skulptuur. Seda meisterdab Hiiumaa mees Silver Treiman. Kuningas Magnus oli troonil sellel ajal kui Põltsamaa oli Liivimaa kuningriigi pealinnaks.


Silver Treimani sõnul hakkas ta puuskulptuure valmistama tänu juhusele, teda kutsuti 2007. aastal Hiiumaa ametikooli raietöölise kursusele. Enne kursusele sattumist oli ta metsas juba pikemat aega kutsetunnistust omamata töölisena tegutsenud.

Lõõtsamees Väike-Maarjas ja Norra pikim mees

Lisaõppeaineks Hiiumaa ametikooli raietöölise kursusel oli puidu erikasutus ja selles õpetati puidust skulptuuride tegemist. Kursust juhendas tuntud puuskulptuuride valmistaja Ivo Mänd, keda võib pidada vigursaagimise Eestimaale toojaks. Enda tehtud olulisematest töödest nimetab Silver Treiman lõõtsamees Saltsi Sassi puitskulptuuri Väike-Maarja keskväljakul. Sealsamas Väike-Maarja päästekooli sisehoovis asub ka tema tehtud päästja kuju.

Üks põnevamatest Silver Treimani skulptuuridest on maailma pikima, 2.47 meetri pikkuse, mehe kuju Norras. Selle valmistamine oli Treimani jaoks väga tõsine väljakutse.

Treimani puidust skulptuure võib näha väga paljudes riikides, sealhulgas Soomes, Rootsis, Saksamaal jm. Hiiumaa vigursaagija lausus, et tegelikult pole ta ennast eriti reklaaminud, aga ometi on puukujudest huvitatud inimesed ta üles leidnud ja nii on tellimused temani jõudnud.

Samamoodi ka nüüd, kui Põltsamaa linnaisade soovi, puidust skulptuur välja saagida, ta oma meiliboksist leidis. Selle kutse peale Silver Treiman Põltsamaale saabus ja vaatas kohe üle skulptuuri tegemiseks välja pakutud jõe kaldal asuva puu. Ehkki foto sellest oli juba temani jõudnud.

Kuju valmis mündist tehtud foto põhjal

Üks haru ulatus kaugele kalda poole ja kaks haru jõe poole. Esialgse mõttesähvatuse tulemusena oleks sellest saanud luua laiali sirutatud kätega naisfiguuri. Arutades seda Silver Treimani peas tekkinud mõtet Põltsamaa linna esindajatega, jõuti järeldusele, et sellisel naisfiguuril pole mingit seost Põltsamaa ega konkreetsemalt selle kohaga jõe kaldal. Ühtäkki tekkis idee luua skulptuur kuningas Magnusest, kes viis kunagi Põltsamaa n-ö maailmakaardile.

Kuju ja nägu on valminud tollasest mündist tehtud foto põhjal. Skulptuuri valmistamisel olid abiks ka kuningas Magnuse isast ja vennast tehtud maalid. Teada on, et kuningas Magnus oli ühest silmast pime, kuid pole teada, kummast silmast. Mündi peal on kuningal parem silm esiplaanil, mille põhjal võib oletada, et ta nägi parema silmaga. Seetõttu on ka skulptuur tehtud ühe silmaga. Samuti pole pea ja keha omavahel proportsioonis. Kuningas Magnus oli kehva tervisega, ning pea ja kätega võrreldes liiga väike keha seda rõhutabki, andes mõista, et pea toob esile kuningale tähtsa mõttetöö ning käed toonitavad tema tegusid. Kuninga ette sirutatud käele plaanitakse paigaldada skulptuuri pimeda ajal valgustav lamp. Kuju kogupikkuseks on umbes poolteist meetrit. Inimesed olidki sellel ajal väiksemad kui tänapäeval.

Möödunud neljapäeval alguse saanud töö käigus selgus, et puu ülemine osa on üsna kehvas seisus ja seda skulptuuri tegemiseks kasutada ei saa. Nii tuli leppida teadmisega, et kuningas Magnuse skulptuur tuleb välja saagida tüve alumisest osast. Silver Treiman arvas, et 24. novembri õhtuks peaks olulisem tegevus lõpetatud olema.

Pärast valmimist jääb kuningas Magnuse skulptuur mõneks ajaks just sinna jõekaldale sellele kohale, kus enamjaolt maha saetud ja nüüdseks kujuks saanud puu siiani asus. Vigursaagija sõnul on jalakapuu, millest kuningas Magnuse skulptuur valmis, kõige ilusama puidusüüga puit ja tal oleks kahju, kui see kuju päikese käes lõplikult ära pleegiks. Seetõttu tuleks Magnus viia päikese eest varjatud kohta, kus inimesed teda näha saaksid.

Kuningas Magnuse skulptuur immutatakse tõrvaõliga, mis toob puidu mustri veelgi paremini esile. Silver Treiman märkis, et aasta võiks kuju oma praegusel asukohal seista. Kuid lõputult kaua siiski ta ilmastikuoludele vastu ei pea, ehk umbes kümmekond aastat. Hiiumaa mees lisas, et võib-olla peab ta sel ajal jälle Põltsamaale tulema kui skultuur oma praeguselt asukohalt ära viiakse. Ehk leidub selleks ajaks talle Põltsamaal veel muudki tegevust. Praegu valmisid lisaks skulptuurile mõned puidust pingid, mis paigaldatakse võrkpalliplatsi äärde jõe kaldal.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus