Toompeal põllumeeste keskliidu, põllumajandus-kaubanduskoja ja talupidajate keskliidu eestvedamisel toimunud põllumeeste meeleavaldusel osalenud jõgevamaalased peavad oluliseks, et suur- ja väiketootjad olid põllumajanduse valuküsimustest teavitamisel ning riigikogule vastavasisulise petitsiooni esitamisel üksmeelsed.
Sündmusele atraktiivsuse lisamiseks sõitsid mõned põllumehed riigikogu hoone ette traktoriga. Jõgevamaa Põllumeeste Liidu juhatuse esimehe Raul Soodla sõnul oli meie maakond pealinnas traktorite arvu poolest Järvamaa järel teisel kohal. Vaimastverest hakkas kell pool seitse hommikul traktoriga Tallinna suunas sõitma maaülikooli üliõpilane Tauri Teras, kes suvel ka kohalikus põllumajandusettevõttes traktoristina töötas. Õigeks ajaks, kella 11ks jõudis ta pealinna lähedal asuvasse kogunemispaika Põrguväljale.
“Tauri oli vägagi nõus meeleavaldusele minema, sest põllumajandusprobleemid on talle tuttavad,” ütles tema isa, osaühingu Vaimastvere Agro juhataja Jaanus Teras.
Perevara juht Alo Teder sõitis autoga Jürile ning edasi Toompeale aktsiaseltsist Konekesko laenatud traktoriga Massey Fergusson.
“Autode, busside ja traktorite kolonn liikus sujuvalt. Politseinikud reguleerisid oskuslikult liiklust,” kirjeldas ta. Paljud Jõgevamaa Põllumeeste Liidu liikmed sõitsid meeleavaldusele tellitud bussiga.
Pealtvaatajate toetavad ovatsioonid
“Meie firmast sõitis traktoritega pealinna mitu masinameest,” ütles aktsiaseltsi Pajusi ABF juhataja Lembit Paal.
“Põllumehed on varemgi protestidemonstratsioone korraldanud ja oma nõudmisi esitanud. Nii võimsat meeleavaldust, nagu sai teoks 14. septembril, pole minu teada varem toimunud. Kohale saabunud inimeste ja masinate rohkus oli tõeliselt muljetavaldav. Kui varem on pealtvaatajad üldiselt passiivseteks jäänud, siis seekord elasid nad meile toetavate ovatsioonidega kaasa,” rääkis põllumajandusettevõtja.
Võrdsed tingimused kõikjal Euroopas
Puurmani põllumajandusühistu tegevjuhi Arvi Kingi sõnul oli meeleavaldus vaja korraldada põllumeeste kui järjekindlalt tegutseva ühiskondliku jõu arvamuse väljendamiseks.
“Häälekalt ja meeldejäävalt tuli märku anda sellest, et Euroopa on kriisis, kuid ainsa riigina ei maksta Eesti põllumeestele toetusi,” lausus Kink
“Piimanduses ja seakasvatuses süveneb kriis iga päevaga, hinnad langevad selles sektoris ülikiiresti. Riigil on aeg pöörata oma nägu põllumeeste poole sõnade ja tegudega. Pooldan üleminekutoetuste taastamist,” kirjutas oma Facebook’i leheküljel riigikogu liige Aivar Kokk, kes sündmusel paljude põllumeestega vestles ja toimunut fotoaparaadiga jäädvustas. Kokk lisas, et piimandus- ja seakasvatussektori kriis süveneb ning piima ja sealiha hinnad langevad. Eestis on asutud tootmisvõimsusi vähendama ja mitmed tootjad on oma karjad hävitanud või hävitamas. Kodu- ja metssigade hulgas möllab sigade Aafrika katk. “Aeg on pöörata oma nägu põllumeeste poole ja peale sõnade ka tegudega.”
“Aastaga pole põllumajanduses midagi paremaks muutunud. Uusi turge pole. Kogu meeleheide paisati välja Toompea platsil. Mida enamat siis põllumees veel teha saabki. See on viimne karje,” märkis pärast meeleavaldust riigikogu istungil sõna võtnud parlamendiliige Marika Tuus-Laul, kes nimetas üheks suuremaks ohuks Eestimaa inimestele harjumuspärase toidu sealiha hinna tõusu sedavõrd kõrgeks, et enamikul tarbijatest pole seda võimalik osta.
Põllumeeste miitingu korraldajad kinkisid kõikidele riigikogu liikmetele eestimaisest jahust küpsetatud leivapätsid.
“Piimandusele spetsialiseerunud põllumajandusettevõtte juhina pean eriti oluliseks loosungeid ja sõnavõtte, mis juhtisid tähelepanu madalatele piimahindadele,” märkis Jaanus Teras.
“Perevara tegeleb nüüd teraviljakasvatusega. Selles valdkonnas on olukord praegu enam-vähem normaalne. Piimatootjatele ja seakasvatajatele solidaaruse väljendamiseks osalesin aga minagi meeleavaldusel,” ütles Perevara juht Alo Teder.
“Kõigis peetud kõnedes väljendus sügav mure. Üks sisukamaid ja asjalikumaid sõnavõtte oli möödunud aasta põllumehe tiitliga pärjatud Vändra piimatootmisettevõtjalt Ilmar Teevetilt, ” lisas ta.
Toompeal pidas kõne ka Eesti Tõusigade Aretusühistu nõukogu esimees Urmas Laht, kelle üks farm on Puurmani vallas.
“Meeleavalduse tulemused selguvad ehk kahe nädala möödudes. Kui selleks ajaks pole põllumeeste jaoks midagi paremaks muutunud, tuleb uuesti Toompeale tulla ja kaasa võtta juba loomad ja virtsapütid,” on Laht öelnud.
JAAN LUKAS