Rahanappusest hoolimata püüavad Jõgevamaa põllumajandusettevõtjad tänavu kevadel kõigi agrotehnika nõuete kohaselt põlde harida.
Torma Põllumajanduse Osaühingus külvatakse tänavu suvivilja ja rapsi 1200 hektari ringis. Taimekasvatusjuhi Koidula Liisi sõnul on aga esimeseks kevadtööks väetiste külvamine. „Vajalik kogus väetist on meil varutud. Ka praeguses majandusolukorras ei tohi unustada tarkust, et kui narrid põldu üks kord, narrib põld üheksa korda vastu. Olude sunnil tuleb ehk vähendada töömahte, kuid mitte teha järeleandmisi põlluharimise kvaliteedis,” kinnitas Torma POÜ juhataja Ahto Vili.
„Aastatel 2001-2008 on meie põllumajandusfirma teinud üle 90 miljoni krooni investeeringuid. Tänu sellele saame praegustes tingimustes paremini vastu pidada ja ühtlasi raha tagasi teenida,” lisas ta.
„Põllumees peab igas olukorras säilitama optimismi ja töötahte, sest ega vili tohi ju külvamata jääda,” nentis ASi Pajusi ABF juhataja Lembit Paal. „Külviplaanid panime paika juba talvel. Pajusi ABFis on teravilja all üle 1000 hektari, millest talivilja 440 hektarit ja suvivilja koos rapsiga 200 hektarit.”
Piimatootmisele spetsialiseerunud Vaimastvere Agros külvatakse tänavu 80 hektarile söödavilja. „Ma ei ütleks, et tänavu mõni oluline põllutöö tegemata jääb, toimetada tuleb ju nii, nagu igal kevadel,” ütles juhataja Jaanus Teras.
Põllule ei saa igal pool minna ühel ajal. „Kuigi lumi on praeguseks sulanud, võib veel aprillis ka külma ja tuisku tulla,” tõdes Imavere vallas asuva Essa-Reinu talu peremees Hendrik Allsaar, kes tunnistas, et talle teeb muret ka suviviljaseemne kehv kvaliteet ja halb idanevus.
Torma Põllumajanduse Osaühingu taimekasvatusjuht Koidula Liis märkis siiski, et olukord suviviljaseemnega on paikkonniti erinev. „Torma kandi põllumehed võivad seemnega üldiselt rahule jääda. Hilisel odral on idanevus näiteks 83-84 protsenti ja suvinisul 80 protsenti,” teadis ta.
JAAN LUKAS