Pikk tantsupäev Piiri tänaval

Esmaspäeval said Jõgeva põhikooli Piiri tänava õppehoone aula ja võimla põrand sadadest tantsujalgadest veelgi siledamaks poleeritud, sest suvise noorte tantsupeo eelproovide karussell jõudis järjega meie maakonda.


Tiheda eelproovipäeva “otsa” tegid kell kümme hommikul lahti neiduderühmad. Tõsi, neid on meie maakonnas vaid kaks ja terves Eestiski vaid neljakümne ringis.

“Gümnaasiumiealisi neide peab jätkuma ka noorte segarühmadesse ja võimlemisrühmadesse. Neiduderühmadele jääb neid siis selle võrra vähem,” ütles noortepeol neiduderühmade liigijuhina tegutsev Ulla Helin-Mengel.

Tema sõnul on neidudel vaja selgeks saada kolm tantsu. Neist üks ‒ “Heinalised” ‒ on Jõgeva publikule hästi tuttav, sest seda on õige mitmel siinsel sündmusel, mullune naiste tantsupidu kaasa arvatud, ette kantud. Ning selle autorgi on Jõgeva tantsuõpetaja Ave Anslan.

“Oli näha, et Jõgeva neidudel oli see tants eriti hästi selge,” tõdes Ulla Helin-Mengel. “Samas tuleb kõiki kolme tantsuga siiski veel tööd teha. Kõige rohkem vahab harjutamist ilmselt “Külmapõli”, mille teeb keeruliseks saatemuusika vahelduv taktimõõt. Samas neidudele see tants tegelikult meeldib.”

Hirmu pole

Esimest poolt Jõgevamaa proovipäevast sai jälgida ka noorte tantsupeo pealavastaja Margus Toomla.

“Sõnapaari “Mina jään” on tihti nimetatud tänavuse noortepeo pealkirjaks, aga tegelikult on see rohkem allkiri või lubadus,” seletas Margus Toomla. “Noored tõotavad, et võtavad vastutuse oma maa eest, meie traditsioonide ja väärtuste hoidmise eest enda õlule. Minu maa, minu juured, minu aeg, minu inimesed, minu kodu ‒ need on selle peo märksõnad.”

Kui vastutuse võtmine ja traditsioonide hoidmine moodustab kogu noortepeo raami, siis tantsupeol jutustatakse Margus Toomla sõnul üht natuke lihtsamat lugu, mis on seotud Faehlmanni kirja pandud muistendiga Koidust ja Hämarikust. Vanaisa soovib päikese ehk kullatera Koidule ja Hämarikule üle anda. Päikese ja tema kulgemisrütmi hoidmine on Koidu ja Hämariku jaoks võimalus, aga ka vastutus. Seepärast vajavad nad mõtlemisaega, ent otsustavad lõpuks, et on kullatera hoidmiseks valmis.

“Olen peaaegu kõik maakonnad läbi käinud ning julgen öelda, et eelproovidel nähtud pilt on rõõmustav,” sõnas Margus Toomla.

Ta on põhiametilt Tallinna Pirita vaba aja keskuse juhataja ning lisaks sellele juhendab ta Maido Saarega kahasse segarühma Kindakiri. Üleriigilise tantsupeo pealavastaja rollis pole ta varem olnud.

“Aga ma kujutasin juba ette, milline see tunne olla võiks. Ja just niisugune ongi ‒ hea. Mingit hirmu pole,” kinnitas Margus Toomla.

Palalt Põltsamaani

Jõgeva proovipäeva lõpetasid noorte segarühmad.

“Meil on täna puudu kolm tantsijat,” kurtis Palamuse gümnaasiumi noorte segarühma juhendaja Kadri Lille. “Kui ise viienda-kuuenda klassi rühmaga siia sõitsin ‒ nende proov algas varem ‒ jätsin noorte segarühma koolimajja nuputama, kuidas tantsud vähendatud koosseisuga ära tantsida. Tundub, et nad mõtlesid selle välja.”

“Sügav kummardus kõigile, kes Jõgevamaal rahvatantsuga tegelevad, eriti kõigile juhendajatele, kes meie rühmad esimeseks eelprooviks hästi ette valmistasid!” võttis proovipäeva kokku XII noorte laulu- ja tantsupeo Jõgevamaa kuraator ning maakonna rahvakultuurispetsialist Pille Tutt.

Tema sõnul kutsuti seekord eelproovi vaatama ka need inimesed, kes juhendajate abilistena peo ajaks Tallinna kaasa lähevad. Enamik kasutaski seda võimalust ning nad ei vaadanud saalis niisama ringi, vaid nad salvestasid oma laste esinemist ning liigijuhtide nõuandeid.

“Ühest küljest said nad endale hea õppematerjali, teisest küljest järgisid korraldajate soovitust jäädvustada noortepeoks valmistumist. Sellistest kildudest tuleb kokku tore kroonika,” ütles Pille Tutt. “Tore, et tantsupisik on meil nakatanud tervet maakonda. Tantsijaid tuli proovile Palalt Põltsamaani. Nii et laste- ja noortekultuuri aasta on meil alanud ja rullib end üha jõulisemalt lahti. Valmistutakse nii üleriigiliseks noortepeoks kui ka maakonna peoks.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus