Tänu edukale osalemisele Haridus- ja teadusministeeriumi teaduse populariseerimise projektikonkursil, saab Palamuse kihelkonnakoolimuuseum pakkuda oktoobrikuus lähiümbruse koolide õpilastele põnevat programmi, mis ühendab omavahel kirjanduse ja loodusteadused.
Programm kannab pealkirja “Kasta hanesulg piima sisse…” ning selle käigus saavad õpilased teada, miks piimaga paberile kirjutatud tekst kuuma triikraua all pruunikaks, seega nähtavaks muutub, missugusel temperatuuril ahjuroop punaseks läheb, kui palju kive tuleb parvele vedada, et see põhja läheks, kui paks peab olema jää, et see inimest kannaks jne. Kes Oskar Lutsu “Kevadet” lugenud, teab, et kõik need küsimused on seotud mingi seigaga sellest raamatust, seega on Lutsule ja “Kevadele” pühendatud Palamuse kihelkonnakoolimuuseum just õige koht neile vastuse otsimiseks.
“Sellise programmi mõte tekkis meil muuseumis juba mõned aastad tagasi. Kui Haridus- ja teadusministeerium sobiva suunitlusega projektikonkursi välja kuulutas, “soojendasime” idee üles ja vormisime korralikuks projektiks,” ütles muuseumi direktor Arne Tegelmann. “Koostööpartneriks oleme kutsunud Tartus tegutseva teaduskeskuse Ahhaa: nemad aitavad meil vastavad katsed ette valmistada ja läbi viia.”
Ministeeriumi poolt Sihtasutuse Archimedes kaudu eraldatud 7995 eurot võimaldab tasuda Ahhaa keskusele nende töö eest ning kümme õpilasgruppi, kellele programmi pakutakse, bussidega Palamusele ja koju tagasi toimetada.
“Arvatavasti saavad need olema kaheksandate klasside õpilased, sest nende õppekavaga seonduvad programmis tehtavad katsed kõige enam,” ütles Arne Tegelmann. “Koolidest eelistame oma maakonna maakoole, nagu Palamuse, Maarja, Puurmani, Saduküla, Voore. Programmi pakume oktoobri alguses ühe nädala jooksul ning võtame vastu kaks gruppi päevas.”
Tänavusel teaduse populariseerimise alasel konkursil leidis rahastamist ühtekokku 26 projekti, mille teostamiseks eraldati 152 253 eurot. Rahasaajate hulgas on kõrgkoole, gümnaasiume, meediaasutusi, mittetulundusühinguid. Muuseumidest oli Palamuse oma ainus rahasaaja. Taotlejatest sai suurima summa Tartu Ülikool, kelle viit projekti toetati ühtekokku 28 415 euroga. Projektidest sai suurima toetuse Sihtasutus Tallinna Tehnika- ja Teaduskeskus, kus koostatakse 15 270 krooni eest interaktiivne teadusnäitus “Avasta magnetid!”.
Tänavusele konkursile esitati rekordiliselt palju taotlusi — 114. Taotluste rahaline maht ületas eelarve enam kui seitse korda.
RIINA MÄGI