Raha on tõmmanud alati ligi pettureid ja neid on palju liikvel. Pettusi on erinevaid: võltsloteriid, pangaparoolide välja petmine, pakkumine investeerida, ootamatult sülle kukkunud pärandus jne. Et mitte oma säästudest või lausa viimasest toidurahast ilma jääda, tuleb olla väga hoolikas ja tähelepanelik.
Kõige suuremaid summasid on netipetturitele Eestis loovutanud just vanemad inimesed, kelle on vähe kogemusi Internetis suhtlemisega ning samas on kogunenud sääste, mida raisata. Seepärast tutvustatakse nii teles, raadios kui ka trükimeedias levinumaid petuskeeme. Aga tundub, et kasu sellest on ikkagi vähene. Sest kuidas muidu selgitada alles eelmisel nädalal toimetusse printimissooviga saabunud proua teadmatust.
Et eakat inimest edasistest pahandustest säästa, teavitasime kahtlasest lepingust politseid. Seal selgitusi kuulnud proua väitis, et on petuskeemidest kuulnud küll, kuid ei arvanud, et teda see kuidagi puudutada võiks.
Petturid suudavad tavaliselt jätta endast väga usaldusväärse mulje, olles viisakad, lahked, kasutades võltsitud kirjablankette jne. Eakad on usaldavad ja teevad täpselt seda, mida neilt palutakse. Kuid siis on ühel hetkel taskud tühjad, suured laenud kaelas ja pisar silmas.
Seega, kui keegi püüab teile midagi lahkelt pakkuda, kasvõi tulusat investeerimise võimalust või muud tehingut, võtke endale aega. Rääkige oma lähedastega, pidage nõu või helistage politseisse. Las asjatundjad vaatavad need pakkumised üle ja kinnitavad, et kõik on aus ja õige.
Sellega kaitsed ennast ja teisi. Mida varem politsei kelmusest teada saab ja kelmi suhtes menetlust alustab, seda väiksem on ohvrite arv.
10.08.2021
blog comments powered by Disqus