Personaaltreening: viies nädal

Viis nädalat personaaltreeningut Eesti suurimas spordiklubis Coral Club sai mul läbi eelmisel nädalal. Olen harjutanud juba üle viie aasta, tulemusi on selle aja jooksul olnud vähevõitu. Mul oli raske uskuda, et mu vorm viie nädalaga oluliselt paraneb.

Jõusaali peatreener Marek Morozov hoiatas enne kokkuvõtete tegemist, et tegelikult ei maksagi viie nädalaga suuri muutusi oodata ? vormi parandamiseks kulub ikka tunduvalt rohkem aega. Kuid mind tabas üllatus ? vähesele kaalulangusele vaatamata (viie nädalaga poolteist kilo), kahanes korralikult vöö-, õlavarre- ja reieümbermõõt. Viimane koguni viie sentimeetri jagu.

Puhkus tähtis

Alguses ma isegi ei uskunud tulemusi ja mõõtsime veel korra. Ikka sama. Miks siis kaal nii vähe langes?

?Kui sa oleksid tegelenud ainult aeroobse treeninguga, oleksid rasva arvelt rohkem kehakaalu kaotanud,? selgitas Marek. ?Aga kuna treeningukava sisaldas muu hulgas jõusaalis raskustega treenimist, lisandus ka lihasmassi.?

Mulle tuli üllatusena, et lihas ei kasva treeningul pingutades. Trenni tehes me tegelikult hoopis lõhume ennast.

?Treeningul valmistame oma keha ette muutuseks, aga kui me pärast ei anna kehale aega muutuda, ei juhtugi midagi positiivset,? lausus treener. ?Ehk näitlikult saab suurest pirnist küll väiksem pirn, aga kehakuju jääb samaks. Selleks, et toimuks muutus, tuleb õigesti toituda ja puhata.?

Tingimata tuleb süüa viis korda päevas olenemata sellest, kas soovitakse kaalu tõsta lihaste või langetada rasva arvelt.

Sage toitumine tagab kiirema ainevahetuse ja pideva toitainete juurdevoolu, nii ei hakka keha varu koguma. Võib ka süüa õhtul pärast kella kuut, kuid peab arvestama, mida ja kui palju süüa.

Mareki sõnul arvavad inimesed ekslikult, et paksuks teeb rasvase toidu söömine. Üldjuhul põhjustab rasvumise hoopis süsivesikutega liialdamine ehk kõik magus: saiakesed, liiga palju puuvilju, jogurtid ? eriti just õhtuti.

Seega ? minu ümbermõõt langes, rasvaprotsent ja kaal ka. Aga koormustest näitas, et viis nädalat on vastupidavuse oluliseks parandamiseks liiga lühike aeg. Tegelikult tegin koormustesti kaks korda järjest, sest esimese ajal hüppas mu pulss äkki keset testi lakke. Marek soovitas mul seepeale kaks päeva puhkust võtta ja treeningusaali poole üldse mitte vaadatagi.

?Igasugune ülekoormus, on see siis tingitud treeningust, tööst või stressist, mõjutab kohe inimese kehalist vormi. Ületreeninud inimese organism on väsinud, taastumine nõuab oma aja,? lausus ta.

Vajalik “rebaseaeg”

Treeneri abi võiks küsida iga inimene, kes alles jõusaaliga tutvust teeb. Iseseisvalt alustades sooritatakse harjutusi tõenäoliselt tehniliselt valesti ja tekib oht end vigastada. Samuti ei osata õigesti määrata jõukohast treeningukoormust ? just seda aitabki määrata koormustest.

Harjutuste järjekord ja metoodika on ka oluline ning sõltub nii iga inimese eesmärgist kui ka anatoomilisest eripärast.

?Pühendumist ja kannatust on vaja, kuu ajaga ei saa toimuda suuri muutusi. Paar kuud “rebaseaega” tuleb vastu pidada, siis hakkab tekkima hasart,? ütles Marek.

Pärast mõnekuist personaaltreeningut võib täitsa edukalt üksi edasi treenida ? harjutused ning tehnika saavad selle ajaga selgeks. Uuesti tasuks treeneri poole pöörduda siis, kui enam pole edasiminekut.

?Mõned siiski soovivad, et ma seisaksin neil järjepidevalt kõrval ja oleksin moraalseks toeks. Mõnede hoolealustega võtan kohe ühendust, kui nad treeningule ei tule,? ütles treener.

Treenides on kõige tähtsam järjepidevus. Kes ajab end suveks paremasse vormi, aga seejärel jätab treeningu katki, võib arvestada tõsiasjaga, et sügisel peab alustama taas nullist. Taseme hoidmiseks piisab sellestki, kui suvel jõusaalis käies kas või kord nädalas kõiki olulisi lihasrühmi treenida.

Veel üks asi ? Marek paneb treenijatele südamele, et toidulisandeid ei tasu karta. Ikka arvatakse, et eks need ole nagu mürk. ?Toidulisandid on töödeldud tooraine, mis tagab kiirema taastumise. Aga kuna eri eesmärkide saavutamiseks tuleb tarvitada eri toidulisandeid, võib nõu küsida spordiklubi treenerilt,? lausus Marek.

Mida jätsid meelde?

·       Parema tulemuse saavutamiseks ei pea treening olema tapvalt raske. Jõutreeningul võib üüratute raskuste asemel sikutada ka kergemaid, tähtis on sooritamise õige tehnika.

·       Aeroobsel treeningul tuleb jälgida pulssi (kuni 135 lööki minutis). Mingil juhul pole mõtet pingutada viimase piirini ? anaeroobsel lävel treenimisest on vähe kasu, kui pole laotud baasvastupidavust.

·       Treeningutest taastumiseks on kindlasti vaja puhata. Lihas kasvab puhates ja õigesti toitudes.

·       Süüa tuleks viis korda päevas ? nii püsib veresuhkur ühtlasel tasemel, ei teki näljatunnet ning kahaneb oht liialt palju süüa.

·       Ei pea sööma ainult sellerit ja idusid, tähtis on tasakaalustatud toit.

·       Kui enam ei jõua/taha/viitsi treenida, tasub seda tunnistada personaaltreenerile. Võib-olla tekkis vastumeelsus ülepingutuse tõttu, sel juhul tuleb koormust vähendada. Kui tahtejõudu napib, saab treener innustada.

AET SÜVARI,
ajakirjanik

Artikkel ilmub tänu koostööle Eesti Olümpiakomitee ja Spordilehega. Nende poolt saadetavaid liikumisharrastust propageerivaid lugusid on Vooremaal plaanis avaldada ka tulevikus.

blog comments powered by Disqus