Möödunud laupäeval Luual peetud jalgrattavõistlused olid pühendatud varalahkunud Lauri Ausi mälestusele: Luualt pärit olümpiaratturi hukkumisest on nüüdseks möödunud 12 aastat. Lisaks traditsioonilisele eraldistardile, toimus seekord ka perevõistlus, millel võtsid mõõtu põhiliselt isade-poegade paarid.
Perevõistlus meelitas seekord Lauri Ausi mälestussõidule nii mõnegi kunagise rattaässa, näiteks Raul Arula ja Jaan Veeranna. Esimene võistleb praegugi aktiivselt ja on omavanuste veteranide hulgas üks kõvemaid tegijaid, teist teatakse aga kui BMX-raja sõidu Eestisse toojat. Võistlemas oli ka praegusi rattaspordi tulevikulootusi ning lihtsalt rattasõidu harrastajaid ja sellest spordialast lugu pidajaid.
Kõige vanemad startijad olid 1957. aastal sündinud Kalev Raudsepp ja Lembit Liis, kõige nooremad 2009. aastal sündinud Jette Kriit, Rikard Kütt, Ottokar Hugo Hütt ja Gennet Raudsepp. Kaks peret, Raudsepad ja Kriidid, olid esindatud koguni kolme põlvkonnaga. Raudseppadest olid võistlemas Kalev, tema pojad Tarmo ja Priit ning lapselapsed Kaur, Gunilla ja Gennet, Kriitidest Kaido, tema poeg Kalle ja pojatütar Jette. Kaido Kriit kandis suurema osa ajast siiski võistluste korraldaja ja kommentaatori kohustusi ning tema inforikas ja vaimukas jutt tegi võistluste jälgimise palju huvitavamaks.
Mälestusvõitlust oli jälgimas ka maanteesõidu olümpiavõitja Aavo Pikkuus. Tal endal tervis võistelda ei lubanud, küll aga oli ta võistlema toonud oma poja Aavo Patrick Pikkuusi (23), kes nüüdseks samuti tegevspordist loobunud.
“Lastele ja noortele korraldatavaid võistlusi pole kunagi ülearu, aga neil on suur roll noorte spordi juurde toomisel,” ütles Aavo Pikkuus. “Tore on ka see, et sellelt võistluselt ei kihutata kohe koju, vaid oodatakse veel rahvasõidu starti. See annab noortele aega omavahel tänast sõitu analüüsida ja kõnelda rattaspordist laiemalt. Ma ei puutunud Lauri Ausiga tema eluajal just palju kokku, aga mul on hea meel, et teda tema kodupaigas niimoodi mälestatakse.”
Ausid teiseks
Nagu ikka, olid mälestusvõistlusel kohal ka Lauri Ausi vanemad. Lauri Tartumaal elav vend Andres osales aga koos poeg Aaroniga perevõistlusel. 11-aastane Aaron treenib teist aastat Rein Taaramäe rattaklubis ja tal läheb isa sõnul üha paremini. Andreski käib rattaga sõitmas, kui töö vähegi aega annab. Mõni ime siis, et Ausid oma võistlusklassis tublile teisele kohale tulid.
“Mina nüüd muidugi enam rajale ei kipu, aga millalgi 1980. aastate lõpus osalesin küll koos Lauriga isade-poegade võistlusel, mille Kalev Raudsepp Kuremaal korraldas,” sõnas Lauri Ausi isa Lembit. “Tookord tuli rattasadulas läbida 22 kilomeetrit. Sellega sain päris hästi hakkama, aga pärast tuli teistel mind autosse ja autost maha aidata, sest jalad olid nii valusad.”
Perevõistlust peeti eraldistardi vormis: igaüks sõitis välja oma aja ja sai kirja koha oma võistlusklassis, perevõistluse paremad selgitati aga vanema ja lapse kohapunkte summeerides. Arvestust peeti kahes grupis: esimeses võistlesid isad ning 2003 ja hiljem sündinud pojad-tütred, teises isad ning 2002 ja varem sündinud pojad-tütred. Nn nooremas grupis olid parimad Priit ja Joosep Kalme, nn vanemas grupis Raul ja Ando Arula.
“Meie eeliseks oli ühtlane meeskond, teistel olid isa-poja tulemused ebaühtlasemad,” arvas Raul Arula. “Tõsi, kui Peeter Pung seenior oleks nii heas vormis olnud, kui veel paar aastat tagasi, oleks meil väga keeruline olnud tema ja Peeter Pung juuniori vastu saada. Perevõistluse idee on aga väga hea: isad ongi ju tavaliselt need, kes pojad rattaspordi juurde toovad.”
Võit koju
Et nn noorema grupi võit Luua kohalikele võistlejatele, Priit ja Joosep Kalmele läks, selle üle oli Kaido Kriidil väga hea meel.
“Neljakümnendates Priit sõitis välja hämmastavalt hea aja: jäi M16 vanuseklassi “paugutajatele” alla ainult kolme-neljakümne sekundiga,” sõnas Kaido Kriit. “Samas oli Priit koos teiste Luua rattalaste vanematega võistluse korraldamisel, ettevalmistamisel ja võistluskeskuse rajamisel põhiraskust kandmas.”
Lisaks Luua rattalaste vanematele olid klubile Vooremaa Centrum võistluse korraldamisel toeks veel paljud. Auhindade eest hoolitsesid näiteks Kurmo Rattaäri, Alpriis ja Rattabaas, rahaliselt toetasid CFC spordiklubi ja Palamuse vallavalitsus, JSL Kalju võimaldas kasutada stardikaart ja kohtuniketelki, Tartu vallavalitsus piirdeaedu, Luua metsanduskool oma parklat ja olmeruume. Lastevõistlusel osalejatele tehti ka ekskursioon metsanduskooli topiste muuseumi. Tänu väärivad ka Leiburi Tartu tsehh, kust saadi kukleid Lauri isa toodud meega söömiseks, rattureid toitlustanud Kõnnujõe talu ning Raul Soodla ja Rein Reimets, kes otsisid võistluste muusikaliseks taustaks kokku Lauri lemmikmuusikapalu.
“Perevõistlus õigustas end,” tõdes Kaido Kriit. “Usun, et pere nooremad ei jäta suuri ka tuleval aastal rahule, vaid ajavad välja võistlema. Palju siis tänapäeva peredes ikka neid päevi on, mil isadel ja poegadel on aega ühist asja ajada.”
Võistlussõitudele järgnenud rahvasõidu (see kulges ümberKuremaa järve) tegid kaasa ka Lauri Ausi pojad Artur (15) ja Alex (13).
“Alexil on seljas see särk, milles isa Lauri Tour de France’i läbi sõitis, Arturil aga isa viimane võistlusvorm,” seletas poiste ema Kristel Aus. “Kus nende särkidega siis ikka “uhkeldamas” käia, kui mitte siin, isa mälestussõidul.”
Lauri Ausi mälestussõidu paremad
ERALDISTART
M10 – Jürgen Puškin (Vooremaa Centrum)
N10 – Kirke Kübar (Lähte)
M12 – Mario Kivil (Jõhvi)
M14 – Oliver Harris Hütt (Vooremaa Centrum)
N14 – Piret Pung (Vooremaa Centrum)
M16 – Richard Koll (Vooremaa Centrum)
N16 – Ethel Brigita Tigane (Pärnu Kalevi spordiklubi)
PEREVÕISTLUS
Noorem rühm (isad ja 2003 või hiljem sündinud pojad-tütred)
- Priit ja Joosep Kalme (5 kohapunkti)
- Andres ja Aaron Aus (7 kp)
- Andres ja Kirke Kübar (13 kp)
Vanem rühm (isad ja 2002 või varem sündinud pojad-tütred)
- Raul ja Ando Arula (6 kp)
- Raoul ja Marko Johanson (9 kp)
- Peeter ja Peeter Pung (9 kp)
Eriauhind parimale ema-tütre paarile: Maris ja Mairit Kaarjärv
Ühtekokku osales võistlusel 66 ratturit. Pärast võistlussõite toimusid 26 km pikkune rahvasõit ja lastesõit Luua pargis.
RIINA MÄGI