Riigikogu sotsiaalkomisjon kiitis heaks põhimõtte, et seal, kus pangaautomaat kaugel, peaks pensionide ja hüvitiste kojukanne ka edaspidi olema tasuta.
Riigil on rasked ajad ja raha on vaja kokku hoida. Ühe säästukohana on välja pakutud võimalust muuta pensionide postiga kojukanne tasuliseks. See ettepanek on rahalugemise seisukohast arusaadav, sest kõne all olevad summad on päris suured. Eestis on ligi 300 000 pensionäri ja umbes kolmandik väljamaksetest tehakse Eesti Posti kaudu. Samas on raha ümbrikus liigutamine kallis ja ei kasuta ära tänapäeva võimalusi. Tundub ju loogiline, et pankadel võiks siin olla senisest hoopis suurem roll. Aga kas asi on päris nii lihtne?
Ühe vitsaga löömine ei ole võrdne kohtlemine
Kui lähemalt vaadata, siis selgub, et sotsiaalministeeriumi esialgne plaan kojukandetasude kehtestamiseks “võrdsustas” kõik pensionärid. Tõsi, pangakontod, kaardimaksed ja sularahaautomaadid on ammu saanud arvlemise standardiks — linnas. Aga Eestis on küllalt väikesi kohti, kus panka pole, automaati pole ja kaardiga maksta ei saa. Ega peale posti muid võimalusi jäägi. Kojukandetasude ühetaoline kehtestamine maal teenustest kaugemal ja suuremates keskustes elavatele pensionäridele ei oleks kindlasti võrdne kohtlemine.
Raha saamiseks kodunt keskasulasse reisimine on lisakulu. Paljude jaoks on liikumine piiratud tervise või transpordivõimaluste puudumise tõttu. Ka kaardimaksete kasutamine on paiguti piiratud alternatiiv. Mingit kohustust võimaldada pangakaardiga tasumist külapoel ei ole.
Vahel on nii, et kõigile samade reeglite kehtestamine võib küll tunduda võrdse kohtlemisena, aga tagajärjeks on hoopis ebavõrdsuse suurendamine. Linnas on pangateenus tõesti reaalne ja isegi mugav alternatiiv pensioni sularahas väljamaksmisele. Ka see on ilmselt paljudele harjumatu, aga võimalus on olemas.
Esialgses ettepanekus kojukande tasuliseks muutmise kohta mainiti 5-protsendilist tasu, mis keskmise pensioni juures tähendaks umbes 200-kroonist lisakulu. Läbirääkimiste käigus see summa ilmselt langeks. Usun aga, et ka näiteks 70-kroonine makse oleks meie eakatele äärmiselt ebameeldiv üllatus.
Maapiirkondades kojukanne tasuta
Mul on hea meel, et Riigikogu sotsiaalkomisjon toetas minu mõtteviisi ja otsustas kirjutada eelnõusse sisse sätte, et hajaasustusega piirkondades ning asulates, kus pangateenused pole kättesaadavad, on pensionide ning hüvitiste kojukanne edaspidigi tasuta.
Oluline on, et vaatame riigis otsuseid langetades pealinnast kaugemale ja näeme ka inimest, mitte ainult statistikat.
SIIM KIISLER, regionaalminister