Peipsi järve slaavipärased ivanipäeva pidustused

?Jaanipäeva ehk venepäraselt ivanipäeva tähistatakse siin juba sadu aastaid. Kui mujal Eestis süüdatakse tuled 23. juunil, siin lisaks jaanipäevale tähistame meie ivanipäeva vana kalendri järgi ? 6. juulil,? selgitas Mustvee kultuurikeskuse juhataja Valentina Jazõkova.

Peipsi kandis on kombeks tähistada jaanipäeva kaks korda: nii eesti- kui slaavipäraselt. Sama lugu on vastlapäeva, ülestõusmispühade ja jõuludega. See on nii välja kujunenud seetõttu, et Peipsi äärsetes külades elavad juba sadu aastaid kõrvuti eestlased ja venelased, kelle kombed ja traditsioonid on mõneti erinevad, kuid samas peetakse pidusid alati koos. Nii tulebki välja, et siinne rahvas pidutseb kaks korda rohkem kui teised eestimaalased.

Venepärased õhtuprogrammid

Viimastel aastatel tähistatakse seda iidset pidupäeva aina suurejoonelisemalt – kaasatakse omavalitsusi, kohalikke taidlejaid ja kutsutakse esinejaid ka kaugemalt.

Hubasel Mustvee linna puulaval, mis asub väikese jõe ääres, jätkus esinejaid mitmeks tunniks. Lavale astusid lustakas ja nooruslik tantsu- ja lauluansambel ALIJANS ning ehtsad slaavi kaunitarid sarafanides ansamblist ?Sladkaja jagoda? laulsid südamlikke vene rahvalaule.

Külalisi oli silmatorkavalt rohkem kui oma linna elanikke. ?Siit pärit inimesed igatsevad alati ivanipäevaks koju tulla. Aina rohkem tuuakse kaasa sugulasi ja tuttavaid,? rääkis Mustvee elanik Marija Smolkina. 

Pidustused Kasepääl ei jäänud Mustvee omadele alla. Raja kultuurimaja igas vanuses isetegevuslased esitasid peaaegu kolme tunni pikkuse kava. ?Ivanipäeval tahame olla venepärased ja originaalsed,? ütles Raja kultuurimaja juhataja Aleksandra T?urkina. Esinemiste ajal oli selgelt kuulda, et rahvas laulab vene rahvalaule kaasa.

Mustvees ja Kasepääl on traditsiooniks saanud originaalsed tulesüütamised. Kindlasti on see peo haripunkt. Mustvees tõid tule paadiga kohale vene rahvariietes neiu ja noormees. Neid võttis rahvalauluga vastu ansambel ?Sladkaja jagoda?. Kasepää peolõkke süütasid noored inglikostüümides tantsijad. 

Teadaolevalt tähistatakse Eestis ivanipäeva nii suurejooneliselt ainult Peipsi rannikul. ?Ma arvan, et ivanipäeva tähistamine säilis Peipsi kaldal tänu vanausulistele. See rahvas austab väga oma traditsioone ja on alati neid põlvest põlve edasi andnud,? ütles Mustvee pidustuste korraldaja Jazõkova.

?Siinkandis on paljud inimesed töötud, raha ei liigu. Kuid ivanipäeva tähistavad ikka kõik! Tähtis on hea tuju, hea seltskond. Inimesed lõbutsevad, nii kuis saavad!? ütles naerdes Kasepää peo korraldaja T?urkina.

Ivanpidu kestab tavaliselt terve öö

Õige rahvapidu hakkas mõlemal pool hilja õhtul, kui kõik said aega jalga keerutada. Mustvees korraldati noorte disko, Kasepääl mängis öö otsa nostalgilisi vene lugusid ansambel “Otvetnõi hod” Sillamäelt.

?Pärast ühist pidu läheb rahvas kodudesse, kus veel lõket tehakse ja ?a?lõkki küpsetatakse, pidu kestab hooga ja kaua,? teadis rääkida Marija Smolkina.

TIINA JURJEVA

blog comments powered by Disqus