Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaalis avati möödunud pühapäeval Epp Katuse maalide ja joonistuste näitus “Helesinisest, taevasinisest ja türkiisist”. Need värvitoonid iseloomustavad kunstniku jaoks just praegust aastaaega.
Epp Katus on pärit Voorelt ning töötab Tartu lastekunstikooli õpetaja ja Mainori kõrgkooli maaliõpetajana. Hetkel on ta, tõsi küll, nendest ametitest prii ja kasvatab kodus pooleteistaastast tütart Elsit. Selle tegevuse kõrvalt on suuremõõtmelisi õlimaale keeruline luua, seepärast tulevad Epp Katuse käe alt praegu pigem väikeseformaadilised joonistused ja postkaardikujundused. Näitusel võib siiski näha ka maale. Eriti pikalt jääb vaataja pilk pidama ilmselt pildil, mis kannab pealkirja “Aeg”. Sellel on kunstnik kujutanud üht tuttavat vanaisa oma lapselapsega.
Näitusel olevatel joonistustel on peategelasteks Tartu linn ja kassid. Tartu motiivid on tundlikult valitud: need on sellele linnale iseloomulikud ja kannavad mingit Tartule eriomast nostalgilist meeleolu.
Mis kassidesse puutub, siis nendega ei ole Epp Katusel enda sõnul mingit erilist hingesidet, küll aga on kass tema meelest lahe tüüp ja kujundina väga atraktiivne. Ning Tartus olevat kasse ka päris palju. Epp Katuse joonistatud kassid pole mingid diivanikaunistused, vaid Tartu tagahoovide tõelised peremehed. Mõnel pildil on kasse mitu, mõnel ainult pool, ent mõnikord on poolik kass tunduvalt tähendusrikkam kui terve.
Nii mõnestki Tartu motiivist ja kassipildist on Epp Katus lasknud teha postkaarte. Postkaardikujundusi on temalt ka ekstra tellitud. Viimasel ajal on leidnud kunstnik veel ühe väljundi: ta joonistab lastele mõeldud värvimis- ja nuputamispilte, mis ilmuvad Eesti Ingerisoomlaste Liidu ajakirjas Inkeri.
Unistab raamatust
“Tegelikult tahaksin kunagi ka mõnd raamatut illustreerida,” ütles Epp Katus. “Eriti hea oleks, kui keegi suudaks sellise raamatu kirjutada, kuhu sobiksid need pildid, mis mul juba valmis on.”
Kunstnikuks tahtis Epp Katus saada juba lapsena, aga pärast üldhariduskooli lõpetamist läks ta siiski Tartu Õpetajate Seminari algklassiõpetajaks õppima.
“Kuna Voorel kasvades polnud võimalik lastekunstikoolis käia, kartsin, et Tartu kunstikooli astumiseks on mu pagas liiga nõrk,” meenutas Epp Katus. “Ent kui kümmekond tööaastat algklassiõpetajana seljataga, läksin ikkagi kunstikooli.”
Selle lõpetas ta tekstiilikunsti erialal. Üheks esimeseks teejuhiks värvide maailma oli kunstnikule siiski tema esimese klassi aegne kunstiõpetaja Meedi Poska.
“Paljud tema õpetused on mul siiamaani meeles,” tunnistas Epp Katus. “Näiteks see, kuidas ta tahvlile joonistas või jutustas, et vee pinnal peegelduvad taeva värvid. Lisaks sellele oli ta lihtsalt lahke ja sõbralik õpetaja.”
Aastaajad ja värvid
Epp Katuse sõnul mõjutab teda üsna palju aastaaegade vaheldumine.
“Tihti olen märganud, et teatud aastaaja saabudes pöördun kindlate värvide ja mõnikord ka teemade juurde. Kevadtalvel ehk ajavahemikul veebruarist kuni aprilli lõpuni olen kasutanud palju kollast ja türkiissinist. Just sel ajal on igatsus erksate värvide ja kevadise taeva järele kõige suurem. Sellepärast, et meie loodus on poole aasta jooksul üsna hall, ongi mu joonistused ja maalid enamasti hästi värvilised. Kunst on ju igatsus või unistus, igatahes midagi tabamatut, mida nagu otseselt vaja ei ole. Eriti kui inimestel on palju argiseid muresid, ja enamasti neil on.”
Epp Katuse enda jaoks on kunst suur rõõmuallikas.
“Kui olen kasvõi väikesegi pildi joonistada saanud, on päev läinud täie ette,” sõnas Epp Katus. “Tõsi, viimasel ajal on mul isegi joonistamisega raskusi, sest Elsi tahab just seda pliiatsit, millega ma parasjagu joonistan, enda kätte saada. Loodan, et tulevikus muutub ta lahkemaks.”
Epp Katuse loominguga on paljud jõgevamaalased ilmselt kokku puutunud enese teadmata: just tema loodud on Mati Undi bareljeef, mis paigaldati 2006. aastal kunagise Leedimäe koolimaja ja praeguse Voore külalistemaja peahoone seinale.
Epp Katus
Sündinud 3. oktoobril 1968
Lõpetanud 1988 Tartu Õpetajate Seminari ja 2004 Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonna
Töötanud 1988-1997 Mustvee 1. keskkoolis algklassiõpetajana, 2004-2005 Tartu Mänguasjamuuseumi õpetajana, 2004-2006 Põltsamaa kunstikooli õpetajana, alates 2007. aastast Tartu lastekunstikooli õpetajana ning alates 2009. aastast Mainori kõrgkooli maaliõpetajana
Palamuse näitus on tema 16. isikunäitus; varasemad on toimunud Tallinnas, Tartus, Olustveres, Põltsamaal, Voorel ning Soomes Mikkelis ja Rautalampis
i
RIINA MÄGI