Alo Mattiiseni muusikapäevade üleriigilisel koolinoorte vokaalansamblite konkursil kehtis senini raudne reegel, et peapreemiat sellel keegi kaks aastat järjest ei võida. Nüüd see reegel enam ei kehti: tänavuste muusikapäevade peapreemia võitis Tallinna 21. kooli segaansambel 2Loud, kes sai žüriilt ehk Suurelt Kõrvalt kõrgeimad hinded ka mullu.
Üks kahekordne võitja on Alo päevadel ka varem olnud — Tallinna Gustav Adolfi gümnaasiumi segaansambel, ent nemad pidasid peapreemia võitmisel aasta vahet (võitsid 2010. ja 2012. aastal). Nüüd õnnestus siis teisel pealinnast pärit koosseisul kaks aastat jutti võidurõõmu maitsta.
“Peapreemia saajad on küpsed muusikud,” kinnitas Suure Kõrva liige, helilooja ja džässmuusik Urmas Lattikas. “Nende esituses olid kõik komponendid paigas. Oma žüriiliikme funktsioonid unustasin ma neid kuulates üldse ära.”
“Just täna saab meie ansambel kolmeaastaseks,” ütles ansambli 2Loud laulja ja juhendaja Grettel Killing. “Mõte koos sõpradega oma ansambel luua tekkis mul YouTube’ist igasuguste huvitavate ansamblite esinemisi vaadates. Proove me regulaarselt küll ei tee, aga kui mõni esinemine ees seisab, tuleme paar nädalat enne seda kokku ja hakkame intensiivselt tööle.”
Ansambli kuuest liikmest viis õpib üheteistkümnendas, üks kümnendas klassis. Laulude seaded teeb juhendaja Grettel (temagi õpib XI klassis) ise valmis. Ning just talle on läinud kaks aastat järjest ka Alo muusikapäevade parimate seadete eripreemia.
“Ma laulan eri häälte partiid linti ja miksin kokku, siis saan kohe aru, kui seade kusagilt “logiseb” ja on vaja parandusi teha. Pärast kuulan ka teiste ettepanekuid,” ütles Grettel Killing.
Tallinna 21. kool on teatavasti muusikakallakuga, seega olid neil paljude teiste ees kindlasti mõningad eelised. Tuleval aastal on neil võimalus taas Jõgevale võistlema tulla.
Astuvad kandadele
Kui 2Loud ka kolmandat peapreemiat ihkab, tuleb neil muidugi pingutada, sest juba tänavu oli neile kandadele astumas Räpina muusikakooli tütarlasteansambel Blue-S, kes võistles VIII-IX klassi ansamblite kategoorias ja tunnistati seal konkurentsitult parimaks. Nii ansamblit Blue-S kui ka Põlva muusikakooli ansamblit Mustad Klahvid, mis võitis parima gümnaasiumiastme neidudeansambli tiitli, juhendavad Margot Suur ja Riivo Jõgi. Mõlema kvarteti liikmed paistsid silma jõulise hääletekitamise, suure iseseisvuse ja lavalise vabadusega.
“Kõik meie tüdrukud on saanud solistikoolituse,” ütles Margot Suur. “Erinevalt neist, kes kooris laulavad, on nad saanud individuaalseid hääleseadetunde ja päris suure lavakogemuse. Neljaliikmelist ansamblit ei saagi teha, kui iga laulja pole valmis enda eest väljas olema. Meie ansamblid kõlavad ilmselt ka pisut teistmoodi kui teised, sest kasutame taanlanna Catherine Sadolini välja töötatud vokaaltehnikat.”
Sama tehnikat kasutatakse näiteks muusika- ja tantsukoolis WAF.
Margot Suur, keda muusikapäevade žürii tunnustas targa juhendaja eripreemiaga, sõnas, et Alo päevadel viibimine on kasulik nii juhendajatele kui ka lauljatele: õpetlikke ivasid koguneb nii teiste õnnestumistele kui ka äpardustele kaasa elades. Riivo Jõgi lisas, et Jõgeva muusikapäevadel on nad juba kolmandat korda ning tulevad meelsasti jälle, sest tegemist on traditsioonidega üritusega, mis alati hästi korraldatud.
Ei kiratse
Ka Suures Kõrvas kaasa teinud Riigikogu aseesimehel Laine Randjärvel leidus muusikapäevade kohta vaid kiidusõnu.
“Kui mõned teised festivalid on ajapikku kiratsema hakanud, siis Alo Mattiiseni muusikapäevadel on jätkuvalt palju osavõtjaid. Ning kohti, kus tasemel ansamblilaulu viljeldakse, tuleb üha juurde. On väga tänuväärne, et õpetajad leiavad aega ansamblitega tegelda ning noori muusikat tegema inspireerida, vaatamata sellele, et neil on tohutult muid ahvatlusi,” ütles Laine Randjärv.
Samuti Suurde Kõrva kuulunud Andres Ammas, Alo Mattiiseni kursusekaaslane konservatooriumi päevilt, avaldas aga heameelt selle üle, et Alo päevad on säilinud ja säilitanud oma näo.
“Teades, kui palju koolireform pingeid on tekitanud, olen rõõmus, et Jõgeval pole koolireform sellest festivalist “jagu saanud”. Juurdlesin siia sõites selle üle, missuguses Jõgeva koolis Alo päevi siis üldse peetakse ja kas Alo pilt seinal on ikka alles. Kui kohale jõudsin, selgus, et kõik on heas mõttes vanaviisi,” sõnas Andres Ammas.
Eesti muusikahuviliste noorte jaoks on Alo Mattiiseni muusikapäevad üks aasta oodatumaid sündmusi.
“Lugesin Alo päevade eelsetes Facebook’i postitustes tunde, mis jäänud siiatulekuni ning taaskohtumiseni heade sõpradega,” ütles Türilt pärit, ent praegu Tallinnas õppiv Kaarel Orumägi, kes astus muusikapäevade konkursil üles kolme ansambli, Türi kultuurimaja meesansambli Poissmehed ja segaansambli Nagu Päris ABBA ning Kaari Sillamaa noorte muusikaliteatri segaansambli Assamble Brülee koosseisus. Viimatimainitu juures oli ta tegev ka juhendajana. Kõik kolm ansamblit pälvisid muusikapäevade laureaadi tiitli.
“Aga Alo päevadele pole ma kunagi tulnud mingit kohta võitma, siin on olulisemad ikka rõõm heast muusikast ja sõpradest,” ütles Kaarel Orumägi.
XVIII ÜLERIIGILISE KOOLINOORTE VOKAALANSAMBLITE KONKURSI PAREMAD
Peapreemia — Tallinna 21. kooli segaansambel 2Loud (juh Grettel Killing)
Parim IV-V klassi ansambel — Türi põhikooli poisteansambel Vennad (Tea Saar)
Parim VI-VII klassi ansambel — erahuvialakooli Meero Muusik tütarlaste ansambel Keskmised (Anu Lõhmus) (III koht — Jõgeva põhikooli VI klasside tütarlaste ansambel, juhendaja
Parim VIII-IX klassi ansambel — Räpina muusikakooli tütarlasteansambel Blue-S (Margot Suur ja Riivo Jõgi)
Parim X-XII klassi neidudeansambel — Põlva muusikakooli Mustad Klahvid (Margot Suur ja Riivo Jõgi)
Parim X-XII klassi meesansambel — Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi meesansambel (Kaie Mägimets)
i
<b>Parim X-XII klassi segaansambel — Viljandi muusikakooli segaansambel Viva
III üleriigilise noorte (kuni
(Preemiasaajate täieliku nimekirja leiab MTÜ Tähetund kodulehelt www.tahetund.eu)
i
RIINA MÄGI