Jõgeval möödunud nädalavahetusel peetud üleriigiliselt noorte vokaalansamblite konkursilt lahkus peapreemiaga taas Põlva ja Räpina muusikakooli neidude ansambel Gram Of Fun. Sama oli juhtunud ka kahel eelmisel Alo Mattiiseni muusikapäevade konkursil.
“Et Gram Of Fun taas peapreemia saab, ei olnud väga suur üllatus, kui teada, millise pühendumusega juhendajad Margot Suur ja Riivo Jõgi ning lauljad oma tööd teevad,” ütles žürii ehk Suure Kõrva tööd juhtinud dirigent Raul Talmar. “Kui millegi üle üllatuda, siis selle üle, et Gram Of Funil jälle kõik perfektselt klappis. Ansambli etteastet konkursil võib ju võrrelda tippsportlase ülesastumisega tiitlivõistlustel: valmistud selleks pool aastat, aga enda näitamiseks on sul aega ainult viis minutit. Nende napi viie minuti jooksul ei tohi sa millegagi eksida, su häälega ei tohi midagi juhtuda jne.”
“Gram Of Funi jätkuva edu taga on juhendajate hea töö,” kinnitas teine žüriiliige, helilooja ja dirigent Pärt Uusberg. “Ansambli lauljad häälestuvad omavahel väga hästi ning neil on põnevalt mitteestlaslik saund ja esteetika.”
Gram Of Funi juhendaja Riivo Jõgi tõdes, et nende pikaajalise edu taga on nii lauljate võimed kui ka töökus.
“Meil selles mõttes vedanud, et olemas nii laulja, kes suudab väga kõrgelt laulda, kui ka laulja, kellele on jõukohased väga madalad noodid. Kui sellist materjali poleks, poleks midagi teha. Samas peab juhendaja oskama ka lauljate tugevad küljed välja tuua,” ütles Riivo Jõgi.
Tuunitud unelaul
Seaded kirjutab ta ansambli esitatavatele lauludele ise ning võtab nende juures arvesse, millise kõrguse juures ühe või teise laulja hääl paremini kannab. Eriti meeldib Riivo Jõgile tuntud laulude “tuunimine” ehk neile uute ja üllatavate seadete tegemine. Tänavu esitas Gram Of Fun Jõgeval näiteks aastakümneid raadio unejutu signatuurina kõlanud “Unelaulu” ja ansambli Justament tuntuks lauldud “Vangile ei meeldi trellid”. Viimane oli algselt kantrilugu, aga Gram Of Fun esitas selle svingivõtmes.
Gram Of Funi tüdrukud on pärit küll Räpinast ja Põlvast, ent gümnaasiumiharidust omandab üks neist Tallinnas, üks Põlvas ja kolm Tartus. Seega on neil ühist prooviaega leida väga keeruline.
“Tüdrukud ohverdavad mõnikord ka mõne koolipäeva ja nad oskavad seda teha nii, et kooliasjad ei kannataks,” ütles Riivo Jõgi.
Tema sõnul lõpetab kolm ansambli liiget tänavu gümnaasiumi, nii et kui nad tuleval aastal peaksid veel Jõgeva konkursile tulema, siis saavad nad konkureerida vaid kuni 26aastaste noorte vanuserühmas.
Peapreemia saanud ansambel polnud siiski ainus, kes vokaalansamblite konkursil publikule, kaasvõistlejatele ja Suurele Kõrvale muusikarõõmu pakkus. Omal moel tegid seda kõik esinejad.
“Sügav kummardus kõigile õpetajatele, kes ansamblite ettevalmistamisega vaeva nägid,” ütles Suurde Kõrva kuulunud muusik ja poliitik Laine Randjärv. “Alo päevade vokaalansamblite konkursil osalejad saavad a cappella laulu alal hea baasi. Seekord rõõmustas ka eesti rahvalaulu töötluste suur hulk. Kui me ei tunne oma pärandit, siis ei oska me hinnata ka teiste oma. Nii et siit, Alo päevadelt, saadakse kaasa ka õiged väärtused.”
Nagu klubi
“Alo päevadel käijatest hakkab kujunema justkui oma klubi: kes siin korra käima on hakanud, see tuleb enamasti ikka jälle,” tõdes Raul Talmar. “Selleks, et siit saadav pilt oleks sarnasem Eesti ansamblilaulu tervikpildiga, võiks aga igal aastal uusi tegijaid juurde tulla. Tänavu neid kahjuks ei tulnud.”
“Olen Suures Kõrvas olnud kolm aastat järjest ning mulle tundub, et praegu on Eesti ansamblilaulu “kantsideks” lisaks Põlvale ja Räpinale Viljandi, Saue, Türi ja veel mõned teised paigad,” lisas Pärt Uusberg.
Tema ja Kadri Voorand on saanud Alo päevi kogeda nii ansamblis laulva õpilase kui ka Suure Kõrva liikmena.
“Žüriilaua taga on rahulikum, aga öine hängimine ja jämmimine ei jää ka selles rollis kogemata,” ütles Kadri Voorand.
Reede õhtul astus ta Jõgeva kultuurikeskuse laval üles enda asutatud ja a cappella ehk saateta laulule spetsialiseerunud ansambli Estonian Voices koosseisus.
“Ühest küljest tekitas kontsert mulle lisapingeid, ent samas andis see tohutult lisaenergiat, sest saal oli täis noori, kes oskavad a cappella laulu niisama palju hinnata kui meie. Meie ansambli kuuest liikmest on neli käinud Alo päevadel lauljana ja üks juhendajana.”
Laupäeva õhtul, enne kui Suur Kõrv vokaalansamblite konkursi paremad teatavaks tegi, sai Jõgeva põhikooli Rohu tänava hoone saalis kuulata Eesti noorte segakoori kontserti. Seda käisid kuulamas ka Alo Mattiiseni lähedased, sest muu hulgas tuli ettekandele kolm Mattiiseni loodud muusikateost: “Kuula, kivid kõnelevad”, “Pilvele” ja “Pommi tähtkujus”.
“Eriti põnev oli kuulata koorile, šamaanitrummile ja tuubale kirjutatud “Pommi tähtkujus”, mida pole meie teada mitte kunagi varem esitatud,” ütles Alo Mattiiseni õde Ade Hintsov.
ALO MATTIISENI MUUSIKAPÄEVADE VOKAALANSAMBLITE KONKURSI PAREMAD
Parim 4.-5. klassi ansambel ‒ Viljandi muusikakooli segaansambel Viva La Musica I (juhendaja Hedi-Kai Pai)
Parim 6.-7. klassi ansambel ‒ Tallinna Gustav Adolfi gümnaasiumi segaansambel Kustikad (juhendaja Ly Tammerik)
Parim 8.-9. klassi ansambel ‒ Tallinna 21. kooli tütarlasteansambel LavaCESS (juhendaja Ene Uibo)
Parim 10.-12. klassi ansambel ‒ Viljandi gümnaasiumi segaansambel Plutoonika (juhendaja Aare Külama)
Parim kuni 26 aastaste noorte ansambel ‒ üle-eestilise noorte muusikaliteatri segaansambel Assamble Brulee
PEAPREEMIA ‒ Põlva ja Räpina muusikakooli neidudeansambel Gram Of Fun (juhendajad Margot Suur ja Riivo Jõgi)
RIINA MÄGI