Möödunud reedel ja laupäeval Kuusalus toimunud keskastme kooliteatrite riigifestivalil võitis peapreemia Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja 7b klassi trupp. Selle kaht liiget, Sandra Võsastet ja Kristjan Pinti tunnustati näitlejapreemiaga.
Liblikapüüdja trupile tõi edu lavastus “Üks ennemuistne jutt”, mis põhineb ühel Jakob Tamme ja ühel Friedrich Kuhlbarsi luuletusel. Edu on nimetatud lavastust saatnud ka varem: jaanuaris Jõgeval toimunud keskastme õpilastruppidele mõeldud luulepäevadel “Tuulelapsed“ võideti sellega laureaaditiitel. Märtsi lõpus Tabiveres peetud maakonna näitemängupidustustel otsustati aga saata just see lavastus Kuusalu festivalile Jõgevamaad esindama.
Kuusalu festivali jaoks lavastust ümber tegema ei hakatud, küll aga tehti tööd tekstiga ja püüti noorte näitlejate tegutsemine laval veelgi täpsemaks timmida.
“Lugu ei kesta ju kümmet minutitki, seega ei tohi seal olla midagi ülearust, vaid iga näoilme ja kehaliigutus peavad täpselt paigas olema,” ütles Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur. “Näitlejatelt nõuab nii lühikese tüki mängimine sajaprotsendilist kohal- ja valmisolekut. Kui spordiga võrrelda, siis on see nagu saja meetri jooksmine.”
15 festivalil osaleva lavastuse hulgas paistiski Liblikapüüdja oma silma lühidusega: teised lavastused kas lähenesid juhendis sätestatud 40 minuti piirile või koguni ületasid seda. Eristuti ka teema poolest. Suur osa festivalilavastusi kulgesid viimasel ajal sügavalt sisse tallatud rajal, kõneldes umbes sellest, et isa on Soomes tööl ja ema joob (või vastupidi) ning lapsel tekivad selle tagajärjel probleemid alkoholi või narkootikumidega. Liblikapüüdja lavastus on aga n-ö lugu loos: noored mängivad ette rahvaluulelise legendi hundi loomisest, ent annavad samas teada, et neil on ka muidu tore koos olla.
Žüriis olid Kuusalu festivalil Elina Reinold, Tõnu Tamm ja Marek Tammets. Kõik kolm on näitlejaharidusega, ent kaks viimast praegu sel ala ei tegutse. Kui mõnel festivalil on hindajad seda meelt olnud, et noorte elu varjukülgede lavaletoomine on vaat et ainuõige, siis Kuusalu žürii oli pigem seda meelt, et noortega tuleb teha õigel ajal ilusaid asju ning sel juhul nad kriisisituatsiooni ei satugi.
Tõrrepõhjahäälega Kurat
Lianne Saage-Vahuri sõnul kiitis žürii Liblikapüüdja lavastuse kompaktsust. Noored näitlejad said aga kiita oma suurepärase rollispüsimise ja ilusa eesti keele eest.
“Elina Reinold tunnistas, et nii ilusat eesti keelt ja nii head diktsiooni ei kohta mõnikord kutseliste näitlejategi puhul, ning tõdes, et laval võib ju igasugu vigureid teha, aga kui tekst kuulda või arusaadav pole, siis pole sellest midagi kasu,” ütles Lianne Saage-Vahur.
Kristjan Pindilt nõudis festivalietenduses üles astumine seekord tõelist eneseületamist, sest tal tuli lavale minna palavikus ja haige kurguga.
“Kristjani hääl kärises, nagu tuleks see tõrre põhjast, aga kuna ta mängis Kuradit, siis see isegi sobis,” ütles trupi juhendaja.
Eneseületamise tasuks sai Kristjan näitlejapreemia. Näitlejatöö eest tunnustati ka Sandra Võsastet, kellel erinevalt Kristjanist teksti suurt polegi, ent kes oskas silma jääda ja huvitav olla ka sõnadeta stseenides. Ei Kristjanile ega Sandrale ole see esimene näitlejapreemia.
Tunnustust ka Alatskivilt
Peale peapreemia anti Kuusalu keskkoolis toimunud keskastme kooliteatrite riigifestivalil välja kolm laureaaditiitlit. Need pälvisid Saaremaa Ühisgümnaasiumi näitetrupp Kreputlased lavastuse “Lumivalgeke”, Koeru Keskkooli 4H klubi Rõõmurullid lavastuse “Jänku otsib ametit” ja Nõo Põhikooli näitering lavastuse “Puhtalt lehelt” eest. Lianne Saage-Vahur hindas neist tugevaimaks Kreputlaste “Lumivalgekest”, milles tuntud muinasjutu sündmusi anti edasi üksnes tuntud estraadilaulude katkendite abil.
“Kreputlaste juhendaja Rita Ilves kasutas edukalt ära asjaolu, et trupis on praegu palju häid lauljaid,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Et lauldi saateta, kippus muidugi neilgi valesid noote sisse tulema, aga selle vaimuka loo kontekstis see ei häirinud. Žanrimääratluski oli originaalne: mittemuusikal.”
Liblikapüüdja eri vanuseastme truppide selle õppeaasta lavastusi, Kuusalus peapreemia pälvinud “Üht ennemuistset juttu” sealhulgas, on Jõgeva publikul peatselt võimalik veel näha: 22. mail astutakse nendega Jõgeva linna päevade raames üles Jõgeva kultuurikeskuses.
Lisaks Kuusalule on aga Liblikapüüdjale vahepeal tunnustust tulnud ka Alatskivilt. Liblikapüüdja vanemasse truppi kuuluv üheksanda klassi õpilane Andrei Zevakin osales nimelt 21. aprillil XXIV Juhan ja Jakob Liivi ning Juhan Liivi luuleauhinna laureaatide loomingule keskendatud üle-eestilise koolinoorte etlusvõistluse lõppvoorus ning pälvis seal OÜ ETS Logistics välja pandud eripreemia ja publikupreemia Jakob Liivi luuletuse parima esituse eest. Andrei esitas Alatskivil Jakob Liivi luuletuse “Nuttev süda” ja Paul-Eerik Rummo proosapala “Kiri emale”.
“Andrei on huvitava hääle ja sooja säraga intelligentne noormees, kes kõike lennult haarab,” kiitis Lianne Saage-Vahur oma juhendatavat.
i
RIINA MÄGI