Produtsent Ken Saan jõudis oma uue sarja „Eesti krimilood“ võtetega Jõgevale. „Eesti krimilood“ pakub reaalselt toimunud mõrvalugude taaslavastusi, mille dokumentaalkaadrites kommenteerivad sündmusi algsete lugudega seotud uurijad, kohtunikud ja prokurörid ning lavastuslikes osades astuvad üles Eesti tuntud näitlejad.
Seni on vaatajateni jõudnud neli Eesti krimiajalugu raputanud juhtumit, mis uurijaid tänaseni kummitavad.
Sarja meeskonnas on kaasa teinud lavastajad Rain Tolk ja Andres Maimik, näitlejad on Ülle Lichtfeldt, Taavi Eelmaa, Anti Reinthal, Eduard Salmistu, Velvo Väli, Ragne Pekarev, Tõnis Niinemets, Hannes Võrno, Henri Kõrvits, Elise Pottmann, Kaia Skoblov ja teised. Juba vaatajate ette jõudnud osad kannavad pealkirju „Sügav kelder“ „Šašlõkk“ „Rakvere raibe“ ja „Niina jalad“.
Süngele loole veidi huumorit juurde
„Need on kummalised või mingil määral šokeerivad lood, millel oleme keeranud natuke vinti üle või camp’i võtit peale, et saada sünged lood kergelt hõllanduslikku või nihestatud võtmesse,“ selgitas produtsent Ken Saan.
„Anname loole mingi väikse müksu inimeseks olemise huumorit juurde. Üritame leida mingi tasakaalustava punkti, et neist tummistest ja karmidest lugudest saada on telelike lihtsate võtetega meelelahutus.
Esimesed neli osa on juba valmis ja TV3-s ka näidatud. Nad said oodatust suurema huvi ja väga suure vaatajanumbri,“ lisas ta.
Üks loo kaasautoritest on pärit Jõgevalt
„Eesti krimilugude“ episoodidel on erinevad režissöörid. Et osalenud on Andres Maimik, Anti Reintal ja Rain Tolk, on kõik ka stilistiliselt omanäoliselt lahendatud.
Jõgeval filmimise kohta ütles produtsent, et tihti niisugust asja lubada ei saa. „Tahtsime Tallinna mullist välja tulla ja püüda kinni kohalikku eripära. Esimene osa meil oli Rakveres filmitud. See annab mõnes mõttes teise tunde. Rakvere on filmi koha pealt tänuväärne linn. Inimestel on komme kohe, kui tööpäev läbi või nädalavahetus käes, kuhugi ära sõita. Tühjad tänavad ja vaikus. See on tõeline luksus. Tallinna ümber on ka palju väga filmilikke kohti, näiteks Paldiski ja Maardu,“ rääkis Ken Saan.
Jõgeval filmitava loo üks autoreid on Jõgeva mees, endine politseinik Rauno Võsaste. „See on veider lugu 90ndatest. Ajast, mil aastas toimus keskeltläbi 300 mõrva. Enamasti olid need küll sellised lihtsad asjad, kus inimesed jõid koos alkoholi ja keegi torkas kedagi, mille uurimine pärast väga lihtne on. Aga see oli lugu, mida oli ikka vaja lahendada ja mille lahenduse juhused kätte mängisid,“ muigas produtsent.
Filmirahvast oli Jõgeval koos näitlejatega umbes 15 inimest. „Anti Reintal, ise vana näitleja, on režissöör ja annab näitlejatele vatti. Aga suudab nad väga hästi mängima panna. Juss Haasmaa teeb päris mõnusa rolli. Professionaalide kõrval teevad kaasa Põltsamaa harrastusnäitlejad. Siin on väga toredaid üllatusi. Janek Varblas, kes siin töötab, võiks alustada kohe profikarjääri. Ta tegi oma rolli väga hästi, oskab mõelda mitmekihiliselt nagu profinäitleja. Väga tasemel,“ ütles Ken Saan.
Telemeeskond, kes Jõgevale tuli, on väike. „Eesti tele ikka, igaüks teeb kümmet asja. Aga see ongi tore, et kõik teevad kõike. Kui ise närvi ei lähe, võtad seda kui elu paratamatust ja rõõmuga lähed tegema, siis ongi tore ei millestki midagi teha. Jõgeva eelis on see, et meile on väga palju vastu tuldud ja kõik on lähestikku,“ lisas ta.
Jaanuaris või veebruaris jõuab Jõgeval üles võetud episood Go3 voogedastusplatvormile. „Ja kunagi ka TV3 eetrisse. Millal, seda meie ei tea, see on kanali otsus,“ ütles produtsent.
ANDRA KIRNA