Nädalapäevad tagasi esitles Tunne Kelami büroo KUMU-s Euroopa Parlamendi saadiku isikuraamatut “Tunne Kelam – Eesti eest Euroopas”.
Tegemist on suureformaadilise, pehmete kaantega trükisega, mis meenutab ka stiililt pigem ajakirja, olles üles ehitatud intervjuudele, mida on teinud Tunne Kelami büroo välja antava ajakirja “Maailma Vaade” peatoimetaja Mart Helme ning IRL taustaga kirjamehed Heiki Raudla ja Teet Korsten. Küsimustele vastab enamasti Tunne Kelam, aga sõna on saanud ka tema nõunikud Brüsselis ja Tallinnas.
Tunne Kelam tunnistab saatesõnas, et töö Euroopa Parlamendis on haaranud teda täielikult ja hoolimata kõigest, kohati ka ideoloogilistest konfliktidest, nautis ta kogu südamest talle ajaloo ning valijate poolt antud võimalust Euroopa ja Eesti tulevikku kujundada. Ta on teinud seda tööd täie pühendumusega.
Kohanemiseaega enam ei vaja
Kelam vastab muu hulgas, et ta ei vaja enam aega kohanemiseks ja on nii erakonnale kui rahvale usalduse eest tänulik.
Mart Helme kanda on n-ö raskekaalulisemad teemad nagu Läänemere strateegia, Pronksiöö mõju Euroopale, Venemaa-poliitika ja Iraani kriis, Teet Korsten kirjutab lahti inimlikumad teemad, pärides, kus Kelam Brüsselis elab ja mida sööb.
Selgub, et Kelam pole Brüsselis viie aasta jooksul korterit vahetanud: “Flaamlannast perenaisel, kes on abielus portugallasega, on väga hea põhjamaine maitse. Tema sisustatud korter tundus helge, põhjamaises stiilis, väga heade detailidega. See meeldis mulle algusest peale. Vana, kitsas maja, kus elab ainult neli perekonda ja mis asub vaiksel tänaval. Ei mingit kära, suvel kostab aknast juba varakult linnulaulu. Olen rahul. Ma ei ole hakanud muid kohti vaatama,” kinnitab Eesti esikonservatiiv.
“Mul on peatuspaik, mis on parem kui hotell, aga ma käin Brüsselis tööl ja mu kodu on Rohuneemes,” räägib saadik, kelle sõnul valitseb Brüsselis pidev seltskonnamürgitus ja kellel Eestis on alati palju tegemist.
Tunne Kelami tegevust Eesti eest Euroopas võib võrrelda ShakespeareŽi näidendiga: isegi kui satub vilets lavastaja või nõrgad osatäitjad, pole seda võimalik täielikult tuksi keerata. Teet Korsten küsitleb Kelamit ka totalitaarse kommunismi kuritegude hukkamõistmise teemal. Välja kooruvad olulised vastused: Lääne-Euroopa parlamendisaadikud hoiavad oma uute kolleegide minevikku puudutavatest küsimustest instinktiivselt eemale, sest see on ebamugav.
“See ei ole lihtsalt huvipuudus, vaid häbi ja hirmu segu, miks hoidutakse eemale nii probleemsest teemast, millesse liigne süvenemine võib kaasa tuua etteaimamatuid ja mittesoovitavaid tulemusi,” kinnitab Kelam, tõdedes, et kommunismi laipa ei ole ja see nähtus elab edasi.
Riigimees, teadlane ja kunstnik
Raamatu kõige kõnekamad sõnad lausutakse lõpus. Tunne Kelamit iseloomustavad Euroopa poliitikud, tema isiklikud sõbrad ja fraktsioonikaaslased.
Inglase Christopher Beazley sõnul rabab Kelam esmakordsel kohtumisel nelja omadusega. Need on viisakus, võimekus, sügavad veendumused ja julgus. “Ta on korraga riigimees, teadlane ja kunstnik! Ta on parimaid oma riigi esindajaid, keda tean!”
Sakslane Elmar Brok tõstab Tunnet esile kui inimest, kes ei saanud ega tahtnud leppida sellega et tema kodumaa jääb sotsialistlike õnnefantaasiate küüsi.
“Veendunud eurooplasena on tal oma koht Euroopa Rahvaparteis, sest just niisugused inimesed täidavad selle eluga ja annavad liikmesriikidele näo ja hääle.”
Prantsusmaa esindaja, soomlase Ari Vataneni sõnul kiirgab Kelamist relvituks tegevat soojust. “Tunne väärtushinnangud on kindlad, ta ei vaheta neid päevapoliitilise kasu nimel. Maailmale on sellised südamega mõtlevad inimesed hädavajalikud!”
Euroopa Parlamendi praegune president, Tunne Kelami sõber juba palju aastaid, sakslane Hans-Gert Pöttering teab, et Tunne Kelamile on ühinenud Euroopa idee olnud hingeliselt lähedane aastaid. “Olles inspireeritud Euroopa integratsiooni kristlikust ja eetilisest dimensioonist, on temast kujunenud Euroopa ühtse kultuuripärandi praktilise tähtsuse eesträäkija,” kirjutab Pöttering.
Olupoliitika ja edevus võõrad
Euroopa Parlamendi hispaanlasest asepresident Alejo Vidal-Quardas nimetab Kelamit erandlikuks saadikuks, keda eeskujuks tuua. Ta rõhutab, et Euroopa Parlamendi mitmekesises ökosüsteemis on väga kerge märkamatuks jääda ja massi sulanduda. Ainult vähesed parlamendiliikmed on tõesti silmapaistvad.
“Tema laiaulatuslik kogemus riigijuhtimises, eeskuju vääriv ja teeneterohke tegevus vabaduse ja demokraatia nimel, tema tagasihoidlikkus ja tasakaalukus, kaine mõistus ja lai silmaring, tema esteetiline ja kunstiline tundlikkus ning lahke ja peen viisakus teevad temast suurepärase ja alati inspireeriva kolleegi. Olupoliitika ja edevus on Tunnele võõrad,” kinnitab hispaanlane.
Euroopa Parlamendi suurim fraktsioon Euroopa Rahvapartei on uhke, et Tunne Kelam kuulub parlamenti just nende liikmena.
iii
JAANIKA KRESSA