Pärimusmuusika Ait võtab hooaja kokku

Järgmisel reedel, 28. mail peab Pärimusmuusika Ait juba teist korda  traditsioonilist hooaja lõpupidu.

Õhtu aidas koosneb kolmest osast, kell 19 algab Kulno Malva ja Loore Martma kontsertetendus “Hinged rändavad kevadeti”.

“See kontsertetendus põhineb nii Kulno Malva omaloomingul kui ka materjalil, mida ta on ammutanud pärimuskunstist. Seal on tantsu, valgust, mitmeid muid pille ka, aga põhiline on akordion, kuna Kulno ise seda TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias õpib. Selle etenduse puhul ongi tegemist tema lõputööga, mis meie hooaja lõpukontserdile sobis nagu rusikas silmaauku,” rääkis Pärimusmuusika Aida avalike suhete juht Rannar Raba.

Kuigi tegemist on laval toimuva etendusega, on aidas tavaks, et istuda saab mitte ainult toolidel, vaid ka põrandal ja tunda ennast pisut vabamalt kui traditsioonilisel etendusel. Lugu räägib vendadest-õdedest, kes ootamatult hingedemaailma satuvad ega leia sealt tagasiteed maisesse maailma. Lavale astuvad lisaks muusikud Kalle Kindel, Ruslan Trochynskyi ja näitlejad Kati Ong, Kait Kall, Ott Kartau ning Tõnis Niinemets.

Kuigi lõppkontserdi algus on pigem akadeemilist laadi, loob see ka juba peomeeleolu. Sujuvalt minnakse üle hooaja lõpupeole, mille kõige tähtsam moment algab kell 20.30 ja on ansambli Vägilased (Meelika Hainsoo, Cätlin Jaago, Jan Viileberg, Tiit Kikas, Marti Tärn, Reigo Ahven) lavaletulek koos Lauri Õunapuu, Tarmo Noormaa, Tiit Kikase ja viiulitüdrukutega.

“Lauri ja Tarmo teevad sel aastal Vägilastega ühist projekti, mille nimi on “Vägilased ja mägilased”; mägilased ses mõttes, et nii Lauri kui Tarmo on pärit Võru kandist kui Eesti n-ö mägiselt alalt,” rääkis Raba.

Vägilaste ja mägilaste etteaste rõhk tuleneb tänavuse pärimusmuusika festivali teemast.  Kava sisaldab ohtralt tantsulisi lugusid, neid õpetatakse lavalt ja kuigi otseselt ei tulda ette tantsima, räägitakse publikule, kuidas oleks hea tantsida eesti pärimustantsu.

“Lõppude lõpuks pole valesti tantsida ju võimalik, inimene peab saama tantsida nii, nagu see ta seest tuleb,” kinnitas Raba.

Pidu lõpeb etnodiskoga, mis kujutab endast maailmamuusika ja pärismusmuusika segu. See toimub aida kohvikus või terrassil — sõltuvalt ilmast. Plaate keerutab DJ Harl:Etno, kuid ka mitmed aida töötajad, eesotsas pealik Ando Kivibergiga, on panevad masinasse oma lemmikplaate.

“See on meie meeskonna kummardus oma sõpradele,” selgitas Raba,  kinnitades, et kuigi ait pakub ka plaadimuusikat, on muusika stiil ikka selgelt pärimuslik ja maailmamuusika.

Aida teine hooaeg on olnud edukas. Kui selle alguses kardeti, et eelmisel ehk esimesel hooajal tõi publiku kohale maja uudsuse võlu, siis nüüdseks on elu näidanud, et ka teisel hooajal ei jäänud aidas huvilisi vähemaks.

“Meil on alati tänuväärselt publikut jagunud, viljandlaste kõrval on siin käinud rahvast Pärnust, Valgast, Paidest ja Jõgevalt,” rääkis Raba. Viljandis on seitse  majutusasutust, kus aida pileti ettenäitamisel pakutakse 25 protsenti hinnasoodustust.

Pärimusmuusika Aida teise hooaja sündmustele tagasi vaadates meenutab Raba aida sünnipäeva, mil maja oli rahvast tulvil ja jämmimist jätkus hommikutundideni. “Täismajale esinesid ka Zetod, kes asuvad jätkuvalt populaarsuse laineharjal. Kultuuriakadeemiaga on meil hea suhe säilinud: kogu folgitemaatika on ju kunagi akadeemiast alguse saanud ja sünergia kahe asutuse vahel toimib endiselt. Tudengeid ja õppejõude on meie kontserdipubliku hulgas alati. Aida sünnipäeva puhul andsid akadeemia pärimusmuusika eriala vilistlased toreda kontserdi, mis oli väga vahetu ja natuke kooli kokkutuleku maiguline, aga samas jäi ikka sellesse raami, et ka neil, kes akadeemias pole õppinud, oli väga mõnus,” rääkis Raba.

Eesti Pärimusmuusika Keskusel on lõppeval hoojal olnud mitu esinemist ka väljaspool Viljandit. “Tallinn Music Week’il oli folgi eri, mis läks nii hästi, et rahvas ei mahtunud No teatrisse ära, Pulsti 120. juubeliaasta kokkuvõtmisel Estonia kontserdisaalis oli  koos väga suur hulk eesti säravamatest külapillimeestest,” loetles Raba.

Tartus toimunud festivali MAAjaILM korraldas samuti Pärimusmuusika Ait, tunnustades parimaid pärimus- ja etnomuusikuid. Ait on koos Raadio 2-ga  kaks aastat koostööd teinud ja etnomuusika auhindu jaganud. Etnoalane hääletus Raadio 2 koduleheküljel oli aastahiti valimise järel populaarsuselt teine.

i

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus