Reedel, 27. märtsil pidas Pärimusmuusika Ait oma esimest sünnipäeva, avades pärimusmuusika teabekogu, mis muudab nüüd kättesaadavaks laia valiku Eesti ja muu maailma muusikalisest pärandist.
Pärimusmuusika teabekogu on info- ja inspiratsiooniallikaks nii muusikaharrastajatele kui professionaalidele, nii õppuritele kui õpetajatele, lihtsalt muusikasõpradest rääkimata. Teabekogu pakub Eestis ja välismaal välja antud pärimusmuusika helikandjaid, Eesti Pärimusmuusika Keskuse korraldatud festivalide ja kontsertide salvestisi, muusikuid ja ansambleid tutvustavaid demo- ja promomaterjale, erinevaid pärimuskultuurialaseid trükiseid, sealhulgas noodi- ja õppematerjale, teavet muusikute, kollektiivide, pärimusmuusikasündmuste ja infoallikate kohta, samuti mitmekesiseid tehnilisi võimalusi hõlbustamaks tööd õppematerjalidega.
„Pärimusmuusika teabekogu on ellu kutsutud selleks, et muuta igaühe jaoks paremini kättesaadavaks meie rahva hingekosutus, mida on läbi aastasadade või suisa -tuhandete muusikalisse vormi valatud ja edasi kantud,” sõnas teabekogu juhataja Aleksander Sünter.
Teabekogu koosneb fonoteegist, raamatukogust ja infokeskusest ning pakub teavet ja inspiratsioonimaterjali nii muusikaharrastajatele kui professionaalidele, lihtsalt muusika- ja pärimuskultuurihuvilistest rääkimata.
Pärimusmuusika Aidas on praegu 4500 teavikut, millest poole moodustavad plaadid, heli- ja videosalvestised, ülejäänud on raamatud, noodid ja pisitrükised. Kogu täieneb pidevalt, aktiivset koostööd tehakse teiste arhiivide ja erialase info vahendajatega nii Eestis kui väljaspool (Eesti Rahvaluule Arhiiv, Euroopa digitaalseid muusikaarhiive ühendav võrgustik DISMARC jne).
Kogu koondab 16 aasta jooksul kogunenud Viljandi pärimusmuusika festivaliga seotud salvestisi ning infomaterjale ning erinevate muusikute demo- ja promomaterjale. Teavet jagatakse ka Eesti pärimusmuusikakollektiivide ja -sündmuste kohta.
Erialase info koondamise kõrval näeb teabekogu oma missioonina kokku koondatud materjalide põhjal õppematerjalide väljaandmist. Näiteks on hetkel kirjandusmuuseumi kogudest kokku kogutud kõik parmupilli- ja torupillilood ning nende põhjal koostatakse õppematerjale ja repertuaarikogumikke tänastele muusikutele.
Teabekogu on avatud esmaspäevast reedeni kell 10-17. Esialgu materjale kaasa laenata ei saa, küll aga pakutakse mitmekülgseid tehnilisi võimalusi hõlbustamaks kohapealset tööd. Aja jooksul on plaanis teha teabekogu materjalid seaduste piires kättesaadavaks ka üle interneti.
JAANIKA KRESSA