Keskmine palk tõusis 2013. aasta esimeses kvartalis 900 euroni. See on 6,3 protsenti kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal. Seega on palgakasv esimeses kvartalis oodatult kiirenenud.
Meie ootasime, et palk kasvab 7 protsenti ning ega tegelik number sellest palju maha ei jäänudki. Ilma ebaregulaarsete lisatasudeta ja preemiateta suurenes kuupalk 6,5 protsenti ning tunnipalk koguni 9,1 protsenti.
Puudutas suuremat arvu inimesi
Sektorite kaupa on palgatõus üsna laiapõhjaline ning hõlmas ilmselt suuremat arvu inimesi kui varem. Tarbijate ostujõu suurenemise seisukohalt on see positiivne. Kõige kiiremini on palgad suurenenud kinnisvarasektoris (14 protsenti), mis on seotud ilmselt kinnisvara hinnatõusu ja tehingute arvu suurenemisegaselles sektoris. Info- ja sidevaldkonnas on palgakasv huvitaval kombel veidi aeglustunud, kuigi see on viimastel kvartalitel kõige paremini edenenud majandusharu. Esimeses kolmes harus – infos ja sides, energeetikas ning finantssektoris – on keskmine palk peaaegu võrdsustunud, vahed on väga väikesed ja selget liidrit enam pole.
Majanduse tervisele on positiivne ka see, et palgakasv era- ja avalikus sektoris oli võrdne. Kuigi eraldi võetuna oli palgakasv avalikus halduses keskmisest kiirem (9,4 protsenti).
Lõhede vähenemise seisukohalt on tervislik ka see, et kõige madalamate palkadega sektoris – muud teenindavad tegevused – oli palgakasv üks kiiremaid.
Palgakasv jätkub
Kogu majanduses tervikuna oli keskmise palga kasv jätkuvalt suurem kui tootlikkuse kasv samal ajal. Samas on mitmetes sektorites palgakasvuga kaasnenud hõive vähendamine ehk palgakasv on tulnud efektiivsuse arvelt. Seda eriti märgatavalt finants- ja energeetikasektoris, aga ka töötlevas tööstuses ja hariduses.
Järgnevateks kvartaliteks ootame umbes 7-protsendist palgakasvu jätkumist. Kuna inflatsioon on alanemas, siis kasvab veidi ka reaalpalk.
Reaalpalga kasv kiirenes veidi juba esimeses kvartalis, jõudes eelmise kvartali 2,4 protsendilt 2,8 protsendini.
Koos hõive 1,4-protsendise kasvuga loob suhteliselt tugev palgakasv soodsa pinnase tarbimise kasvu jätkumisele.
i
RUTA ARUMÄE, SEB majandusanalüütik