Palamusel tehakse liiklusteatrit

Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumis tehakse tuleval nädalal liiklusteatrit: Jõgeva Linna Teater mängib seal Jõgevamaa ja naabermaakondade 4.-6. klassi õpilastele lavastust “Teele Tootsiga tänaval”.

Jõgeva Linna Teater osales tänavu kevadel maanteeameti välja kuulutatud üleriigilise liiklusohutuse suurendamise ja liikluskasvatuse edendamise alaste projektide konkursil ja osutus üheks kolmekümne viiest, kes oma ideele selles voorus rahastuse sai. Kui rahastusotsus langetatud, tuli Jõgeva Linna Teatri eestvedajal Janek Varblasel asuda liiklusteemalise lavaloo teksti kirjutama. Et põhiametilt on Janek Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi arendus- ja projektijuht, nägi ta mängupaigana kohe kõnealust muuseumi. Ja selle üle, kes võiksid olla lavaloo tegelased, ei tulnud siis ju enam pikalt mõelda: need tuli võtta loomulikult “Kevadest”.

“Kunagi, kui Oskar Lutsu huumoripreemia laureaadid meie muuseumis võistu följetone kirjutamas käisid, ütles Toomas Kall: “Mis meil viga kirjutada, kui Luts meile sellised karakterid ette on andnud!” Need on kuldsed sõnad: “Kevade” tegelastele saab tõepoolest mistahes teksti üles ehitada,” ütles Janek Varblas.

Teele ja Toots on liiklusteemalises tükis küll tänapäeva noored, kes armastavad joosta ja jalgrattaga sõita ning asuvad teele linna suurde spordihalli, et seal võistlustel osaleda.

Kahest tegelasest on Toots see kärsitum, kes vahel midagi valesti teeb, Teele aga see mõistlik, kes nii Tootsile kui ka pealtvaatajatele õigeid liikluses käitumise reegleid meelde tuletab. See, mis algul valesti läheb, tehaksegi pärast Teele juhendamisel koos publikuga uuesti ja õigel viisil läbi. Lõpuks jõuavad Teele ja Toots õnnelikult võistlustele ja saavad auhinnaks kastitäie helkureid, mis vaatajatele etenduse lõpus korraldatava viktoriini käigus välja jagatakse.

Neli teemat

Näitemängu teksti kirjutamisel oli Janek Varblasele heaks konsultandiks maanteeameti liikluskasvatuse spetsialist Kai Kuuspalu.

“Ta aitas täpsustada termineid ja kontrollida teksti vastavust liiklusseadusele,” ütles Janek Varblas.

Tema sõnul on näitemängu sisse kirjutatud neli teemat: sõidutee ületamine, liiklemine kõnniteel või teeservas, liiklemine vihmas ja pimedal ajal ning jalakäijaid ja rattureid puudutavad liiklusmärgid. Tutvust tehakse ka valgusfooriga.

Teele ja Tootsi ossa kutsus Janek Varblas Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi õpilased Susan Kolde ja Artur Aunapi. Esimese näitlejavõimeid teadis ta hästi, sest Susan on varem kaasa teinud kahes Janeki hiljutises lavastuses – “Inishmore’i leitnandis” ja “Mikumärdis”. Arturit teadis Janek rohkem tubli muusikamehena, aga selgus, et tal tuleb ka näitlemine hästi välja.

Proove alustati õppeaasta alguses. Et Susan ja Artur on mõlemad üsna hõivatud noored inimesed ega ela kumbki Palamusel (Susani kodu on Luual ja Arturi kodu Tabiveres), on nende üheks ajaks proovile saamine olnud keeruline. Ent nüüd hakkab lavastus siiski valmis saama. Näitlejate tegevust toetavad etendustel vahva lavakujundus, mille elementideks on ristmikke moodustavad majanurgad ja liiklusmärgid, samuti muusika ja heliefektid.

“Mulle väga meeldib näidelda ja minu meelest on tore kaasa lüüa ka sellises “tarbetükis” nagu “Teele Tootsiga tänaval”,” ütles Susan Kolde. “Ning usun, et sellest, kui lastele liiklusalased põhitõed üle korrata, on kasu.”

Vaadata saab tasuta

Teele rolliks valmistudes tuli Susanil liiklusreegleid suisa pähe õppida, aga ta usub, et nooremate laste ees seistes tuleb tal mõni seadusest võetud keeruline lause arusaadavuse mõttes natuke lihtsamaks kohendada. Kui varasemates lavastustes on Susanil tulnud vaid lavapartneritega dialoogi pidada, siis nüüd tulebki tal suhelda ka publikuga, kusjuures üsna noore ja kärsitu publikuga.

“Natuke pabistan küll, kas lastega kontakti saan ja kas nad mind kuulavad, aga ega pikalt kannatada tule: tõde selgub esmaspäevasel esietendusel,” ütles Susan ja kiitis Arturit, kellega tal proovide käigus hea lavaline klapp tekkis. Liiklusteema on mõlemale südamelähedane, sest mõlemad käivad autokoolis. 12. klassis õppiv Artur on seal lõpusirgele jõudnud, 11. klassis õppiv Susan alles alustas.

Küsimusele, kui korralik liikleja ta ise on, vastas Susan, et võiks olla korralikum. Nagu liiklusteemalises teatritükiski meelde tuletatakse, on tänaval ohtlik liikuda, kui kõrvaklapid peas on.

“Mul mõnikord ununeb ikka üks klapp kõrva. Aga see-eest olen ma tubli helkurikandja. Iseasi, et helkurid kipuvad alatasa ära kaduma,” tunnistas Susan.

Lavastusega “Teele Tootsiga tänaval” antakse Palamuse muuseumis tuleva nädala viie päeva jooksul seitse etendust. Kohad on neile enamasti juba broneeritud, ent mõnele etendusele mahub vaatajaid veel juurde. Tänu Maanteeameti, Eesti Kultuurkapitali ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu toetusele, saavad lapsed etendust vaadata tasuta.

“Teele Tootsiga tänaval”

*Jõgeva Linna Teatri liiklusteemaline lavastus.

*Teksti autor ja lavastaja on Janek Varblas, osades Susan Kolde ja Artur Aunap.

*Lavastusega antakse Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis 27.-31. oktoobrini 7 etendust.

*Lavastuse väljatoomiseks sai Jõgeva Linna Teater maanteeametilt 2050 eurot projektiraha. Projekti kaasrahastajateks on Eesti Kultuurkapital ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liit. Palamuse kihelkonnakoolimuuseum panustab lavastusse köetud ja valgustatud mänguruumi võimaldades.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus