Pidustused avati reede õhtul tavatus kohas ? Palamuse kirikus ?, sest seal mängiti maha ka esimene tükk, Palamuse Amatöörteatri “Mõrv katedraalis”. Näitemängupidustuste aegne etendus oli üksiti selle lavastuse esietendus. Pikemalt saab sellest lugeda tänase Vooremaa kultuuriküljelt.
Laupäevane päev oli siis kooliteatrite päralt. Keskastme truppidest astusid üles Esku Lasteaed-Algkooli näitering Ellen Niidu tekstil põhineva näitemänguga “Miks me nii räägime?”, Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja noorem trupp Leelo Tungla näidendiga “Mari ja Roosikrants” ning Torma Põhikooli näitering Henno Käo tekstidel põhineva lavastusega “Mäng napakate juttudega” ja improviseeritud lavamänguga “Seotud”.
Selle kategooria truppide hindamisel oligi ?üriil, mille koosseisu kuulusid Ugala teatri lavastaja Kaarin Raid, muusik Triinu Taul ja Tartu Miina Härma Gümnaasiumi kooliteatri näitleja Kärt-Katrin Kull, kõige rohkem peamurdmist, kas anda peapreemia ja saata edasi üleriigilisele keskastme kooliteatrite festivalile (see toimub aprilli lõpus Tartus) tormalaste nutikate ideedega pikitud, ent natuke laialivalguv “Seotud” või Liblikapüüdja heal tasemel, aga traditsiooniline “Mari ja Roosikrants”. Eelistada otsustati lõpuks siiski Torma truppi.
Oma käekiri
Ülle Sääliku juhendatav Torma kooli näitering pani endast kõnelema juba möödunud aastal. Tänavuste lavastuste põhjal võib öelda, et Ülle Säälikul hakkab välja kujunema oma lavastajakäekiri, et tal on nutikaid ideid ja tugevat sotsiaalset närvi ning et ta oskab lapsed nii ajude kui kehaga tööle panna.
Lavamäng “Seotud” algas igatahes nii hiilgavalt välja mõeldud ja võimsalt välja mängitud tummstseeniga (erinevatesse poosidesse tardunud näitlejad hakkasid end hüpiknukkudena liigutama, kui n-ö juhuslik möödakäija laest alla rippuvaid nööre tõmbas!), et Kaarin Raidki oli sunnitud tõdema:
“Sellise asja tegemise juures oleks kohe ise olla tahtnud!”
Edasi läks asi tema meelest küll tükati segaseks, aga igavaks allakirjutanu arvates küll mitte, sest üsna valusal viisil said läbi võetud paljud tänapäeva Eesti probleemid. Ja seoseid tekkis võib-olla rohkemgi, kui tegijad ise tekitada kavatsesid. Kui lavastajal millestki puudu jäi, siis ehk selgema dramaturgilise joonise ja ühtse terviku loomise oskusest. Aga need tulevad kindlasti ajapikku koos kogemustega.
Liblikapüüdja “Mari ja Roosikrantsi” (lavastaja Lianne Saage-Vahur) trumbiks oli väga hea algmaterjal, selge lavastusjoonis, tugevad näitlejatööd ja nii noorte näitlejate kohta väga hea lavakultuur. Päris kahju, et kahte truppi riigifestivalile edasi saata ei saanud!
Tõsiste konkurentideta
Gümnaasiumiastmes Liblikapüüdja vanemal trupil tõsiseid võistlejaid ei olnud. Nii Jõgeva aleviku kultuuriseltsi Vanaveski näiteringi lavastus “Vigased pruudid” (lavastajad Jaanika Suvvi ja Margus Ess) kui ka Põltsamaa kultuurikeskuse näiteringi Viribus Unitus lavastused “Vapper keefir” ja “Väike nõid” (lavastaja Keiu Kess) olid küll lustiga mängitud, aga ühel olid ühed, teisel teised ja kolmandal kolmandad puudujäägid. “Väike nõid” oli näiteks nii lühikeseks kärbitud, et sü?eest polnud õieti midagi järele jäänud.
Liblikapüüdja “Lõõmav pimedus” ? A. B. Vallejo näidendil põhinev Lianne Saage-Vahuri lavastus pimedate koolist, kus uue ja teistest erinevalt mõtleva õpilase saabumine käivitab traagiliselt lõppeva sündmuste ahela ? oli ses kontekstis tõesti klass omaette. Seda ei tajunud mitte ainult ?ürii, vaid ka publik, kes vaatamata sellele, et tegemist oli pika teatripäeva viimase etendusega, jälgis laval toimuvat hiirvaikselt ja hinge kinni pidades.
Niisiis: gümnaasiumiastmes pälvis peapreemia ja esindab maakonda gümnaasiumiastme kooliteatrite üleriigilisel festivalil (see toimub eeloleval nädalavahetusel Pärnus) Liblikapüüdja. Sügisel Võrus toimuvale harrastusteatrite riigifestivalile läheb mõistagi Palamuse Amatöörteater kui ainus maakondlikul ülevaatusel osalenud täiskasvanute trupp.
Nagu ikka, andis ?ürii välja ka näitlejapreemiaid. Keskastme truppide näitlejate hulgast pälvis preemia Jõgeva Gümnaasiumi õpilane Tanel Sakrits (Mari isa lavastuses “Mari ja Roosikrants”), gümnaasiumitruppide näitlejate hulgast Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilane Annika Lehtla (tädi Rumpumpel lavastuses “Väke nõid”) ja Jõgeva Gümnaasiumi õpilane Joonas Paas (Ignacio lavastuses “Lõõmav pimedus”) ning täiskasvanud näitlejate hulgast Ivar Vinkmann (üks rüütlitest Palamuse Amatöörteatri lavastuses “Mõrv katedraalis).
Lisaks üheksale konkureerinud lavastusele nägi publik näitemängupidustustel ka üht konkursivälist. Tartus tegutsev Vilde näitemänguselts etendas ameeriklase Charles Bukowski ja eestlase Arvo Valtoni tekstidel põhinevat Raivo Adlase lavastust “Vajatakse naist”. Tahe ja ühtaegu lahe teatripala oli seegi. Ning oli heaks täienduseks Jõgevamaa truppide poolt pakutule.
RIINA MÄGI