Palamusel on võimalus õppida mardisantimise teooriat ja praktikat

Varsti kättejõudvate mardi- ja kadripäeva kommete põlvest põlve antud ehedus püsib siis, kui tunneme vanu rahvakombeid. Sel eesmärgil toimub 1. oktoobril koolitus santimistavadest ka Palamusel. 


2018. aastal alguse saanud koostööprojekti „Hakkame santima!“ korraldavad Eesti Folkloorinõukogu ja Eesti Rahvakultuuri Keskus.
„Eesmärgiks on tõsta teadlikkust Eesti sanditamiskombestikust ja inspireerida inimesi minema kadri- ja mardisanti jooksma. Selleks, et säiliksid meie enda mitmekesised sanditamistraditsioonid just perede, noorte ja teiste inimeste elavas kasutuses, ongi aktsioon ellu kutsutud. Ülemöödunud ja möödunud aastal toimus „Hakkame santima!“ üle Eesti erinevates kogukondades. 2018. aastal oli fookus mardipäeval, 2019. aastal kadripäeval ning sel aastal tõstame taas esile mardisantide traditsiooni,“ ütles „Hakkame santima“ maakonna kuraator, Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist Pille Tutt.
Koolitused toimuvad kolmele sihtrühmale – lasteaiad ja algklassid, põhikool ja gümnaasium ning kogukonnad. (eestvedajad, külavanemad, pered, eakad, noored jt huvilised) Koolitustel on kolm 1,5 tunni pikkust osa, mida juhendavad valdkonna eksperdid nii teoreetikud kui ka praktikud.
„Koolitust mardipäeva traditsiooni ajaloost, kujunemisest, erinevate andmebaaside kasutamisest, materjalide (lood, laulud, mängud) leidmiseks juhendavad Reet Hiiemäe, Mari Lepik, Vivian Siirman või Kristi Pumbo. 
Praktilist väljaõpet, milleks on marditraditsioonide läbimängimine (lood, tantsud, laulud, mardipidu, mardipere roll) õpitakse Kairi Leivo, Terje Puistaja või Meelika Hainsoo juhendamisel. Selles osas, kuidas kaasata erinevaid huvigruppe, sealhulgas lapsevanemaid, kooli, kogukonda, jagavad nõuandeid Krista Habakukk, Ivika Nõgel, Eha Paas, Krista Pedak või Margus Timmo,“ lisas kuraator.
 Palamuse muuseumis ja EELK Palamuse Püha Bartholomeuse koguduse saalis toimub koolitus lasteaedade, algklassi, põhikooli ja gümnaasiumi õpetajatele.
Koolitust „Hakkame santima“  korraldab  Eesti Folkloorinõukogu koostöös Eesti Külaliikumisega Kodukant. Registreerida saab koolitusele telefonil  521 1967 ja meiliaadressil pille.tutt@gmail.com.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus