Läinud nädala kolmapäeval esitleti Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis Kätlin Kaldmaa lasteraamatut „Ajalend“, mis leiab tee kõigi Jõgevamaal tänavu esimese klassi minejate koolikotti. Värske raamat antakse üle sügisel, mil lapsed lähevad Palamuse muuseumi pidama traditsioonilist vana aja koolitundi.
Tava, et Jõgeva maakonna esimeste klasside õpilased kohe koolitee hakul Palamuse muuseumi vaatama ja vana aja koolieluga tutvuma viiakse, sai alguse 2004. aastal ning igale lapsele raamatu kinkimine käib selle tava juurde. Esialgu jagati lastele Heiki Vilepi raamatuid, kus Jõks tutvustas maakonda. Kuna need raamatud said otsa, tekkis vallas ja muuseumis idee, et vaja oleks uut teost.
Valmis kolm versiooni
„Käis läbi mõte, et raamatu võiks kirjutada inimene, kes on maakonnaga seotud ja nii jäigi mõte Kätlin Kaldmaa peale,“ rääkis muuseumi juhataja Arne Tegelmann. Ühtlasi oli soov, et raamat oleks seotud vanema kooliajaga ning kasutada võiks Teele Straussi muuseumi tarbeks tehtud illustratsioone, mida lapsed võiksid ise värvida.
„Alustasime protsessiga aasta tagasi. Olen Palamusel keskkoolis käinud ja see oli minu üleskasvamisel tähtis koht,“ ütles kirjanik, kes kirjutas raamatust kokku kolm versiooni. „Esimene versioon oli üsna „Kevadega“ seotud. Vaatasin, et see ei lähe mitte, sest tahtsin lastele näidata rohkem minevikku kui olevikku. Pärast teist versiooni tõmbasin pidurit ja mõtlesin, kuhu ma minna tahan ja mida teha,“ rääkis Kaldmaa raamatu sünnist.
Nii jäi kirjaniku silm pidama aastal 2019. „Mõtlesin, kuhu lapsed võiksid aastast 2019 sattuda. Käisin läbi selle, mis ajast räägib „Kevade“, mis ajal käisid koolis Oskar ja Theodor Luts, kes olid õpetajad, milliseid vahendeid kasutati. Sammhaaval ronisin seisakust välja,“ rääkis Kaldmaa.
Nõnda sündis idee, kus raamatu peategelased Rosa ja Kevin satuvad 2019. aasta tulikuumast suvest 1899. aasta kibekülma talve.
„Juba algusest peale on võrdlusmoment, et lapsel tekiks side oma vanavanavanematega ning teadmine, et maailmas ei ole asjad alati olnud nii nagu praegu. Usun, et raamat on pika kasutusajaga ja iga uue lugemisega tuleb sealt välja uus teema,“ ütles Kaldmaa.
Sees ka olulised teemad
Peale selle põimis autor värskesse raamatusse olulisi teemasid, näiteks laste õiguste deklaratsiooni, et noored lugejad teaksid oma õigusi ning oskaks enda eest seista. Ka tegelaste valik ei ole juhuslik. „Peategelased on poiss ja tüdruk. Minu jaoks on võrdõiguslikkus tähtis osa elust ning Rosa ja Kevin on alati sarnasel positsioonil,“ ütles autor.
„Põimisin sisse väikeseid toredaid lookesi, et ka väljaspool suuremat lugu oleks põnevust juures. Kuna lastele meeldivad kummitus- ja tondilood, siis leiab sealt ka neid,“ lubas autor.
Ja kuna lapsed on kõige suuremad kriitikud, konsulteeris ta raamatu nüansside puhul just sihtrühmaga. „Ise võib minna liiga tehniliseks,“ põhjendas ta.
Ühtlasi pani raamatu autor südamele, et lastega tuleb koos lugeda. „Tahaksin, et täiskasvanud loeks seda raamatut lastega koos, sest siin on palju teemasid, mida arutada.“
Värsket raamatut „Ajalend“ trükiti 1750 eksemplari ning selle tiraažist peaks jätkuma viieks aastaks. Raamatu andis välja Palamuse kihelkonnakoolimuuseum Eesti Kultuurkapitali, Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskuse ning haridus- ja teadusministeeriumi toel.
KERTTU-KADI VANAMB