Palamusel juhatati möödunud neljapäeval pidulikult sisse Palamuse esmamainimise 775. aastapäeva tähistavate sündmuste sari. Palamuse Püha Bartholomeuse kirikus andis kontserdi vaimuliku ja vanamuusika ansambel Triskele ning pühitseti juubeliaasta lipp.
Palamuse sünnilegendi järgi parvetanud kolm Kärkna kloostri munka mööda Amme jõge ja leidnud just praeguse Palamuse kohale jõudes, et sellesse looduskaunisse paika tuleks uus kirik rajada. Esimene kirjalik tunnistus selle kiriku ja üksiti Palamuse olemasolu kohta pärineb Rooma paavsti Gregorius IX sulest: 20. novembril 1234 on ta oma märkmetes maininud Palamuse vaimulikku Theoderici. Seepärast lõpevadki juubeliaasta sündmused 20. novembril 2009. Avastart anti aga täpselt aasta varem.
„Terve aasta peale jagasime juubeliüritused ära sellepärast, et nii mahub programmi rohkem eriilmelisi ettevõtmisi ning neist saab osa laiem ring huvilisi,“ ütles juubeliaasta korraldustoimkonna esimees Arne Tegelmann.
Tema sõnul said juubeliaasta kava koostamisel kaasa rääkida kõik soovijad: kultuuri- ja muud asutused, mittetulundusühingud ja eraisikud. Konkursi tulemusena valiti välja juubelilogo, mis on kujutatud ka neljapäeval EELK Palamuse koguduse õpetaja Jaan Nuga poolt pühitsetud juubeliaasta lipul. Juubeliaasta kavas, mida tutvustavaid flaiereid neljapäeval kirikus jagati, on küll üsna suur osakaal sellistel sündmustel, mis nii või naa oleksid toimunud, ent nüüd on need koondatud ühte ülevaatlikku nimekirja.
Kontserte ja näitusi
Kõige enam leiab juubeliaasta kavast kontserte ja näitusi. Kontsertidest toimuvad esimesed juba detsembris: 11. detsembril saab Palamuse rahvamajas kuulata ansamblit Noorkuu ja 16. detsembril pianist Rein Rannapit. Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis toimuvatest näitustest tõi Arne Tegelmann eriti esile neid, mille autorid Palamusega seotud. Märtsis saab näha praegu Palamusel elava Andres Rõhu maale ja tema kujundatud raamatuid, oktoobris pannakse üles Luualt pärit Sille Annuki fotonäitus „Portreed“. Augustis ja septembris on muuseumi näitusesaal aga Palamuselt pärit kunstnike ühisnäituse päralt.
Et Palamuse juubel on üksiti kiriku juubel, siis on sümboolse tähendusega ka kas kirikuteemalist näitust — juunis-juulis eksponeeritav „Kirikukellad Eestis“ ja novembris-detsembris eksponeeritav piiblinäitus.
Palamuse Amatöörteater toob juubeliaastal välja kaks lavastust. Üks neist on Oskar Lutsu „Paunvere“, mis esietendub märtsi lõpus, suvelavastuse pealkiri pole veel teada. Märtsi lõpus saavad teoks ka Palamuse teatripäevad, aprillis tantsupäevad, juunis kunstipäevad ja augustis Thedor Lutsule pühendatud filmipäevad. Tähistatakse ka 40 aasta möödumist alushariduse andmise algusest Palamuse vallas (mais), peetakse tantsurühma Paunvere Tootsid-Teeled 35. ja Palamuse naisansambli 30. sünnipäeva pidu (märtsis ja aprillis), seltside päeva Kaareperes (märtsis), omakultuuripäeva külades (juunis) jne.
Põhisündmused augustis
Juubeliaasta kulmineerub augusti kolmandal nädalavahetusel.
„Kindlasti tahame sel ajal korraldada ühe suure noorteürituse,“ ütles Arne Tegelmann. „Toimub ka pidulik jumalateenistus, kus teenivad kaasa välismaa sõpruskoguduste esindajad. MTÜ Look eestvedamisel korraldataval kontserdil loodame esinemas näha Pärnu Linnaorkestrit Jüri Alperteni juhatusel ning siitkandist pärit ja praegu välismaal tegutsevaid noori muusikuid, pianist Triinu Boutahiri ja mezzosopran Kadri Tegelmanni.“
Kindlasti antakse esinemisvõimalus ka juubelile saabuvatele külaliskollektiividele ning korraldatakse veslusring Palamuse arenguvõimaluste teemal. Juubeliaasta põhisündmuste ajaks valmib režissöör Rein Raamatu käe all Palamuse-teemaline vaatefilm.
Juubeliaastale tõmbab joone alla 20. novembril 2009 Palamuse rahvamajas toimuv konverents.
„Konverentsi kava ei ole me veel täpselt paika pannud, aga seda oleme otsustanud küll, et „Kevadest“ me seekord ei räägi: seda on juba muudel üritustel üsna palju tehtud. Üks võimalikke teemasid, mida käsitleda tahaksime, on see, kuidas sõjad on mõjutanud siinse kandi elu-olu,“ ütles Arne Tegelmann. „Kirikuõpetaja Jaan Nuga on nõuks võtnud välja uurida ka selle, kus asub ja mida täpselt sisaldab originaaldokument, milles Palamust esimest korda mainitud. Senini oleme me ju saanud tutvuda ainult dokumendi tõlkega.“
Palamuse juubeliaasta on alanud. Palamuslasi ja kaugemaidki huvilisi ootab ees rida eriilmelisi ja sisukaid sündmusi.
iii
RIINA MÄGI