Palamuse vallas on laulda oskavaid lapsi alati jätkunud. Selleks, et neil laulutuju püsiks, käivitati Palamuse rahvamajas 11 aastat tagasi kontsertide sari “Hea valla laululaps”. Tänavune kontsert sai teoks möödunud laupäeval ja sellel esitati Anu Röömeli laule.
Anu Röömel on praegu meie üks armastatumaid lastelaululoojaid. Mõnelgi laste laulukonkursil on juhtunud, et vähemalt pooled esitatud palad pärinevad tema sulest. Möödunud laupäeval Palamuse rahvamajas toimunud kontserdil “Hea valla laululaps” esitasid nimetatud helilooja laule Palamuse valla lasteaia Nukitsamees, Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi ja Palamuse laulustuudio noored lauljad.
Saatemuusikaga oli neile toeks kuueliikmeline bänd Karmo Toome juhatusel. Oli ka neid, kes laulsid fonogrammi saatel. Palamuse laulustuudio väike laulupiiga Kertu-Kaisa Kalamees sai aga üles astuda hoopis kohalikest noormeestest koosneva kitarritrio saatel. Kontsert algas ja lõppes ühislauluga.
Kontserdi ettevalmistamisel tegid kõige suurema töö ära Nukitsamehe lasteaia muusikaõpetaja Maire Tamm, Palamuse gümnaasiumi muusikaõpetaja Luule Toome ning Palamuse laulustuudio juhendajad Karmo Toome ja Helen Kirsi. Nemad valisid lastele laulud ja õpetasid need aegsasti selgeks. Kontserdieelsel päeval ja kontserdipäeva hommikul said lapsed aga bändiga proovi teha.
“Nii lühikese harjumis- ja harjutamisaja kohta oli tulemus päris hea,” ütles Luule Toome.
Kontserdi ajal oli publiku hulgas ka Anu Röömel ise. Loodetavasti ei pannud see asjaolu noori lauljaid ülearu närveerima.
“Tore, et siin ei rõhutud liialt kvaliteedile, vaid anti kõigile võimalus esineda,” ütles Anu Röömel pärast kontserti. “Lihtsam oleks olnud võtta paar-kolm last, kes tõesti hästi laulda oskavad, ning teha nendega kontsert ära. Aga nüüd said esinemisrõõmu paljud.”
Viljandis sündinud-kasvanud, vahepeal Tallinnas õppinud ja nüüd taas Viljandis tegutsev Anu Röömel hakkas laulukesi kirjutama juba lapsepõlves: emale sünnipäevaks jne. Tihedam ja teadlikum laulutegemine läks lahti aga siis, ta oma lapsed laulmisikka jõudsid.
Kehastub lapseks
“Ega ma teagi päris täpselt, kust need laulud minu pähe tulevad,” sõnas Anu Röömel. “Ajapikku on neid igatahes üsna palju kogunenud. Mõned laulud, mida siin esitati, olid vahepeal mul endalgi meelest läinud. Tore, et neid meelde tuletati! Kui praegu laule kirjutan, pean ka ise teatud määral tänapäeva lapseks kehastuma, et mõista, mis nende mõttemaailma täidab, mis on neile oluline, mida neil huvitav laulda oleks.”
Tundub, et Jõgevamaal on Anu Röömeli looming kuidagi eriliselt hinnatud, sest möödunud laupäevane kontsert polnud siinmail sugugi esimene läbinisti tema muusikale pühendatud sündmus. 2008. aasta mais korraldas kultuuriselts Jensel nimelt Kuremaa lossis Anu Röömeli laulude õhtu, millel esinesid Jõgevamaa noored solistid ja täiskasvanute vokaalansamblid.
Palamuse valla laululaste kontserdi ajal oli rahvamaja saal pilgeni publikut täis. Ja nii on see selle sarja kontsertide ajal ikka olnud. Lõviosa kuulajatest moodustasid noorte lauljate vanemad ja vanavanemad.
“Tore kontsert oli,” ütles lapselaste Kertu ja Karl Eduardi esinemisele kaasa elanud Merike Kull. “Natuke pikaks see ehk läks: kaks tundi on lastekontserdiks paljuvõitu. Aga samas saan aru, et lühemaks on seda ka keeruline teha: kõik tahavad ju esineda.”
Palamuse gümnaasiumi muusikaõpetaja Luule Toome lisas omalt poolt, et seekord jäeti isegi gümnaasiumi ja laulustuudio suuremad lauljad valla laululaste kontserdilt kõrvale. Aga ikka venis eeskava liiga pikaks.
Tänuväärt sündmus
Palamuse laulustuudio uus õpetaja Helen Kirsi oli laululaste kontserdil esimest korda Palamuse publiku ees: ta lisas lapsi saatnud bändi muusikasse värve oma särtsaka viiulimänguga.
“Palamuse laulustuudio põhiõpetaja Karmo Toome on mu kursusevend Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiast. Kui ta mind tänavu sügisest appi laulustuudio lapsi õpetama kutsus, olin rõõmuga nõus,” ütles Helen Kirsi. “Kuus väiksemat stuudiolast ongi nüüd minu juhendada. Muretsesin täna nende pärast, aga neil tuli laval kõik väga hästi välja. Nad on üldse väga tublid. Ja see on minu meelest väga tänuväärne, et Palamuse-suguses väikeses paigas lastele selliseid muusikasündmusi korraldatakse. Ning et lapsevanemad seda hinnata oskavad: saal oli rahvast täis ja keegi ei läinud enne ära, kui kahetunnine kontsert läbi oli.”
Tütar Saskia esinemist vaatama tulnud Kaspar Sulbist sai kontserdil eneselegi ootamatult lavamees, kes mikrofone parajasse kohta ja parajale kõrgusele sättis.
“Selgus, et helitehnik Rein Karu ei jõua saali tagumisest otsast helipuldi juurest pidevalt lavale joosta. Mul oli võimalus aidata ja tegin seda rõõmuga,” ütles Kaspar Sulp.
Temagi avaldas heameelt selle üle, et valla laululastel igal aastal selline tore esinemisvõimalus avaneb.
“Tütrele väga meeldib laulda, aga laval esinemist ta natuke pelgab. Siin on hea võimalus lavahirmust üleolemist treenida,” ütles Kaspar Sulp.
Palamuse valla esimene laululaste kontsert sai teoks 2004. aastal toonase Palamuse rahvamaja juhataja Tiina Tegelmanni eestvõttel. Siis oli sündmuse “rosinaks” see, et lapsi saatis klaveril nüüdseks meie hulgast lahkunud mitmekülgne muusik Tarmo Leinatamm.
Ka mitmel järgmisel aastal oli kontserdi tõmbenumbriks tuntud muusik kontsertmeistri rollis: Palamuse lapsed on saanud laulda Urmas Lattikase, Mihkel Mattiseni, Olav Ehala, Tõnis Kõrvitsa ja teiste klaverimängu saatel. Möödunud aastal sai aga teoks tore teemakontsert: esitati omaaegsetes laste laulusaadetes “Entel-tentel” ja “Trika-trei” tuntuks lauldud laule. Tänavu keskenduti siis ühe helilooja loomingule. Sama on plaanis teha tuleval aastal.
“Järgmisel aastal laulame Riine Pajusaare laule,” kinnitas Luule Toome.
RIINA MÄGI