Palal tänavu mälumängu juubeliturniir

Palal on alates 2011. aastast korraldatud mälumänguturniire, mis on talvel rahva igapäevastele töödele-tegemistele vahelduseks. Suurem turniir Palal kasvas välja varasematest üksikutest mälumängudest, millest aktiivselt osa võeti. Tänavune esimene mälumäng peetakse neljapäeval, 15. jaanuaril Pala kultuurimajas.

Pala kultuurimaja juhataja ja mälumängu korraldaja Margit Soieva sõnul korraldati Palal mälumänge juba ammusel kolhoosiajal ja need olid tollal väga populaarsed.  Pärast oma riigi sündi jäi mälumängude korraldamine pikaks ajaks soiku.

Pala aktiivsete kultuuritegijate eestvõttel puhuti sealsele mälumängutraditsioonile taas eluvaim sisse ja nüüdseks on seda juba viiel järjestikusel aastal suurema turniirina korraldatud. Margit Soieva lausus, et Eesti inimene on natuke laisavõitu ja tegutseb teada-tuntud põhimõttel, kus alguses ei saa vedama ja pärast jälle pidama. See tõde kehtib ka mälumängule registreeruvate võistkondade kohta.

Kirjas viis võistkonda

Esmaspäeva ennelõunase seisuga oli turniirile registreerunud viis kolmeliikmelist võistkonda. Margit Soieva usub, et ka tänavu on osalejaid lõpuks umbes sama palju nagu aasta tagasi, mil mälumänguturniirist võttis osa üheksa võistkonda. Tihti otsustatakse osalemine alles viimasel minutil. Pala mälumängu voorud peetakse tööpäevaõhtutel. Turniiri peakorraldaja sõnul tahetakse nädalavahetustel enamasti koos perega midagi ette võtta või koduseid toimetusi teha, seepärast on mõttekas korraldada mälumänge  just nädala sees.

Kui enamasti tulevad osalema mehed, siis Pala mälumänguturniiril on eelneva nelja aasta jooksul mehed ja naised enam-vähem võrdselt esindatud olnud. Senine kogemus näitab, et võistlema tulevad enamasti need, kes ka varem osa on võtnud. Margit Soieva on rõõmus selle üle, et  seekord on end kirja pannud ka noortevõistkond. Need on Pala kooli üheksanda klassi õpilased. Soieva tõdes, et noortel on võrreldes teiste mälumänguritega natuke raskem mõnedele  küsimustele vastata, sest neil on märksa vähem elukogemusi.

Naised alati võistlemas

Ka Margit Soieva on turniiril võistleja rollis, sest kuigi turniiri korraldamine on tore, on mälumängijatega ühel pool lauda istumine tunduvalt põnevam. Samasse võistkonda kuulub ka Pala valla raamatukogu juhataja Anu Saul.

Pala mälumänguturniir koosneb viiest mängust ja need toimuvad umbes kolmenädalaste vaheaegade järel. Ajakava pole päris täpne, sest tuleb arvestada nii mängijate kui ka küsimuste koostaja soovide ja võimalustega. Küsimused paneb ka sellel aastal kokku maaülikooli teadur Marko Kass. Tema  koostatud küsimused sobisid mullu Pala mälumängijatele hästi, ehkki need olid üsna keerulised. Margit Soieva lausus, et küsimused ei peagi lihtsad olema.

Esialgse kava kohaselt on finaalmäng plaanitud 28. aprillile. Maal on ju ikka nii, et tubased ettevõtmised peavad aia- ja põllutööde alguseks läbi saama. Auhinnad panevad parematele välja Pala vallavalitsus ning Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp. Traditsiooniliselt on auhinnaks raamatupoodide  kinkekaardid.

Kui viies mälumänguturniir peetud, on Pala mälumängutraditsioon Margit Soieva sõnul nii tugevalt juurdunud, et sellele peab järgnema ka kuues turniir.

On ju nii, et kõik ei tegele tantsimise, laulmise või näitlemisega ning ka neile tuleb anda võimalus seltsielus kaasa lüüa.  Pala kultuurijuht usub, et mälumängud ei kao Palalt kuhugi, vaid saavad hoogu juurde.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus