Möödunud laupäeval kaheteistkümnendat korda toimunud Pala tantsupeol oli Kodavere murdes tunnuslause „Seniaani, kui mu külä viil elab”. Peol osalesid kultuuriharrastajad erinevatest paikadest ja põlvkondadest.
Pala tantsupidu algas tavakohaselt rongkäiguga paisjärve äärest Anna Haava nimelise Pala kooli staadionile. Korraldaja, Pala kultuurimaja direktor Margit Soieva hõikas kõigi esinevate rühmade nimed, millele järgnesid kauakestvad ovatsioonid. Avatantsuks tantsiti ühiselt Kodavere kihelkonnast pärit „Siisikut”.
„Imetlemist väärivad kõik tantsurühmad oma omanäolisusega. Tantse oli erineva sisu ja stiiliga, südamlike ja koduhõngulise sõnumiga ennekõike seenioridelt, vallatuid ja väikse vingerpussiga segarühmalt, samuti naiselikelt õrnu ja lapselikult siiraid. Rahvatantsuõppeks on suure töö teinud Pala lasteaia juhataja Tiina Karu koos kolleegidega. Tantsimisel kannavad lasteaialapsed Kodavere rahvarõivaid. „Kohtasin tantsupeol tuttavat, kes ütles, et tantsuõpet silmas pidades paneks ta lapse Pala lasteaeda, kui sellele paigale lähemalt elaks,” rääkis Margit Soieva.
„Südamesse läksid ka meie peol esimest korda võimlemiskavas esinenud Aune sõnad, et talle väga meeldis ja ta kavatseb ilmtingimata rühmas jätkata. Ka see on suur tunnustus meile korraldajatele,” lisa Soieva.
Pala Tantsupeo lõputantsuks oli tavakohaselt „Oige ja Vasemba”. Rühmade juhendajad said kingituseks lilli, tantsijad tänukirjad ja kompvekikarbid. Peipsiääre valla abivallavanem Peeter Kiuru ja kultuuritööspetsialist Reet Kruup toonitasid oma sõnavõttudes, et Pala vallast alguse saanud peo traditsioon peab siinkandis jätkuma ja teatasid, et küll tuleb ka XIII Pala tantsupidu.
„Väga palju abilisi oli ka tehnilise poole pealt. Tänud Pala kooli perele, Pala teenuskeskuse töötajatele. Põhjalikult hoolitseti selle eest, et väljak oleks kenasti ehitud, tantsijad söödetud, info kavalehtedena kättesaadav, ruumid koolimajas riidevahetuseks ja jalapuhkamiseks, pildid tehtud, heli paigas,” ütles Margit Soieva.
„Väikeses piirkonnas tunnevad kõik üksteist, tugev on ka põlvkondade sidusus. See loobki sünergia kodukandi rahvakultuurisündmuste kordaminekuks. Kui külas on veel neid, kes koos midagi teha tahavad, siis me püsime,” märkis ta.
„Pala ja selle ümberkaudsed paigad paistavad silma rahvatantsijate arvukuse ja entusiasmi poolest. Siin armastakse rahvakultuuri, osatakse seda hoida ja edendada,” ütles pidu külastanud Riigikogu maaelukomisjoni esimees Aivar Kokk.
Pala tantsupeol esinenud kultuurikollektiivid ja nende juhendajad
Pala lasteaia rühm – õpetaja Tiina Karu
Pala kooli 1.-2. kl. ja 3.-4. kl. rühmad – õpetaja Marve Juursalu
Alatskivi Keskkooli 3. klassi tantsurühm – õpetaja Kerli Kasar
Pala kooli tantsurühm Tantsusõbrad – õpetaja Helle Värs
Naisrühm „Keerutajad”, segarühm „Tuuritajad” ja Assikvere Leedid õpetaja Malle Weinrauch ühtlasi peo üldjuht
Alatskivi rühm „Õhakanupp” – Vaike Pärn
Naisrühmad „Lahe” ja „Torma” – Julia Tross
Naisvõimlejad – Kaie Anderson ja Margit Soieva
JAAN LUKAS