Pala vald tähistab veerandsajandat sünnipäeva

Homme tähistatakse Pala kultuurimajas 25 aasta möödumist Pala vallale omavalitsusliku staatuse andmisest, sünnipäeval vaadatakse tagasi tähelepanuväärsematele tegemistele ja saavutustele.


Pala valla veerandsajanda sünnipäevapeo sissejuhatuseks esitavad Anna Haava nimelise Pala kooli õpilased õpetaja Leili Linnu kokkupandud luulekava, mille sõnumiks on, et noortel on unistusi ja juba ka aimatavaid eluraskusi, mida trotsida tuleb, kuid praegu ollakse veel siiski kodus, turvalises ja heas keskkonnas. “Mõtteks on, et me loome ise maailma, milles oleme,” ütles Lind.

Seitsmenda klassi õpilased tulevad publiku ette Henno Käo luulest koosneva kavaga “Kuidas käsi käib?”. “Õpilased ootavad etteastet valla sünnipäeval entusiasmi ja põnevusega,” lausus juhendaja, õpetaja Marve Juursalu. Lasteaialapsed õpetaja Tiina Karu juhendamisel toovad tervituse tantsuna.

Rõhutab elukeskkonda

Pala vallavanem Jozsef Weinrauch märkis, et toob sünnipäevakõnes iseäranis esile kordaminekuid, mis seotud tervisliku ja spordisõbraliku keskkonna loomisega ning turvalisusega. “Nendeks on valgustatud suusaradade rajamine, nüüdisaegse katte paigaldamine Pala kooli staadionile, ökopaisjärve saamislugu, tänavavalgustuse paigaldamine, nägusa väljanägemise andmine vallamajale.”

“Saal saab sünnipäevaks dekoreeritud ikka Pala valla värvides: kollane, roheline, sinine,” lausus Pala kultuurimaja direktor Margit Soieva.

“Just mõned päevad tagasi mõtlesin, et 25 aastat on olnud pikk, ja samas väga lühike aeg. Vallale staatuse andmise pidu peeti 25 aastat tagasi maikuus. Olin sel ajal viimaseid kuid tööl Nõva ühismajandis, 1. juulist 1992 alustasin tööd Pala vallavalitsuses. Laulsin koos segakooriga aktusel ja aitasin vallamaja naisi peo korraldamisel,” meenutas Soieva.

“Meelde jääb pigem hea. Väga palju on tulnud õppida, olen saanud tõeliselt palju uusi sõpru ja tuttavaid. Iga asi meie elus kannab mingit eesmärki ja tuleb siis, kui selleks aeg. Olen väga emotsionaalne ja kipun sageli “üle keema”, siis sikutavad mu vallasekretärist õde Maire või kultuurimaja hea abiline Enely mu taas maa peale tagasi. Aga igasugune sebimine ja organiseerimine on mulle alati meeldinud – ju siis leidis saatus, et mingiks hetkeks tasub mulle kultuuritöö ette sokutada. Mõnikord, kui hing on ikka väga täis, siis olen pahvatanud, et läheks mujale… Aga see on olnud tõesti vaid emotsioonipuhang. Mu väike Pala on mulle kodu ja väga oluline koos kõigi oma inimestega, koos hea, ja mõnikord ka mitte nii heaga – aga siiski omaga,” rääkis ta.

“Kurb, et valla 25. pidu ei näe endised armsad töökaaslased Sulev Ottson ja Tiina Juhkov, kes lahkusid meie hulgast igaviku teele möödunud suvel. Mõtlen neile tihti, sest nad jätsid endast särava jälje ja töökaaslastena olid hästi südamlikud, abivalmis ja head inimesed. Loodan väga, et nad kusagil pilve peal jalgu kõlgutades ajavad omavahel juttu ja on siiski koos meiega,” mõtiskles Soieva.

Sulev Ottson (1944-2016) oli Pala külanõukogu esimees ja taasiseseisvunud Eesti esimene Pala vallavanem.

“Selleks, et külanõukogust vald saaks, tuli teatavasti koostada arengukava, mille kokkukirjutamisega olid ametis piirkonna mõtteerksamad ja tegusamad inimesed. Arengukavas keskendusime majandusvaldkonnale,” on Ottson meenutanud raamatus “Maakonna ja omavalitsusjuhid Kalevipoja tegude maalt”.

Tunnistuse omavalitsusliku staatuse saamise kohta andis Pala vallale üle toonane Jõgeva maavanem Priit Saksing.

Ühtehoidev rahvas

“Minu tööaastate suuremaks ettevõtmiseks oli Pala koolimaja põhjaliku renoveerimise algus. Pala vald on mulle meelde jäänud ühtehoidva rahva ja kultuuripärandi, ennekõike kodavere murde ja Anna Haava loomingu hoidmise ja tutvustamise poolest,” ütles aastatel 2000-2007 Pala vallavanem olnud Kalev Kurs.

“Territooriumilt väikese Pala valla rahvas on tuntuks saanud oma töökuse, järjekindluse ja vaimsusega,” ütles Jõgeva maavanem Viktor Svjatõsev. Õnnesoove ütlema on oodata ka Jõgevamaa rahvakultuurispetsialisti Pille Tutti  ja mitmeid teisi avaliku elu tegelasi. Külas on delegatsioon Pala valla Ungari sõpruspiirkonnast, Senyöst, kes esineb ka kultuuriprogrammiga.

“Loodame, et tänasesse Pala valda jäävad ka tulevikus hubased kodud, meeldivad inimesed, olulised asutused, mitmekülgne kultuuri- ja spordielu. Elame veel,” ütles Pala vallavolikogu esimees Ene Toom.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus