Maakonna staažikaim haridusjuht, Anna Haava nimelise Pala Kooli direktor Malle Weinrauch leiab, et on oma ametisse ehk ülearu kauaks jäänud. Vastutusrikast ja vaheldusrikast tööd jätkama ergutavad teda aga ennekõike meeldivad kolleegid ning toredad ja vaimukad õpilased ning hingekosutust annab ka ümberkaudne kaunis loodus.
Oma lemmiktegevuseks koolis nimetab Malle Weinrauch aga matemaatika õpetamist Valgas Läti piiri ääres raudteelase peres sündinud ja kasvanud Malle Weinrauchist sai tollase Pala 8-klassilise kooli direktor kaheksakümnendate aastate keskpaigas. “Kindlasti polnud mul eesmärki sedavõrd kaua koolijuht olla. Olen üsna nõus arvamusega, et rutiini vältimiseks oleks kasulik töökohta vahetada orienteeruvalt iga seitsme aasta tagant. Nii pikka aega direktoriks olemine tundub aga endalegi kummaline. Asjade üle järele mõeldes põhjendan seda aga sellega, et elan ja töötan Palal. Selles Peipsi äärses vallas on justkui eriline aura. Siin ümbritsevad mind usaldavad ja erilised inimesed, kellega on hea olla. Märksa meelepärasem ja huvitavam kui kooli juhtimine on minu jaoks aga matemaatika õpetamine.
Õnneks võimaldab aeg praegugi mõned matemaatikatunnid anda,” rääkis ta.
Head mälestused ka Tabiverest
Malle Weinrauch läks Tartu Ülikooli matemaatikat õppima just sooviga saada selle aine õpetajaks. “Otsusele aitas kaasa seegi, et meie suguvõsas on palju õpetajaid.
Ma ei salga, et pean sellest ametist väga lugu,” tõdes koolijuht.
“Minu pedagoogiline tegevus koosneb aga kahest etapist — praegusest Pala perioodist ning ajast, mil töötasin vahetult pärast kõrgkooli lõpetamist Tabivere keskkoolis. See Tabivere värk on mul praegugi ikka veel väga hinges. Selles koolis sain olla ka klassijuhtajaks, mis oli põnevaks väljakutseks ja positiivseks laenguks,” meenutas ta.
Tüdrukud püüdlikumad, poisid vaimukamad
Kui küsida direktor Weinrauchilt, mis on koolielus ilusat, nimetab ta 1. septembrit, õnnestunud eksameid ja ka lõpuaktusi, kus küll õnnetunne vaheldub järjekordse lennu lahkumisest tingitud nostalgiaga, ning paljut muudki.
“Kõige rohkem sisendavad minusse aga häid emotsioone õpilased. Tüdrukud on püüdlikumad, mistõttu hindedki ehk neil paremad. Poisid paistavad aga rohkem silma huvitavate isiksustena. Nad oskavad sageli üllatada ja meie, õpetajad, oleme üldiselt valmis huvitavaid väljakutseid vastu võtma.“
Koolijuhi kinnitusel on mitmed Pala kooli vilistlased oma valitud tegevusvaldkondades vägagi edukalt edasi jõudnud. Ja paljud on valinud endale pedagoogi raske elukutse ning töötavad õpetajatena. “Tunnen rõõmu, et mitmed Pala kooli vilistlased on Eestimaa kõrgkoolides õpetajaks õppinud,” tunnistas koolijuht.
Kooli saab veelgi ilusamaks muuta
Koos oma kaastöötajate ja õpilastega leiab Malle Weinrauch, et kauni looduse rüpes paikneva kooli ümbrust tasub veelgi ilusamaks muuta. Kooliümbruse kujundamise eest on tulnud tunnustused nii maakonnast kui ka Eesti Vabariigi Presidendilt. Direktor võtab kooli territooriumi hooldamisel ka ise meelsasti reha, kõpla või labida kätte.
Malle Weinrauchil on hea meel sellestki, et Pala kooli jätkub ikka õpetajaid ja siin töötavad pedagoogid erinevatest põlvkondadest.
Entusiastlik huvi rahvatantsu vastu
Suurimaks ametiväliseks kireks on Malle Weinrauchile rahvatants. “See huvi algas juba lapsepõlvest, kui Valgas tantsurühmas kaasa lõin. Tabivere koolis sai loodud tantsurühmad, mis pääsesid esinema ka Tallinna suurtele pidudele. Kui Palale tööle tulin, oli rõõm tõdeda, et selles paigas tegeleti juba rahvatantsuga,” rääkis koolijuht.
Malle Weinrauch juhendab praegu 7.-9. klassi õpilaste rühma “Hüpparid” ja segarühma “Tuuritajad”.
“Rahvatants on äratanud sügavama huvi rahvakultuuri vastu üldse. Kodus on mul Kodavere kihelkonna rahvarõivad ja ootan ikka pidulikke ja meeleolukaid sündmusi, mil on põhjust neid selga panna. Ja võimalusi selleks avaneb juba lähiajal. Toimub ju Palal järgmisel aastal Jõgevamaa laulu- ja tantsupidu, milleks juba praegu hoolega valmistume.”
Oma meelistantsu on aga tütarlapselikult krapsakal Mallel üsna raske nimetada. “Kui elu muutub, muutuvad ka tantsud. Eks igal ajastul olegi omad tantsud. Olulised muutused tantsukultuuris tulid siis, kui Mait Agu oma liini lõi. Nüüd annavad aga tooni tema poeg Märt Agu ja Maido Saar ja see on tunduvalt teistmoodi stiil,” tunnistas ta.
Erialalt veterinaararsti, praegu vallavanema ametit pidava abikaasa Jozsefiga tutvus Malle Tabiveres. “Seoses kaasa Palale suunamisega sidusingi ennast selle paigaga. Jozsef on pärit Taga-Karpaatiast ja rahvuselt ungarlane. Ma ei ütleks, et ta mind just oma lõunamaise temperamendiga ligi tõmbas. Kindlasti on temalt aga huvitav kuulda ungari rahvakommetest ja tema tehtud vürtsikad toidud maitsevad ka hästi.“ Praeguseks täiskasvanuks saanud pojale panid Malle ja Jozsef omal ajal nime vanaisa järgi.” Sandor on veel poissmees, kuid ikka ootan aega, mil vanaemaks saan,” tunnistas pereema.
Kultuurihuviline koolijuht Malle Weinrauch kuulub ka Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupi nõukokku.
Raamatus „Haridustöötajad Kalevipoja tegude maalt” on teda esile tõstetud ka oskusliku projektikirjutajana. “Projekti koostamine on ennekõike vajadus. Elu on selliseks muutunud, et kui tahad midagi korralikult teostada, siis on tarvis projektidest toetust taotleda. Projektikirjutamine on aga võrdlemisi palju aega nõudev ja mitte just meeldiv töö,” tõdes koolijuht.
Loodab minna suusaradadele
Lähemate eesmärkide kohta kooli direktorina ütleb aga Malle Weinrauch nii: “Koolijuhi töö on nagu Tallinna linngi, mis kunagi valmis ei saa. Pooleli on ikka suuremaid ja väiksemaid tegemisi. Kõige pingsamad mõtted on näiteks praegu suunatud kooli juurdeehitise valmimisele.“
Direktori sõnul eeldab koolijuhtimine ka head pingetaluvust ja vaimuerksust. “Selleks on tarvis end heas füüsilises vormis hoida. Loodetavasti tuleb varsti lumine talv: meie kodukandis on ju suurepärased võimalused suusatamiseks.“
i
JAAN LUKAS
Malle Weinrauchi CV
*Sündinud 1950. aasta 1. novembril Valgas
*1958-1964 Valga 1. 8- kl. kool
*1964- 1969 Valga 1. keskkool
*1969- 1974 TRÜ
*1974- 1983 Tabivere 8-kl Kooli matemaatika õpetaja
*1983-
*Alates
*Õpetab samas ka matemaatikat ja füüsikat
Olulisemad ettevõtmised:
*projektide kirjutamine ja juhendamine
*tantsuringide juhendamine
*kooliümbruse kujundamine
*Aktiivne rahvatantsija sai temast juba Valga 1. 8-kl. koolis
*Esimeseks tantsuõpetaks oli Aili Saag, kelle õpetamisstiili ja meetodeid kasutab ka ise
*Praegu tantsib terve Pala, tantsurühmad on nii lasteaias, koolis kui ka kultuurimajas
*Lisaks lastele tantsivad ka õpetajad
*Kooli rahvatantsurühmade taset on hinnatud I kategooria vääriliseks
*On aidanud kaasa kõikide Jõgevamaa tantsupidude korraldamisele
*Kolmel korral on maakonna tantsupeod korraldatud Palal
*Ellu on kutsutud nii oma valla tantsupäevad kui ka Peipsi äärsete valdade tantsupeod
*Abielus Pala vallavanema Jozsef Weinrauchiga
*Poeg Sandor
Allikas: „Kultuuritegijad Kalevipoja tegude maalt”; „Haridustöötajad Kalevipoja tegude maalt”